Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajina sarkması nasıl geçer

Vajina Sarkması Nasıl Geçer?

Kadınların pelvik organları zamanla deforme olur. Özellikle normal doğum sonrası vajende sarkmalar olabilir ve vajinadan bir şeyler düşüyormuş hissi yaratabilir. Bu şikâyet vajinanın sarkmasından kaynaklıdır. Genellikle doğumdan sonra görülür fakat bu durumdan yaşlandıkça daha fazla rahatsızlık duyulmaktadır. Vajina sarkması sadece doğum sonrası yaşanan bir sıkıntı değildir. Bazı kadınların bağ dokusu esneyip gevşemeye daha müsaittir. Buna bağlı olarak hiç doğum yapmadan da sadece cinsel ilişkiye bağlı olarak vajende genişleme olabilir..

Organlarımızdan bazıları vajinanın sarkmasından etkilenir. Özellikle üretra (idrarı idrar torbasından vücudun dışına taşıyan kanal) ve idrar torbası, ince bağırsak, rektum, rahim vajinanın sarkmasından etkilenir. Ayrıca kronik bağırsak hastalıkları, aşırı öksürüğe neden olan akciğer hastalıkları(zatürre) gibi karın içi basıncını arttıracak hastalıklar da vajende sarkmalara neden olabilir. Sık cinsel ilişki de vajende genişlemeye neden olur.

Peki, vajina sarkması nasıl geçer?

Öncelikli olarak hastanın yaşını, doğum sayısını, doğum şeklini, çocukların kaç kilo doğduğunu, hastanın dışkılamada bir sorun yaşayıp yaşamadığı ve idrar kaçırma şikâyeti gibi tüm ayrıntıları öğrenmemiz gerekmektedir. Muayenede vajen ön, arka ve yan duvarlardaki sarkmalar detaylıca incelenir. Sarkmalar 1 ve 3 arası derecelendirilir. Özellikle idrar torbasındaki sarkmada idrar kaçırma olup olmadığını,varsa bu idrar kaçırma sarkmadan mı kaynaklı yoksa idrar torbasının çalışmamasından mı kaynaklı net olarak bulunmalıdır. Bu ayrım çok önemlidir çünkü tedavi yöntemini belirleyen kilit noktadır. Bu ayrım sayesinde tedavi cerrahi bir müdahale mi gerektiriyor yoksa medikal mı olacağına yön veriyor. Tedavi vajina sarkmasının derecesine göre vajinal lazer veya pelvik cerrahisi, toparlama ameliyatları, vajen daraltma, idrar torbası kaldırma ameliyatlarından uygun olan yapılır. Vajina sarkmasında lazer uygulaması rahat bir işlemdir, hasta ağrı ve acı hissetmez.

vajina sarkması

Lazer ışınları ile vajen mucasası altında kollajen doku uyarılıyor ve böylelikle vajenin kendi kendini onarması ve sıkılaşması sağlanıyor. Lazer sonrası hasta günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilir. Özellikle hasta şehir dışından geliyorsa bir sıkıntı yaratmaz. Tedavi sonrası hastanede yatmasını gerektirecek bir durum yoktur.6-7 gün içerisinde de cinsel ilişkiye girebilir. Lazer işlemi sonrası hastanın durumuna göre 4-6 hafta ara ile tekrarlayan seanslar yapılır.6 ay veya 1 sene sonra da hatırlatma seansları yapılır.

Vajina sarkmasında 2.veya 3. Derece sarkma varsa cerrahi işlem önerilir. Bu pelvik taban yani alt taban cerrahisinde dikkat edilmesi gereken nokta; vajen mucasası altındaki fasia yırtıklarının bulunup iyi bir şekilde onarılması gerekir. Eğer işlem iyi bir şekilde yapılmazsa bir süre sonra eski haline geri dönecektir.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları

Lazerle vajina daraltma ameliyatı sonucu vajinanın sıkılaşması sağlanır, idrar kaçırma sorunu giderilir, genital bölge estetik açıdan güzelleşir, vajinal enfeksiyonların görülme sıklığı düşer. Kısacası vajina daraltma ameliyatından sonra hasta hayata daha güzel devam edecektir. Sizde daha fazla düşünmeden Ankara’daki kliniğimize uğrayıp detaylı bilgi ve fiyat alıp hayata kaldığınız yerden daha güzel bir şekilde devam edin.


WhatsApp Bilgi Hattı