+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Rahim İçi Araçlar (Spiral)

Spiral (Rahim içi araçlar ) rahmin içine yerleştirilen küçük, plastik bir araçlardır. Spirallerin  bakır ve hormon içeren tipleri vardır.Aile planlaması yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem rahim içi araçlar (spiral )dır. Spirallerin kullanımınınkolay ,maliyetinin ucuz ve uzun süreli olması tercih edilmesinde en önemli  faktörler olmuştur. Spiral bir kere rahme yerleştirildiğinde spiralin tipine göre 5 veya 10 sene gebelikten koruyucu etkisi vardır. Koruyuculuğu %97 olarak kabul edilir. Spiral takılır takılmaz koruyucu etkisi hemen başlar. Çıkartıldığında gebelikten koruyucu etkisi hemen ortadan kalkar.

Rahim Nedir

Kaç Çeşit Spiral Vardır?

Bakırlı Spiraller: Ülkemizde 10 yıl koruyucu  T Cooper, 5 yıl koruyucu Multiload, Nova T  bakır içerikli rahim içi araçlar vardır. Hormonlu spiraller : ÜlkemizdeMirena isimli levonorgestrel içeren hormonlu spiral vardır. Diğer spirallerden en önemli farkı adet kanamasının miktarını azaltmasıdır. Uygun durumlarda rahim alma ameliyatlarına bir alternatif olarak tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.

Spiral Nasıl Gebelikten Korur?

Spiralin içeriğindeki bakır spermlerin hareketlerini engeller. Dolayısıyla döllenmeyi olumsuz etkiler. Yine bakırın yarattığı enflamatuar ortam yumurta döllense bile rahme yerleşmesine engel olur.

Spiral Kimlere Uygulanır ?

*Uzun süreli korunma isteyenler *Normal doğumdan sonra 40.günde,sezaryen sonrası 4 ayda *Düşük ve küretaj sonrası korunmak isteyenler *Diğer korunma yöntemlerini kullanamayan kadınlar

Spiral Kimlere Uygulanmaz?

*Tanı konmamış anormal kanaması olan kadınlar *Gebe veya gebe şüphesi olan kadınlar *Rahim veya üreme sisteminin diğer organlarında enfeksiyon olan kadınlarda *Adetleri ağrılı ve fazla kanamalı olanlarda *Bir yıldan az süreyle korunmak isteyen kadınlarda *Rahimde şekil bozukluğu olan kadınlarda *Kadın üreme organlarında kanser öyküsü olan kadınlar *Çoklu partner ilişkisi olan kadınlar

Spiral Nedir

Spiral Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

*Steril ve hijyen kurallarına uygun çalışan sağlık kuruluşlarında takılmalı. *Spiral adet kanamasının azaldığı günlerde takılmalı. Bunun iki amacı vardır. Birincisi adet görmek kadının gebe olmadığının kanıtıdır. İkincisi rahim ağzı biraz açılmıştır böylece spiral takmak daha kolay olur. *Spiral takmadan önce kadın spiral takıldıktan sonra adet kanamasının miktarının ve süresinin artacağı konusunda bilgilendirilmelidir. *Spiral takıldıktan sonra hiçbir şikayet olmasa da doktorun önerdiği aralıklarda düzenli olarak kontrollere gitmelidir.

Spiral Kullanırken Acil Doktora başvurulması Gereken Haller Nelerdir?

*Karında şiddetli ağrı (Olası dış gebelik  veya yaygın üreme organları iltihabı olabilir) *Normalin dışında yeşil, sarı, kötü kokulu akıntı varlığında *Anormal , düzensiz kanamalar. *Spiralin  düştüğünden veya yerinden kaydığından  şüpheleniliyorsa, *Spiral olduğu halde7 günden fazla  adet gecikmesi olduğunda mutlaka gebelikten şüphelenilmeli ve araştırılmalıdır. Yukarıda sayılan şikayetlerin varlığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.