Vajina Estetiği Nedir | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajina Estetiği Nedir

Vajina Estetiği Nedir

Genital Estetik 25 Mayıs 2021

Vajina estetiği diğer adıyla genital estetik olarak adlandırılır. Kadınlarda vajina üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler genital estetiğin alanına girer. Bu tür estetik operasyonlar sayesinde genital bölgede estetik bir görünüm elde edilir ve aynı zamanda kadınların kaygı duyduğu pek çok durum da ortadan kaldırılmış olur. Vajina estetiği bu yönleri ile pek çok açıdan avantaj sağlayan cerrahi uygulamalar olarak karşımıza çıkar.

Vajina Estetiği 

Kadınlar genital bölge üzerinde gerçekleştirilen iç ve dış dudakların düzeltilmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma ya da kızlık zarı dikimi gibi tüm işlemler vajina estetiği içerisine girer. Her operasyon kendi içerisinde özel bir yöntem içerir ve her birinin uygulanma nedeni farklıdır. Genelde cinsel ilişkilerde yaşanan sorunların çözülmesi adına yapılan vajina estetiği, aynı zamanda kadınların estetik bir genital bölgeye kavuşmak istemeleri sonrasında da uygulanabilir. Şimdi, vajina estetiği alanına giren uygulamalara daha yakından bakalım.

Vajina Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği operasyonu genellikle lokal anestezi altında yapılır. Ancak doktorun ya da hastanın farklı bir talebi varsa genel anestezi tercih edilir.  Genellikle tek işlemde yapılan vajina estetiği operasyonu bazı durumlarda iki ya da üç işlemde yapılabilir.

Merkezi Ankara’da bulunan kliniğimize başvuran hastaların en sık sorduğu sorulardan biri Vajina estetiği operasyonunda yapılan işlemlerin neler  olduğudur.  Örneğin normal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında çocuğun daha rahat çıkmasını sağlamak için Vajina arka duvarına doğru bir kesi atılır.  Bu kesi bazen doğru şekilde iyileşmeyebilir.

Yaşanan bu durum kadının cinsel ilişki esnasında ağrı yaşamasına neden olabilir. Vajina estetiği operasyonlarının gerekli görüldüğü  durumlardan biri de; vajen duvarında genişleme olmasıdır. Vajinal Duvarda oluşan genişleme hem erkekte hem kadında Orgazm sorunlarını ve beraberinde cinsel hayatta yaşanan sorunları beraberinde getiriyor. Ankara ilinde yer alan kliniğimize bu şikayetlerle başvuran hastalarımıza vajen daraltma operasyonu tavsiye ediyoruz.

Bu tarz durumlarda yapılan vajina daraltma operasyonu vajina bölgesinde yer alan kasların daha sıkı olmasını sağlıyor. Vajina estetiği operasyonlarının çoğunda olduğu gibi vajina daraltma operasyonlarında da eriyen dikişler kullanılır. Operasyonu işlem süresi yaklaşık olarak 30 dakika ile 1 saat arasındadır. İyileşme sürecinde eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek kalmaz. Cinsel İlişkiye  ise bir aydan önce izin verilmez.

Labioplasti Estetik Ameliyatı  ( Küçük Dudak Estetiği )

Kadınlarda vajinanın üzerinde yer alan dudakların küçültülmesi ya da düzeltilmesi olarak bilinen labioplasti, cinsel ilişkide problemler yaşayan kadınlar tarafından tercih edilir. Dudakların çok büyük olması cinsel birleşme sırasında kadının acı ya da ağrı gibi hisler ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Bu yüzden yapılan cerrahi operasyon ile dudaklar küçültülür ve bu şekilde kadının cinsel ilişkiye daha rahat bir şekilde girmesi sağlanır.

Labioplasti yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika arasında yapılan bir işlemdir. Operasyon sonrasında sızıntı şeklinde kanamalar meydana gelebilir, ancak bu hastayı rahatsız etmeyecek seviyelerdedir. Bunun yanında hastanın ilk 3 gün duş alması tavsiye edilmez ve iyileşmesi süreci ortalama 4 ya da 5 hafta kadar zaman alır. Ayrıca iyileşme süresi bitene kadar kadınların cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir.

Vajina Daraltma Estetiği

Vajina daraltma estetiği vajinoplasti olarak bilinir. Genel olarak kadınların doğum sonrasında tercih ettiği bu estetik operasyon, zor ya da iri bebek doğumu nedeniyle vajinada oluşan genişlemeden dolayı tercih edilir. Yaklaşık olarak 3 ya da 4 cm kadar vajina girişinde bir daraltma yapılır. Genelde lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyon, kişiye bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilir. Cerrahi işlemler ile yapılan vajina daraltma operasyonu sonrasında hastanın dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

 • İlk birkaç gün duş alınmaması ve bunun yanında havuza ya da denize girilmemesi gerekir.
 • Hasta ilk günün ardından normal yaşantısına geri dönebilir, ancak bu süreçte ağır bir yük kaldırmaması ya da bacakların çok gerilmesine neden olabilecek spor aktivitelerinden uzak durması gerekir.
 • Bunların yanı sıra işlem yapılan bölge her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır.
 • Ayrıca operasyon sonrası ağrı ya da acı hissedilmesi halinde doktor tarafından verilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Genel olarak bakıldığında çok fazla bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ancak ağrının şiddetti yüksek olduğundan doktor ile iletişime geçilmesinde fayda vardır.
 • Hastanın iyileşme süreci sırasında kesinlikle cinsel ilişkiye girmesi yasaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı

Kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulan ya da diğer anlamı ile yırtılan kızlık zarı, cerrahi uygulamalar ile dikilebilir ve cinsel ilişkilerde aynı etkiyi yaratması sağlanabilir. Kızlık zarı dikiminde en çok bilinen ve uygulanan bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri flep yöntemi, diğeri ise mikro cerrahi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Her iki uygulamada farklı yöntemler uygulansa da bunlardan her biri kalıcı kızlık zarı dikimi olarak karşımıza çıkar. Kızlık zarı dikimi sonrasında da hastaların dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Kızlık zarı dikimi sonrasında ilk birkaç gün önemlidir. Çok az miktarda da olsa vajinal bölgede kanama meydana gelebilir. Ancak genel olarak endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.
 • Aşırı derecede olmasa da bir miktar ağrı hissedilebilir. Böyle bir durumda doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicinin kullanılması gerekir.
 • Operasyon sonrasınca bacakların çok fazla gerilmesine neden olacak spor aktivitelerinden uzak durulmasında fayda vardır.
 • Ayrıca ilk 3 gün duşa, havuza ya da denize girilmesi yasaktır.
 • Bunların yanı sıra ağır yük kaldırmamak ve bunun yanında aşırı derecede bacakların açılmasına neden olacak hareketlerden kaçınmak gerekir.

Vajina Beyazlatma Operasyonu

Genel olarak vajina bölgesinden menün olmayan ve bölgedeki koyu renkten kurtulmak isteyen kadınlar tarafından tercih edilen vajina beyazlatma, genel olarak hızlı ve kolay bir işlem süreci gerektirir. Operasyon sonrasında kadınlar aynı gün normal yaşantısına geri dönebilir ve hastaneden taburcu olabilir. Bunun yanında lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyon ortalama 45 dakika içerisinde sona erer. Yapılan işlemler sonucunda vajina bölgesinde oldukça belirgin bir şekilde renk açılması olur ve koyu renk neredeyse tamamen ortadan kalkar. Vajina beyazlatma ameliyatı sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Hasta iyileşme süreci sona erene kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.
 • Operasyon sonrasında acı ya da ağrı hissi yaşaması halinde doktor tarafından verilen ağrı kesicileri kullanmalıdır.
 • Hastanın ilk 3 gün duş almaması ve bunun yanında deniz ya da havuza da girmemesi gerekir.
 • Genital bölgede işlem yapılan bölgenin hijyenik tutulması da yine büyük bir önem arz eder.
 • Ameliyatın ardından bacak arasını çok fazla zorlayacak ya da gerecek hareketlerden uzak durmakta fayda vardır.

Vajina estetiği diğer adıyla genital estetik olarak adlandırılır. Kadınlarda vajina üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler genital estetiğin alanına girer.

Vajina Estetiği Neden Yaptırılır?

İnsanlığın varoluşundan bugüne kadar insanoğlu iyiyi ve güzele olan ihtiyacı devam etmektedir. Bugün genital estetik operasyonlarının yapılış nedeninin altında bireyin kendini daha özgüvenli ve güzel hissetmesinin dışında çeşitli nedenlerle vücutta oluşan deformasyonlar yatmaktadır.  Kliniğimize vajinal bölgede yaşadıkları hoşnutsuzluk sebebiyle başvuran hastalarımızda genellikle, sıklıkla normal doğum sonrası meydana gelen vajina bölgesindeki kalıcı sarkıklıkların düzeltilmesi ve bunların yarattığı hoşnutsuzluk ve anksiyete nedenleri ile başvururlar.

Vajina bölgesinde genellikle doğumsal ya da genetik problemler nedeniyle problemlerle karşılaşılır. Bu nedenler;

 • Sıklıkla Cinsel İlişki
 • Birden Fazla Kürtaj Hikâyesi
 • Sık Doğum
 • İri Doğum
 • Doğum Esnasında Oluşmuş Yırtıkların Kendini Yenilememiş ve Tedavi Etmemiş Olması
 • Yaş ve Yaşlanmaya Bağlı Vajinanın Elastikiyetini Kaybetmiş Olmasıdır.

Bilinmelidir ki; yaş arttıkça vajina estetik görüntü kaybına uğrayacağı gibi iç bölgesindeki kasların gevşemesi sonucu elastikiyetini kaybederek genişler. Büyük ve küçük dudaklarla dudaklarda da yine yaşlanma ile beraber sarkmalar meydana gelir.

Vajina estetiği alanına giren pek çok farklı uygulamanın olduğunu belirtmiştik. Her estetik operasyon kendi içerisinde birtakım nedenlere bağlı olarak yapılır. Örneğin kızlık zarı dikimi operasyonunda kadınlar, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmeleri ya da farklı nedenle bağlı olarak kızlık zarlarının yırtılması nedeniyle böyle bir operasyonu tercih eder. Evlendikleri ilk gece cinsel ilişki sırasında kanam meydana gelmesi için yapılan kızlık zarı dikimi operasyonu, neredeyse normal bir kızlık zarı yırtılmasının aynısının taklit edilmesini sağlar. Bu sayede ilk gece yaşanan cinsel ilişkide kızlık zarı yırtıldığı anda kanama meydana gelir ve istenen sonuçlar elde edilmiş olur.

Diğer yandan vajina estetiği yaptırılmasında başka bir etken ise cinsel ilişkide yaşanan psikolojik ve fizyolojik sorunlardır. Doğum sonrasında vajinasında belirgin bir şekilde genişleme meydana gelen kadınlar, daha sonraki cinsel ilişkilerinde genişlemeye bağlı olarak birtakım problemler yaşayabilir. Bunlardan en önemlisi yaşadığı cinsel ilişkiden yeteri kadar haz alamaması ve aynı şekilde partnerini de mutlu edememesi olmaktadır. Bu yüzden cinsel hayatın düzene girmesi ve daha mutlu bir cinsel ilişki için vajina daraltma operasyonu ile etkili sonuçlar elde etmek ve cinsel ilişki sırasında daha yüksek oranda haz almak mümkündür.

Bunların yanı sıra vajina ile ilgili estetik operasyonların bir başka nedeni ise kadınların genital bölgelerinde daha estetik bir görüntü elde etmeye çalışmaları olmaktadır. Kadınlar birtakım nedenlere bağlı olarak genital bölgelerinin görünümünden memnun olmayabilir. Bunun sonucunda ise estetik operasyonlar ile istedikleri gibi bir görüntüye sahip olmak için çaba sarf eder. Ayrıca estetik bir görüntünün elde edilmesi, aynı zamanda kadınlarda özgüven kaybının da yok olmasına çoğu zaman için yardımcı olur.

Vajina Estetiği Operasyonu Riskleri

Her ameliyat operasyonunun olduğu gibi vajinal bölgede yapılan operasyonlarında kendine göre riskleri bulunmaktadır. Bu riskleri diğer ameliyatlarla kıyasladığımızda oranların son derece düşük olduğunu söyleyebiliriz. Vajina bölgesinde yapılan estetik operasyonların neredeyse tamamı sıklıkla lokal anestezi altında yapılır. Tercihen sedasyon anestezi bazen de epidural anestezi ile gerçekleştirilen estetik operasyonları, küçük müdahaleler grubunda değerlendirilir. Vajina bölgesinde gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan sonra hastalarımız aynı gün evine gidebilir. Bu noktada hastalarımıza önerilerimiz vajina bölge temizliğine dikkat etmeleridir. Tuvalet ihtiyacından sonra hastalarımız vajen bölgesini ılık ya da tercihen soğuk suyla yıkayabilir. Vajina estetiği geçiren hastalarımız doğum yapabilirler. Doğum sonrası elbette vajinal kanallarda bir miktar genişleme olacaktır. Bu noktada tercihen elbette bu operasyonları doğum sonrası yapmayı tercih ederiz.

Vajina Estetiği Yaptıran Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Vajina Estetiği sonrası enfeksiyon riski her ameliyat sonrasında olduğu gibi bu ameliyatlarda da ameliyat ortamının hijyenine bağlıdır. Bu noktada alanında uzman bir klinik tarafından operasyonun yapılması çok önemlidir. Operasyon doğru ameliyat ameliyathane şartlarında ve doğru ameliyat tekniği ile yapıldığında enfeksiyon riski son derece azdır. Vajina bölgesi kanlanması çok olduğu için iyileşme süresi hızlı bir bölgedir.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.