Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Blog

Vajina Daraltma

by in Vajina Daraltma 25 Mayıs 2021

Vajina daraltma kadın bireylerde doğum, jinekolojik müdahaleler ve yaşa bağlı olarak oluşan gevşeme ve elastikiyet yitimine yönelik olarak yapılmaktadır. Bu tür oluşumların düzeltilmesi veya önüne geçilmesi amacıyla halk arasında vajina daraltma veya vajina düzeltme olarak bilinen Vajinoplasti ameliyatı uygulanmaktadır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ne Demek?

Vajina daraltma nedir ? Vajina daraltma farklı sebeplere bağlı olarak genişlemiş bulunan vajinanın cerrahi teknikler kullanılmak suretiyle daraltılmasıdır. Vajinada oluşan genişlemeler görsel bir olumsuzluk yaratmamakla birlikte, eşler arasında yaşanan cinsel ilişki sırasında ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle ince deriye sahip bulunan bireylerde doğum sonrası bu tür oluşumlar daha sık yaşanmaktadır. Derideki elastikiyetin fazla oluşu sebebiyle meydana gelen genişlemelerin oluş sebepleri arasında ilk sırada doğum gelmektedir. Özellikle normal yollarla yapılan doğum sonrası vajinada genişleme olması muhtemeldir.

Doğum sırasında bebeğin vücut kütlesi sebebiyle vajina olağandan daha fazla genişlemekte ve esnemektedir. Doğum sonrası fiziki görünümüne yeniden kavuşmakla birlikte vajina artık eski sıkılığına ve darlığına sahip değildir. Vajinada oluşan genişlemeler bazı kadınlarda özgüven kaybına sebep olmakta, ilerleyen dönemlerde eşler arasında oluşan sorunlar kadın bireyde psikolojik etkilere sebep olabilmektedir. Günümüzde estetik cerrahi yöntemleriyle bu tür sorunların önüne geçilmekte, vücudun her tarafında sağlanabilen estetik düzenlemeler vajina bölgesinde de en üst seviyede gerçekleştirilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatıyla Birlikte Yapılabilen Estetik Müdahaleler

Vajina daraltma ameliyatı sırasında bireylerin estetik gereksinimlerinin karşılanması adına farklı ameliyatlar da eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Böylece farklı zamanlarda birden fazla ameliyata maruz kalmadan tek bir seferde beklentiler karşılanabilmektedir.

 • Perineoplasti,
 • Labioplasti,
 • Himenoplasti (Kızlık zarı dikimi) vajina daraltma ile birlikte yapılabilen estetik cerrahi ameliyatları arasında yer almaktadır.

Doğum sonrası kadınların en büyük sorunlarından biri de, rahim genişlemesidir. Birbirinden farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen rahim genişlemesi estetik kayıpların yanı sıra bazı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Vajina daraltma ameliyatı sonrası bakım nasıl olur ? Vajina ameliyatı sonrasındaki süreçte bireyin kişisel temizlik ve bakıma vereceği önem, tedavinin süresini belirleyen en önemli etmendir. Bu sebeple ameliyattan sonra taburcu edilen hastaların genital bölge temizliğine ve genel hijyen kurallarına azami özen göstermesi gereklidir. Ameliyat sonrasında dikişli bölgelerin düzenli bir şekilde pansuman yapılması ve hekim tarafından reçete edilen ilaçların belirlenen programa göre kullanılması da tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Ameliyatın bitiminden yaklaşık 15 gün sonra atılmış olan dikişler hiçbir müdahaleye gerek olmadan kendiliğinden dökülmekte, dikiş aldırma gibi durum söz konusu olmamaktadır. Ameliyatın üzerinden yaklaşık 30 gün geçtikten sonra dikiş bölgesi olağan haline dönerek tedavi tamamlanır. Ancak önlem olarak ameliyattan sonra 45 gün cinsel perhiz yapılması tavsiye edilmektedir Bu süre sonunda vajina tamamen iyileşmekte, hasta cinsel yaşamına yeniden dönebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatının Orgazma Katkısı

Vajina daraltma ameliyatı faydaları nedir ? Vajina daraltma ameliyatı orgazm hissi açısından da bireye katkı sağlar. Cinsel ilişki sırasında kadının orgazm olabilmesini sağlayan organ klitoristir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında daralma sebebiyle cinsel ilişki esnasında penis klitorise daha fazla sürtüneceğinden geçmişte yaşanan orgazmlara oranla çok daha yüksek seviyede bir orgazm hissi yaşanması mümkün hale gelir. Kadında haz artışı sağlandığı gibi, vajina daraltma ameliyatı sayesinde partnerin penisi de daha dar bir vajene gireceğinden dolayı orgazm kalitesi erkekte de yükselmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı geçiren birçok kişi, ameliyat öncesi mevcut olan cinsel isteksizlik ve haz kaybından kurtulmakta, eşler arasında cinsel sorunlar sebebiyle baş gösteren anlaşmazlıklar çözüme kavuşmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları genital gölgeler konusunda uzmanlaşmış jinekolog hekimler tarafından yapıldığı takdirde herhangi bir risk faktörü içermez. Oluşabilecek komplikasyonlar hemen her ameliyatta görülmesi mümkün olan kanama ve enfeksiyon riskidir.

Ameliyatın yapıldığı kliniğin ameliyathane ortamı, ameliyatı yapacak hekimin uzmanlığı da ameliyat sonrası elde edilmesi beklenen sonuçları doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Cinsel ilişki sırasında vajina genişliğini kendisine dert eden ve bu yüzden partnerleriyle sorun yaşayan herkes, sorunlarının kalıcı olarak çözüme kavuşabilmesi için, oldukça kısa süren ve ağrısız acısız bir şekilde yapılan daraltma ameliyatını tercih etmelidir.

Rahim Genişlemesi Ne Demektir?

Rahim genişlemesi nasıl olur ?Rahim genişlemesi, genel sağlık açısından tehlikeli bir hastalık olmamakla birlikte, aşırı kanama görülen kadınlarda anemiye sebep olabilmektedir. Anemi sonrasında ise bireyde süreklilik gösteren bir yorgunluk belirtisi görülür. Ağrı ve aşırı kanama sebebiyle kadında oluşan çekinceler, sosyalleşme ve aktivitelerden uzaklaşmaya sebep olarak kişinin sosyal yaşam konforunu olumsuz yönde etkiler. Rahim genişlemesine sebep olan etkenler arasında,

 • Doğum,
 • Yaş,
 • Irksal özellikler
 • Menapoz
 • Obezite
 • Doku ve kaslarda meydana gelen deformasyonlar
 • Sinir ve dokulardaki işlevsel bozukluklar
 • Pelvik cerrahi girişimleri bulunmaktadır.

Cinsel ilişkinin etkili olup olmadığını genişlemesinde bir etken olmakla birlikte diğer risk faktörlerine oranla etkisi çok daha azdır. Rahim genişlemesi gerekir rahatsızlık hisseden bireyler teşhis etmek mutlaka bir hekim tarafından muayene uygulanır. Sarkma ve genişlemenin türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.
 

Perineoplasti Ameliyatı Nedir?

Perineoplasti ameliyatı nedir ? Estetik cerrahi uzmanları tarafından perineoplasti ameliyatıdır. Vajenin alttan girişi ile anüs (makat) arasındaki alan perine (perine) olarak adlandırılmakta, perineoplasti ameliyatlarının neden olduğu estetik bir şekilde onarılması içindir. Sıklıkla kullanılır genital gölge ameliyatlarından biri olan perineoplasti seçenekleri, genellikle doğum günü perine bölgesinde oluşan düzensizliklerin düzeltilmesi ve doğum ortamında oluşan cilt katlantılarının alınmasına yönelik olarak yapılmaktadır.

Bu tür operasyonlar özel amaçlı iri bebek doğumlarında gerekli zor doğumlar, vakumda kullanılır doğumlar içindir vajina içerisinde oluşan yırtılmaların onarımı için ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. Perineal de broşürir olarak adlandırılan bu tür yırtıklar dört ayrı ayrı incelenecektir. Birinci sınıfdeki perine yırtıkları herhangi bir estetik müdahaleye gerek duyulmadan düzelebilmektedir. Üçüncü ve dördüncü sınıf yırtıklar için onarılmadığı yaşam boyu sürebilecek olan gaita ve gaz kaçırma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle zor geçen doğumlar sonrası perine onarımı gerekli olmaktadır. Perineoplasti ameliyatlarının yapılma amaçları arasında,

 • Vajen girişindeki açının düzeltilmesi ve buna bağlı olarak ilişkide G noktası ve klitoris noktası uyarılarının artırılması,
 • Cinsel ilişki sorun sorun yaratan vajina erişim sorununun giderilmesi,
 • Estetik ihtiyaçların karşılanması yer almaktadır.

Perineoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perinoplasti ameliyatı nasıl yapılır ?Perineoplasti ameliyatında bulunmaktadır anestezi türü, aynı anda kaç farklı ameliyat yapılacağına bağlı olarak değişebilmektedir. Hastaya lokal anestezi uygulamaktır. Yaklaşık 40-45 civarında bir süre yapılan bu tür cerrahi girişimhallarında cilt ve cilt altı dokusu çıkarılarak, dikiş atılmakta, bölge sağlıklı cilt dokusu ile kapatın.

Bazı durumlarda perinum dokusunun içeri doğru çöküntü yapabileceği de görülmekte, bu gibi bazı karbondioksit lazer veya cilt altı yağ enjeksiyonu yapılmaktır. Sarkık durumdaki büyük dudaklara dolgunluk için geçerlidir. Günümüzün estetik cerrahi imkanlarıyla genital estetik ameliyatların kombine. Aynı seansta Vajina daraltma, klitoral hudoplasti, perineoplasti, genital bölge renk değiştirme işlevini ve labioplasti ameliyatlarını yapabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti ameliyatı nedir ?Kadınlarda çoklu doğumda veya doğuştan gelen ve genital organların iç dudaklarında oluşan sarkmaların düzeltilmesi amaçlı olarak yapılan operasyonlarda labioplasti ameliyatı olarak belirtilmiştir. Başka bir anlatımla, vajinanın büyük dudakları olarak bilinen dış dudakların (labia majör) ya da dış dudak yapısının hemen altında yer alan iç dudakların (labia minör) cerrahi cerrahilerle düzeltilmesi işlemidir. Genital sinora (iç dudak) kadınlarda kullanılır rastlanan genital estetik problemlerinden oluşur. Labioplasti ameliyatlarında aşırı büyüme gösteren veya sarkan iç dudaklardaki fazla doku alınmakta ve labiumlar yeniden estetik bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Labioplasti ameliyatı kimlere yapılır ?Vajinanın iç dudaklarında meydana gelen sarkmalar bireyin cinsel yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler seviyelerini, labioplasti artık tıbbi bir gereklilik haline gelmiştir. Muayeneyi gerçekleştiren hâkim tarafından zorunlu görülmesi halinde cerrahi girişimi kısıtlayacak herhangi bir hastalığa sahip bulunmayan erişkin yaştaki tüm kadınlara uygulanır. Öyle ki, doğum sonrası sarkmaların onarımı için ameliyatı tercih ettiğiniz gibi, özgüven kazanmak için doğum yapmamış olan kadınlar da labioplasti estetiği talebinde bulunmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır ? Cerrahi estetik cerrahi girişimidir. Ameliyat altında ortam sterilizasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple bu tür operasyonlar tüm steril şartların en üst düzeyde sağlanmıştır ameliyathanelerde gereklidir. Ameliyat öncesi uzman hekimler tarafından yapılan muayene sonrası bireyin labioplasti girişimine ihtiyaç duyup duymayacağı içindir.

Labioplasti ameliyatı, işlemin içeriğine göre yarım saat ile 1 saat arasında değişebilir sürelerde yapılabilmektedir. Hasta anestezi altında cerrahi müdahale etmek gerekir. Labioplasti ameliyatı olacak bazı işlem işlemleri için gerekli. Cerrahi bir işlem olan labioplasti tedavisi enfeksiyon oluşumları yönelik tüm risk faktörleri göz içeren bulundurulmakta, ameliyat ünitesidir.

Labioplasti ameliyatları işlem sonrası hastanın hastanede yatışını incelemek bir girişim değildir. Ameliyat sonrası hasta birkaç saat içerisinde normal yaşamına geri dönebilmektedir. Ameliyattan atılan dikişler 10 gün gibi bir süre içerisinde kendiliğinden düşmektedir. Dikişlerin düşmesine kadar geçecek olan personel birey tuvalet temizliğine özen göstermeli, temizlik önden arkaya doğru içindir.

Ameliyat sonrası hasta kişisel temizlik ve bakımını sürdürmek adına duş alabilir. Ancak yaklaşık 10 günlük odada küvet veya havuza girilmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür ortamlarda aşırı nemlenmekte, bu durum iyileşme süresinde gecikme sebebiyet verebilmektedir. Yine aynı sebeplerden dolayı yüksek nem içeren hamam, sauna gibi kalınlaştırmayın tavsiye edemiyor, ortak kullanım açık olan tuvaletlerin de kullanılmaması önerilmektedir.

Labioplasti ameliyatları büyük oranda kanama gerçekleşmeden yapılabilen ameliyatlardır. Ancak daha önceden kan kanı ile ilgili bir sorun bulundu. Ameliyat bölgesinde nadiren de olsa adet kanamasına benzer ufak bir kanama olması olağandır. Ameliyat sonrası aşırı kanama oluşması halinde vakit geçirilmeden tıbbi desteklemeye gerek. Labioplasti ameliyatını gerekli kılan durumlar arasında,

 • Küçük dudakların olması gerekenden çok daha büyük oluşu
 • Küçük ve büyük dudaklar arasında orantısız bir büyüklük farkı olması
 • Küçük dudaklarda sarkma görülmesidir.

Himenoplasti (Kızlık zarı dikimi) Ameliyatı

Himenoplasti ameliyatı, diğer adıyla Kızlık zarı dikimi ameliyatını iki farklı yöntem altında incelemek mümkündür. Kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen kızlık zarı yırtılmaları, iki farklı operasyon ile dikilir. Bunlardan biri flep yöntemi, şarj edilebilir ise mikro cerrahi operasyonu olarak karşımıza çıkar. Flep ve mikro cerrahi operasyon kalıcı kızlık zarı dikimi olarak karşımıza çıkar. Operasyonda dikilen kızlık zarı uzun yıllar sonra dahi kanama meydana gelerek normal bir bozulma görüntüsü verir.

Flep Yöntemi (Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi)

Flep yöntemi, yani Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu olan flep yöntemi, kadınlar tarafından en çok tercih edilen ameliyatlar arasında yer alır. Bu operasyonda vajinanın alt duvarından bir doku parçası olduğu yine de vajinanın yan duvarına dikilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyon tamamlanıyor sonra girilen ilk cinsel ilişkide tıpkı kızlık zarı ilk varsayılan yırtılıyormuş gibi kanama meydana gelir. Normal bir kızlık zarı kanamasını ayırt etmek mümkün olmaz. Kızlık Zarı Dikimi Ankara alanında uzun yılların tecrübesine sahip kliniğimizde kızlık zarı dikim operasyonları steril bir ortamda ve kişisel gizlilik ilkelerine uygun olarak yapılmaktadır.

Flep Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Midir?

Flep operasyonu ağrı yapar mı ? Flep yöntemi ile kızlık zarını kalıcı bir şekilde dikmek mümkün olur. Ayrıca flep yöntemi altında hasta hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissi ile karşılaşmaz. Bunun yanında flep operasyonu lokal anestezi ile yapılır ve hasta genel anestezinin etkisinden kalmadan operasyondan kısa bir süre sonra direkt olarak ayağa kalkabilir.

Flep Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Flep operasyonu ne kadar sürer ? Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu olan flep yöntemi, ortalama 30 dakika sonra tamamlanır. Flep yöntemi ile kızlık zarı diktirmek isteniyorsa kişini cinsel ilişkiye girmeden en az 20 – 25 gün gerekli başvuruyu yapması gerekir. Eğer geç kalınırsa ve kadın erken bir zamanda cinsel ilişkiye girerse kızlık zarının yırtılması halinde aşırı derecede bir kanama meydana gelir. Ayrıca dikişler atar ve kadının partneri tarafından yapılan işlem fark edilebilir.

Flep Yöntemi Sonrası Yapılması Gerekenler

Flep yöntemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler. Flep yöntemi ortalama 25 dakika içerisinde tamamlanır ve bunun yanında kişiye bağlı olarak kızlık zarı dikimi yanında vajina daraltma ameliyatı da yapılır. Eğer hasta kızlık zarı dikiminin yanında vajina daraltma ameliyatı da isterse dikimin sonrasında bu operasyonda yapılabilmektedir. Genel olarak hızlı ve kolay bire şekilde yapılan kızlık zarı dikimi sonrasında hasta ilk birkaç gün duşa giremez ve bunun yanında havuz ve deni gibi aktivitelerde bulunamaz. Bunun yanın da bacakların çok fazla gerilmesine neden olan sporlar yapması yasaktır. Ayrıca bisiklete, motora ve ata binmek de aynı şekilde yasaktır. Eğer masa başında bir işte çalışmıyorsa en az 2 – 3 gün kadar işe gitmesi tavsiye edilmez. Tabi aynı zamanda hasta operasyonun gerçekleştirildiği gün hastaneden taburcu olabilir.

Mikro Cerrahi Uygulaması ile Kızlık Zarı Dikimi

Mikro cerrahi uygulaması ile kızlık zarı dikimi nasıl olur ? Kızlık zarının kalıcı bir şekilde dikilmesinde mikro cerrahi operasyonlardan da faydalanılır. Bu operasyonda öncelikle zarın yırtık kısımları kesilir ve daha sonra mikro cerrahi yöntemler ile tekrar bir araya getirilir. Yapılan işlemlerin ardından kızlık zarının dikildiğini jinekologlar dışında kimsenin anlaması mümkün değildir. Ayrıca kişi yıllar sonra evlense dahi girdiği ilk cinsel ilişkide normal bir şekilde kızlık zarının bozulduğu andaki gibi bir kanama meydana gelir. Mikro cerrahi uygulaması da aynı şekilde kızlık zarı dikiminde güvenilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Mikro Cerrahi Uygulaması Sonrası Yapılması Gerekenler

Mikro cerrahi ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler. Mikro cerrahi ile yapılan kızlık zarı dikimlerinde lokal anestezi tercih edilir. Ancak kişiye bağlı olarak bazen genel anestezi de yapılabilir. Bunun yanında operasyon yaklaşık olarak 25 – 30 dakika kadar sürer. Ayrıca hasta operasyon sonrasında aynı gün hastaneden taburcu olabilir ve normal hayatına geri dönebilir. Mikro cerrahi ameliyatı sonrasında birtakım acı ya da ağrı gibi durumlar karşısında yapılması gereken doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicileri kullanmaktır. Hastanın ilk birkaç gün duşa girmemesi ve bunun yanında bacakların aşırı derecede gerilmesine yol açacak spor aktiviteleri ve hareketinden uzak durması gerekir. Aynı şekilde bisiklete, motora ya da ata binmek kesinlikle yasaktır ve hastanın hiçbir şekilde ağır yükler kaldırmaması gerekir.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Mikro cerrahi ile kızlık zarı dikimi ne kadar sürer ? Mikro cerrahi ameliyatı ile hemen 25 dakika kadar sürer. Ancak bu operasyonun yanında bir de vajina daraltma operasyonu almak isteyen kadınlar için süreç biraz daha zaman alabilir ve genel ameliyat süresi uzayabilir.

Bugünde kızlık zarı dikimi operasyonlarında vajina daraltma operasyonlarının yanında ortaya çıkmıştır. Genelde kızlık zarı dikimi yaptıran kadınlar, vajina daraltma operasyonlarıyla da herhangi bir seçenek genişleyen vajinal seçeneklererini daha sıkı ve dar bir yapıya kavuşturmayı tercih eder. Mikro dalgalanma operasyonu da yapıldırarak vajinalarında meydana gelen genişleme gibi durumları kaldırmak kaldırırlar.

Vajina daraltma ameliyatı ile genital bölge oldukça sıkı ve dar bir yapıya kavuşur. Bu durumda aynı zamanda cinsel ilişkilerden yüksek oranda Çünkü dar bir yapıya sahip olan vajina, penis ile buluştuğunda daha fazla sürtünme ve vajina duvarlarına temas etme gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaktır. Bunu izlemek izse onu içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.