Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

ilişkiye girerken kasılma

Vaginismus Nedir

Vaginismus cinsel ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz ve ani kasılması ile vagen girişinin daralarak ilişkinin imkansız ya da ağrılı olması halidir. Zamanla bu davranış hali şartlı reflekse dönüşür ve her cinsel ilişki düşüncesi veya girişimi ile tekrarlanır.

Vaginismus Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde her  on  kadından biri  vaginismus  problemi yaşamaktadır. Her vaginismus yaşayan kadının duyguları benzerlik gösterir. Hiç kimseyle bu durumu paylaşmazlar. Kendilerini başarısız hissederler  ve  gergindirler. Eşlerine karşı suçluluk hissederler.

Vaginismus  Tipleri Nelerdir?

Primer Vaginismus: İlk cinsel  ilişkiyle  başlayan  vaginismus şeklidir.

 

 

Sekonder Vaginismus: Öncesinde sağlıklı bir cinsel hayatı olmasına rağmen kötü bir jinekolojik  muayene, cinsel deneyim (taciz ve tecavüz) kürtaj, doğum hikayesine bağlı olarak vaginismus gelişmesidir.

Vaginismus Tedavisi

Vaginismus %100   tedavisi olan geçici bir  problemdir. Tedavide hiçbir ilaç kullanımına gerek yoktur. Vaginismus problemi yaşayan kişi öncelikle tedavi olmayı istemeli, kendine ve terapistine tam olarak güvenmelidir.

Kliniğimize  başvuran  hastalarımızdan öncelikli ayrıntılı kişisel ve ailesel bilgiler  ve cinsel öykü alınır. Vaginismus derecesinin  belirlenmesi ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek nedenlerin araştırılması açısından  jinekolojik muayene olmalıdır. Testler, öykü ve jinekolojik muayene  sonucunda  kişiye özel tedavi planı oluşturulmakta çift durumları ile ilgili bilgilendirilmektedir. Kızlık  zarı  cinsel ilişkide zorluk yaratacak tipte ise nadiren de olsa kızlık zarı çıkarılması yapılabilir.

Bu işlem kliniğimizde lokal (bölgesel) veya genel (uyutularak) anestezi ile yapılabilmektedir. Kliniğimizde vaginismus hastaları için özel hazırlanmış  güven veren ve huzurlu bir ortam oluşturulur. Çiftle cinsellik ve kadın genital sistemi ile ilgili doğru bilgiler  paylaşılır. Böylece kadın kendi vücudunu doğru olarak tanıma fırsatı bulur ve kendi vücudunu sevmeyi öğrenir. Sonraki aşamada cinsel terapi ile istemsiz kasılan kasların istemli kasılır hale gelmesi  kasılır hale gelmesi için gerekli egzersizler öğretilir.

VAJİNİSMUS NEDİR
VAJİNİSMUS NEDİR

Bilişsel ve davranışçı terapi metotları  uygulanarak cinsel ilişki sağlanır. Vaginismus hastalarında tek amaç  penis-vagen birlikteliğini sağlamak değildir. Asıl amaç;cinsel haz duyulan bir ilişki sağlanmasıdır. Tedavi Süresi Ortalama   4-7 gündür.Tedaviye ara vermeden devam edebilmek için hastalarımızın adet bitiminde gelmelerini istiyoruz.

Tedavide Eşin Rolü

Vaginismus tedavisinde eşlerin  katılımı  hasta ve terapist  için olumlu etki yaratır.Ancak partnerleri olmayan bekar bayanlara veya erkeğin tedaviye katılmayı istemediği durumlarda sadece kadın tedaviye alınabilir.  Hastaların bebek isteği bir kısım hastanın bebek isteği, vaginismus tedavisine motivasyonu artırarak olumlu etki yaratır. Ancak bir kısım hasta vaginismus tedavisi olmadan direk tüp bebek  yöntemi ile  gebe kalmak isterler. Vaginismus tedavisi olmadan gebe kalan hastalar çoğunlukla sezaryen olurlar. Böylece vaginismus tedavisi bir kez daha ertelenmiş olur.

ÖNEMLİ UYARI!

Tedavinin %50 si karar vermektir. Geri kalan %50’si de kendine ve cinsel terapistine tam güvendir. Tedavinizi ertelemeyin. Vaginismus, kliniğimizde uygulanan bilimsel yöntemlerle %100  tedavisi olan bir problemdir.


WhatsApp Bilgi Hattı