+05306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Vajina Sarkması Nasıl Geçer?

Kadınların pelvik organları zamanla deforme olur. Özellikle normal doğum sonrası vajende sarkmalar olabilir ve vajinadan bir şeyler düşüyormuş hissi yaratabilir. Bu şikâyet vajinanın sarkmasından kaynaklıdır. Genellikle doğumdan sonra görülür fakat bu durumdan yaşlandıkça daha fazla rahatsızlık duyulmaktadır. Vajina sarkması sadece doğum sonrası yaşanan bir sıkıntı değildir. Bazı kadınların bağ dokusu esneyip gevşemeye daha müsaittir. Buna bağlı olarak hiç doğum yapmadan da sadece cinsel ilişkiye bağlı olarak vajende genişleme olabilir..

Organlarımızdan bazıları vajinanın sarkmasından etkilenir. Özellikle üretra (idrarı idrar torbasından vücudun dışına taşıyan kanal) ve idrar torbası, ince bağırsak, rektum, rahim vajinanın sarkmasından etkilenir. Ayrıca kronik bağırsak hastalıkları, aşırı öksürüğe neden olan akciğer hastalıkları(zatürre) gibi karın içi basıncını arttıracak hastalıklar da vajende sarkmalara neden olabilir. Sık cinsel ilişki de vajende genişlemeye neden olur.

Peki, vajina sarkması nasıl geçer?

Öncelikli olarak hastanın yaşını, doğum sayısını, doğum şeklini, çocukların kaç kilo doğduğunu, hastanın dışkılamada bir sorun yaşayıp yaşamadığı ve idrar kaçırma şikâyeti gibi tüm ayrıntıları öğrenmemiz gerekmektedir. Muayenede vajen ön, arka ve yan duvarlardaki sarkmalar detaylıca incelenir. Sarkmalar 1 ve 3 arası derecelendirilir. Özellikle idrar torbasındaki sarkmada idrar kaçırma olup olmadığını,varsa bu idrar kaçırma sarkmadan mı kaynaklı yoksa idrar torbasının çalışmamasından mı kaynaklı net olarak bulunmalıdır. Bu ayrım çok önemlidir çünkü tedavi yöntemini belirleyen kilit noktadır. Bu ayrım sayesinde tedavi cerrahi bir müdahale mi gerektiriyor yoksa medikal mı olacağına yön veriyor. Tedavi vajina sarkmasının derecesine göre vajinal lazer veya pelvik cerrahisi, toparlama ameliyatları, vajen daraltma, idrar torbası kaldırma ameliyatlarından uygun olan yapılır. Vajina sarkmasında lazer uygulaması rahat bir işlemdir, hasta ağrı ve acı hissetmez.

Lazer ışınları ile vajen mucasası altında kollajen doku uyarılıyor ve böylelikle vajenin kendi kendini onarması ve sıkılaşması sağlanıyor. Lazer sonrası hasta günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilir. Özellikle hasta şehir dışından geliyorsa bir sıkıntı yaratmaz. Tedavi sonrası hastanede yatmasını gerektirecek bir durum yoktur.6-7 gün içerisinde de cinsel ilişkiye girebilir. Lazer işlemi sonrası hastanın durumuna göre 4-6 hafta ara ile tekrarlayan seanslar yapılır.6 ay veya 1 sene sonra da hatırlatma seansları yapılır.

Vajina sarkmasında 2.veya 3. Derece sarkma varsa cerrahi işlem önerilir. Bu pelvik taban yani alt taban cerrahisinde dikkat edilmesi gereken nokta; vajen mucasası altındaki fasia yırtıklarının bulunup iyi bir şekilde onarılması gerekir. Eğer işlem iyi bir şekilde yapılmazsa bir süre sonra eski haline geri dönecektir.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları

Lazerle vajina daraltma ameliyatı sonucu vajinanın sıkılaşması sağlanır, idrar kaçırma sorunu giderilir, genital bölge estetik açıdan güzelleşir, vajinal enfeksiyonların görülme sıklığı düşer. Kısacası vajina daraltma ameliyatından sonra hasta hayata daha güzel devam edecektir. Sizde daha fazla düşünmeden Ankara’daki kliniğimize uğrayıp detaylı bilgi ve fiyat alıp hayata kaldığınız yerden daha güzel bir şekilde devam edin.

Oy verebilirsiniz

Hızlı İletişim ve Randevu

Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.