Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Rahim İçi Araçlar Spiral

resim

Spiral (Rahim içi araçlar ) rahmin içine yerleştirilen küçük, plastik bir araçlardır. Spirallerin  bakır ve hormon içeren tipleri vardır.Aile planlaması yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem rahim içi araçlar (spiral )dır. Spirallerin kullanımınınkolay ,maliyetinin ucuz ve uzun süreli olması tercih edilmesinde en önemli  faktörler olmuştur. Spiral bir kere rahme yerleştirildiğinde spiralin tipine göre 5 veya 10 sene gebelikten koruyucu etkisi vardır. Koruyuculuğu %97 olarak kabul edilir. Spiral takılır takılmaz koruyucu etkisi hemen başlar. Çıkartıldığında gebelikten koruyucu etkisi hemen ortadan kalkar.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Kaç Çeşit Spiral Vardır?
Bakırlı Spiraller: Ülkemizde 10 yıl koruyucu  T Cooper, 5 yıl koruyucu Multiload, Nova T  bakır içerikli rahim içi araçlar vardır. Hormonlu spiraller : ÜlkemizdeMirena isimli levonorgestrel içeren hormonlu spiral vardır. Diğer spirallerden en önemli farkı adet kanamasının miktarını azaltmasıdır. Uygun durumlarda rahim alma ameliyatlarına bir alternatif olarak tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.
Spiral Nasıl Gebelikten Korur?
Spiralin içeriğindeki bakır spermlerin hareketlerini engeller. Dolayısıyla döllenmeyi olumsuz etkiler. Yine bakırın yarattığı enflamatuar ortam yumurta döllense bile rahme yerleşmesine engel olur.
Spiral Kimlere Uygulanır ?
Uzun süreli korunma isteyenler *Normal doğumdan sonra 40.günde,sezaryen sonrası 4 ayda Düşük ve küretaj sonrası korunmak isteyenler Diğer korunma yöntemlerini kullanamayan kadınlar
Spiral Kimlere Uygulanmaz?
Tanı konmamış anormal kanaması olan kadınlar *Gebe veya gebe şüphesi olan kadınlar Rahim veya üreme sisteminin diğer organlarında enfeksiyon olan kadınlarda *Adetleri ağrılı ve fazla kanamalı olanlarda *Bir yıldan az süreyle korunmak isteyen kadınlarda *Rahimde şekil bozukluğu olan kadınlarda *Kadın üreme organlarında kanser öyküsü olan kadınlar *Çoklu partner ilişkisi olan kadınlar
Spiral Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Steril ve hijyen kurallarına uygun çalışan sağlık kuruluşlarında takılmalı. Spiral adet kanamasının azaldığı günlerde takılmalı. Bunun iki amacı vardır. Birincisi adet görmek kadının gebe olmadığının kanıtıdır. İkincisi rahim ağzı biraz açılmıştır böylece spiral takmak daha kolay olur. *Spiral takmadan önce kadın spiral takıldıktan sonra adet kanamasının miktarının ve süresinin artacağı konusunda bilgilendirilmelidir. Spiral takıldıktan sonra hiçbir şikayet olmasa da doktorun önerdiği aralıklarda düzenli olarak kontrollere gitmelidir.

Spiral Kullanırken Acil Doktora başvurulması Gereken Haller Nelerdir?
Karında şiddetli ağrı (Olası dış gebelik  veya yaygın üreme organları iltihabı olabilir) Normalin dışında yeşil, sarı, kötü kokulu akıntı varlığında Anormal , düzensiz kanamalar. *Spiralin  düştüğünden veya yerinden kaydığından  şüpheleniliyorsa, *Spiral olduğu halde7 günden fazla  adet gecikmesi olduğunda mutlaka gebelikten şüphelenilmeli ve araştırılmalıdır. Yukarıda sayılan şikayetlerin varlığında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.