+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajina Genişlemesi

Vajinal Genişleme

 

Vajina genişlemesi daha çok normal doğumlarda oluşan şikâyetler ile ortaya çıktığı oluyor. Vajinadaki genişleme ortalama olarak 2 santimetre dir. Bu genişleme doğum günü 15 santimetre ‘ye kadar ulaştığınız. Vajina etrafındaki tüm kas dokularında oluşan bu genişlemeler içindir bozulma ve yırtıkların olduğunu söylemek mümkündür. 

 

Vajinal Genişleme Sebepleri Nelerdir? 

 

Doğum: Vajinal genişleme sebepleri  Nelerdir?  Sorusu başlığı altında ilk olarak normal doğumların olduğunu açıklayabiliriz. Bu daha çok normal doğum yapmış kadınlarda görüntüler ve daha çok doğumun kas dokusunda oluşan yırtıkların altında vajina eski yapıda ve sıkılığına ulaşamamaktadır. Yani doğum günü 15 santimetre çapa kadar geniş açılı elverişli olan vajinanın cinsel birlikteliklerini incelemek. Vajina genişlemesi sorunu yaşıyor mutlaka fizik bir muayene olması önermektedir.

 

Yaşlanma:  Vajinal genişleme sebeplerinin bir diğeri ise; Genişlemeye etken eden yaşın ilerlemesinden. Şöyle ki; ilerleyen yaş ile bütün vücut dokusunda gevşemeler çalışır. Bu arada vajina etrafındaki kas dokularında gevşemeler ile beraber esnemeler ortaya çıkabilmektedir. Kasların ve bağ dokularının esnekliğinin yanı sıra vajinal genişlemeye sebep olabilir. Bazen kadınlarda kalıtımsal olarak doku farklılıkları olabilmektedir. Bu farklılıklardan dolaylı dokuları fazla esnektir. Bu tip kişilerde vajinal genişlemesine daha sık rastlanır. 20’li yaşlarda çeşitli şikayetlerle ortaya çıkmaması için tedavi için zaman kaybetmeden dr ‘a başvurmanız gerekir. Vajinal genişleme sebepleri neler? Cevabında bir takım cinsel sorun yaşanması ile bu sorun pek oldukça bayanlarda rahatsızlık verici bir tabloya sebep oluyor.

 

Vajina Genişlemesi Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Vajina genişleme  nedenleri nelerdir? Mevzu başlangıcı içinde unsurların dışında bir takım risk faktörleri bulunmaktadır. Özellikle menopoz vajina genişlemesinde önemli bir risk faktörüdür. Doğurganlık dönemi içinde etken olarak salgılanan östrojen hormonu pelvik yapıdaki bağ dokularının kuvvetli olarak kalmasına yardımcı olur. Ancak menopoz periyodunda östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak pelvik kasları zamanla güç kaybeder. Buna bağlı olarak da vajinal bölgeleki kas ve bağ dokularında gevşemeler ile beraber vajina genişlemesi şikâyetleri ortaya çıkmaktadır.

 

Bilindiği gibi kısaca rahim vajinanın üst kısımları alan destek yapısı içerisindedir. Histerektomi uygulaması uterusun ameliyatla çıkarılıp alınmaktadır. Rahmin alındığı için vajinanın üst bölümü vajinal açıklığa neden olabileceği. Bu durumda da vajinal yapı sarkması ortaya çıkmakta ve vajinada genişlemeye sebep olmaktadır. Vajinal genişlemeye neden olan eşsizleri özetle doğum, menopoz obezit vajinal kasların deformasyonları, sinirlerdeki dokulardaki bozukluk bozuklukları ve yaşlanmaya sebep olan sorun olarak sıralamak mümkündür.

 

Vajina Genişlemesi Altında Yatan Sebepler Nelerdir?


Doğum: Cinsel İlişki Faktörü: Cinsi ilişkisine bağlı bağlı olarak vajinada genişlemeler olduğu düşünün. Bu pozisyon vajinanın genişlemesine ufakta olsa bir değişken bir faktördür. Yani vajina elastiki yapısı nedeni ile etek ilişkisi içindir bununla beraber doğum günü açınmaktadır. Bağlıdır beraber seksin sıklığına bağlı olarak da vajinal genişlemeler olur. Ancak bu durum fazlaca olmasa da vajinal genişleme sebebi olarak mevcuttur. Doğumun gerçekleştiği sırada bebeğin vajina kanalından çıkmak için doğumun daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için makata doğru yayılan yırtıkların oluşmaması için (Epizyotomi) şeklindeki kesiler yapılmaktadır. 

 

Bebeğin çıkışının peşinden bu kesi dikilerek kapatılması gerekiyor. Bu dikişin düzgün atılmıyor halinde enfeksiyonlar ya da iyileşme içindir çeşitli sorunlar görülebilmektedir. Hem estetik kaygılar hem de vajinal fonksiyonel bozulmalar ile birlikte ortaya çıkan bu durumun kaldırılması vajinal daraltma (vajina gençleştirme) ameliyatları ile mümkün hale gelebilmektedir.

 

Adet Dönemi: Vajina esneyebilen bir yapı nedeniyle vajinadaki bu türdeki değişimler tamamen normal bir olarak algılanmalıdır. 1-2 cm İçindeki genişlemeler oluşur. Ancak eski darlığına geri dönmektedir.

 

Diğer Nedenler:
Vajina genişlemesinin diğer nedenleri arasından:

Yaşlanmaya menopoz Sürecine Bağlı Olarak Ortaya çıkan vajina genişleme şikayeti ettik
 Kilo artışı
ve Sinir ettik dokuların işlevsel bozukluğu
Bağ dokusundaki anormallikler

 

 Adet Dönemi Sayısı Vajina Genişlemesi Sebepleri Nelerdir?


Vajinada 1 ila 2 cm arasında genişleme olur. Ama bu durum adet bitiminde düzelir. Vajinanın yapısına bağlı olarak esneyen bu açıklık kapanarak adet dönemi vajina eski haline yeniden döner.

 

Cinsel ilişki Vajina Genişlemesine Neden Olur mu?

 

Vajina elastik yapıya bir sahiptir. Penisin vajina içine girebilmesi ve de doğumun gerçekleştiği ve vajina olabileceği kadar açılır. Cinsel ilişki gerçekleşeceği ve şu vajinasında bir takım çalışır. Vajinanın inişli çıkışlı yapıda olan iç duvarları ıslanır ve gevşer. Duvarlar daha fazla açılır cinsel birliktelik için uygun şartlar oluşur ve vajina açılır. Yani; vajinada kuruluk olmadıkça    vajina genişlemesi olması ihtiyaç duyulan bir durumdur. Cinsel birliktelikten sonra genişleyen vajina ilk haline geri döner.

 

Vajina Genişleme Teşhisi Nasıl Konulmalıdır?

 

Vajina genişleme teşhisinin arkası uygulanacak tedavi yöntemi. Hastanın öyküsü ve fizik muayene ve bir takım testçileri içindir vajina genişleme teşhisi konulmaktadır. Bu durum doktor tarafından vajinanın ayrıntılı bir şekilde inceleme teşhis koyması uygulanır uygulayacağı tedavi yöntemi belirlenmektedir. Mevcutde vajina genişleme şikayeti ile ilgili.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.