+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vaginismus Nedir

Vaginismus Ne

Vaginismus Nedir?

Vaginismus Nedir? Vaginismus cinsel ilişki sırasında pelvik kasların istemsiz ve ani kasılması ile vagen girişinin daralarak ilişkinin imkansız ya da ağrılı olması halidir. Zamanla bu davranış hali şartlı reflekse dönüşür ve her cinsel ilişki düşüncesi veya girişimi ile tekrarlanır.

 

Vaginismus Belirtileri Nelerdir?

 

Vaginismus belirtileri nelerdir? Ülkemizde her  on  kadından biri  vaginismus  problemi yaşamaktadır. Her vaginismus yaşayan kadının duyguları benzerlik gösterir. Hiç kimseyle bu durumu paylaşmazlar. Kendilerini başarısız hissederler  ve  gergindirler. Eşlerine karşı suçluluk hissederler.

 

Vaginismus  Tipleri Nelerdir?

Vaginismus tipleri nelerdir? 

Primer Vaginismus: İlk cinsel  ilişkiyle  başlayan  vaginismus şeklidir.

 

Sekonder Vaginismus: Öncesinde sağlıklı bir cinsel hayatı olmasına rağmen kötü bir jinekolojik  muayene, cinsel deneyim (taciz ve tecavüz) kürtaj, doğum hikayesine bağlı olarak vaginismus gelişmesidir.

 

Vaginismus Tedavisi

 

Vaginismus tedavisi. Vaginismus %100   tedavisi olan geçici bir  problemdir. Tedavide hiçbir ilaç kullanımına gerek yoktur. Vaginismus problemi yaşayan kişi öncelikle tedavi olmayı istemeli, kendine ve terapistine tam olarak güvenmelidir.

 

Kliniğimize  başvuran  hastalarımızdan öncelikli ayrıntılı kişisel ve ailesel bilgiler  ve cinsel öykü alınır. Vaginismus derecesinin  belirlenmesi ve cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek nedenlerin araştırılması açısından  jinekolojik muayene olmalıdır. Testler, öykü ve jinekolojik muayene  sonucunda  kişiye özel tedavi planı oluşturulmakta çift durumları ile ilgili bilgilendirilmektedir. Kızlık  zarı  cinsel ilişkide zorluk yaratacak tipte ise nadiren de olsa kızlık zarı çıkarılması yapılabilir.

 

Bu işlem kliniğimizde lokal (bölgesel) veya genel (uyutularak) anestezi ile yapılabilmektedir. Kliniğimizde vaginismus hastaları için özel hazırlanmış  güven veren ve huzurlu bir ortam oluşturulur. Çiftle cinsellik ve kadın genital sistemi ile ilgili doğru bilgiler  paylaşılır. Böylece kadın kendi vücudunu doğru olarak tanıma fırsatı bulur ve kendi vücudunu sevmeyi öğrenir. Sonraki aşamada cinsel terapi ile istemsiz kasılan kasların istemli kasılır hale gelmesi  kasılır hale gelmesi için gerekli egzersizler öğretilir.

 

Bilişsel ve davranışçı terapi metotları  uygulanarak cinsel ilişki sağlanır. Vaginismus hastalarında tek amaç  penis-vagen birlikteliğini sağlamak değildir. Asıl amaç;cinsel haz duyulan bir ilişki sağlanmasıdır. Tedavi Süresi Ortalama   4-7 gündür.Tedaviye ara vermeden devam edebilmek için hastalarımızın adet bitiminde gelmelerini istiyoruz.

 

Tedavide Eşin Rolü

 

Vaginismus tedavisinde eşlerin  katılımı  hasta ve terapist  için olumlu etki yaratır.Ancak partnerleri olmayan bekar bayanlara veya erkeğin tedaviye katılmayı istemediği durumlarda sadece kadın tedaviye alınabilir.  Hastaların bebek isteği bir kısım hastanın bebek isteği, vaginismus tedavisine motivasyonu artırarak olumlu etki yaratır. Ancak bir kısım hasta vaginismus tedavisi olmadan direk tüp bebek  yöntemi ile  gebe kalmak isterler. Vaginismus tedavisi olmadan gebe kalan hastalar çoğunlukla sezaryen olurlar. Böylece vaginismus tedavisi bir kez daha ertelenmiş olur.

 

ÖNEMLİ UYARI!

 

Tedavinin %50 si karar vermektir. Geri kalan %50’si de kendine ve cinsel terapistine tam güvendir. Tedavinizi ertelemeyin. Vaginismus, kliniğimizde uygulanan bilimsel yöntemlerle %100  tedavisi olan bir problemdir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.