Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Pelvik Taban Cerrahisi

pelvik cerrahisi

Pelvik Cerrahisi Nedir?

Pelvik cerrahisi, rahim sarkması (Pelvik Organ Prolapsusu) olarak nitelendirilen kadın hastalıklarına karşı uygulanan cerrahi işlemlerin tamamına verilen isimdir. Ankara pelvik taban cerrahisi uygulamalarında kliniğimizde uzman doktorlar tarafından gereken ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Pelvik organ sarkmalarında rahim kaynaklı, vajen ön duvarından mesane kaynaklı veya vajen arka duvarından rektum kaynaklı yaşanabilir. Pelvik organ sarkmaları genel olarak ayırt edilemez. Bu nedenle bu rahatsızlıkların tamamı rahim sarkması adıyla biliniyor.

Kadınlarda pelvik taban leğen kemiğinin hemen altında hamak şeklinde bir yapı ortaya çıkarır. Bu yapı kaslar ve bağ dokudan meydana gelir. Kas ve bağ dokusu kasıktan başlar ve arkada kuyruk sokumuna kadar devam eder. Yanlarda ise leğen kemiği çıkıntısına kadar gider. Rahim için ortaya çıkan sarkmalar pelvik taban ameliyatı ile düzeltilebilir. Ankarada’ki kliniğimizde pelvik taban operasyonları kişiye özel planlanır ve başarı oranı da yüksektir.

Pelvik Taban Cerrahisi Ankara

Pelvik cerrahisi (Pelvik taban cerrahisi, Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi) ile rahim sarkması, adrar kesesi sarkması pelvik ağrılarının giderilmesi, yumurtalık kisti, tümör, fallop tüpü tıkanıklıkları, yumurtalık kanseri, idrar kaçırma gibi problemler giderilir.

Kadınlarda üreme organlarının yerleştiği pelvik tabanında kas ve bağlardan oluşan bir katman vardır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlar pelvik anomalileri gözlemlemek için birçok görüntüleme tekniği kullanır. Bu teknikler arasında ultrason, BT tarama ve MR bulunmaktadır. Doktorunuz, noninvaziv seçeneklerin kullanılmasından sonra pelvik laparoskopi kullanabilir. Prosedür, bu yöntemlerle toplanan veriler kesin bir teşhis sağlayamadığında daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

Ankara pelvik taban cerrahisinde pelvik bölgedeki uterus, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve diğer organları etkileyen durumları araştırmak ve tedavi etmek için pelvik laparoskopi kullanabilir.

pelvik taban cerrahisi
TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
pelvik cerrahisi ne ise yarar

Pelvik Cerrahisi Ne İşe Yarar?

 • Pelvik ağrı nedenini belirlemek
 • Muhtemelen başka bir görüntüleme çalışmasında bulunan bir doku kitlesi, yumurtalık kisti veya tümör gibi bir anormalliği incelemek
 • Rahim ağzından çıkan hücrelerin uterus boşluğunun dışına çıktığı bir durum olan endometriozis varlığını doğrulamak
 • Pelvik inflamatuar bir hastalığın teşhisi
 • Fallop tüpünüzü tıkanıklıklar veya ektopik hamilelik için incelemek
 • Infertiliteye neden olabilecek durumları araştırmak
 • Yumurtalık kanseri, endometriyal kanser veya rahim ağzı kanseri derecesini gözlemlemek
 • Doktorunuz pelvik laparoskopi sırasında anormal dokuya biyopsi yapabilir. Belirli koşulları teşhis etmek ve tedavi etmek için prosedürü de kullanabilirler.

Pelvik Cerrahisinde Neler Yapılır?

Pelvik cerrahisi kadın hastalıklarını önlemek için çeşitli uygulamalar barındırır. Pelvik cerrahisi işlemleri uzman bir hekimtarafından yapılır.

Pelvik cerrahisi Ankara’daki kliniğimizde yapılan işlemler şunlardır;

 • Biyopsi için bir doku örneği almak
 • Endometriyozdan skar dokusunu veya anormal dokuyu ortadan kaldırmak
 • Hasar görmüş bir uterusun onarımı
 • Yumurtalıklarınıza veya fallop tüplerine hasar onarmak
 • Ektopik hamilelik kaldırmak
 • Apendektomi yapmak
 • Histerektomi yapın veya uterusun alınması
 • Fallop tüplerinizin sterilizasyonu olan bir boru ligasyonu gerçekleştirmek
 • Pelvik kanserlerden etkilenen lenf nodlarını çıkarma
pelvik taban ameliyatlari
pelvik cerrahisi ameliyatları

Pelvik Taban Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Pelvik taban ameliyatları birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar kısaca şöyle sıralanabilir;

 • Pelvik taban problemlerine yönelik kesin tanı sağlayabilir. Bu sayede rahim içinde ortaya çıkan birçok rahatsızlık erken dönemde tedavi edilebilir.
 • Bu uygulama ile vajina bölgesindeki ameliyat ihtiyacı en aza iner. Bu sayede vajina içinde yaralara yol açabilecek tüm riskler ortadan kalkar.
 • Rahim sarkması görülen kişilerde doğum sürecine kadar rahim alma ameliyatı ertelenmelidir. Pelvik ameliyat ile bazı vakalarda rahmin alınması dahi gerekmez.
 • Operasyon sonrasında pelvik anatominin doğal bir iyileşme seyrine girer. Böylece bir müdahale olmadan vücut kendi kendini iyileştirebilir.
 • Vücuda olan hasar çok azdır ve iyileşme süresi de açık ameliyata nazaran çok daha kısadır.

Laparoskopik Cerrahi

Ankara pelvik cerrahisinde genellikle diğer cerrahi işlemler için yapacağımız gibi laparoskopi için hazırlanır. Bazı ilaçlar laparoskopinizin sonucunu etkileyebilir. Bu nedenle, aşağıdakilerden herhangi birini alıyorsanız, doktorunuz özel talimatlar verebilir:

 • Antikoagülanlar veya kan incelticiler
 • Aspirin veya ibuprofen de dahil olmak üzere nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)
 • Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar
 • Bitkisel veya diyet takviyeleri
 • Hamiliyseniz veya hamile olabileceğini düşünürken doktorunuza bildirin. Bu, prosedür sırasında fetüsünüzün zarar görmesini önleyecektir.

Doktorunuz cerrahiden önce ultrason, CT tarama veya MR gibi ek bir görüntüleme çalışması isteyebilir. Bu görüntüleme çalışmasındaki veriler, araştırmakta oldukları anormallikleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Görüntüleme sonuçları aynı zamanda doktorunuza pelvik bölgeniz için görsel bir kılavuz sağlayarak etkinliği arttırır. Laparoskopiden en az sekiz saat önce herhangi bir şey (su dahil) yiyemez ya da içemezsiniz. Eğer sigara içerseniz, bırakmaya çalışmalısınız.

Pelvik Organ Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ankara pelvik ameliyatları laparoskopik işlem şeklinde yapılır. Bu uygulamada göbek deliğinden bir kesi açılır. Açılan kesi çok küçüktür ve bu kesiden özel bir teleskop ile girilir. Daha sonra ekran üzerinden gidilen yol izlenir ve cerrah pelvik tabanın büyütülmüş bir görüntüsünü takip eder.

Ameliyat için göbek bölgesinde 3 kesi açılır. Bu kesilerden içeri girilir ve sarkmış olan organlar tutulur. Daha sonra erimeyen cerrahi iplerle kas ve bağ dokuları dikilir. Bu ipler uzun süreli destek verir ve yaralı dokular arasında köprü görevinde olur. Ameliyat çok konforlu ve pratik bir uygulama olduğu için rahim sarkmasınında çok yaygın olarak tercih edilmektedir.

Rahim sarkması (Pelvik Organ Prolapsusu) ameliyatı, pelvik organ sarkması ameliyatı hastanede yapılabilir, ancak genellikle bir poliklinikte yapılır. Ameliyattan önce hastane kıyafetine geçmeniz istenecektir. Elinize veya kolunuza bir intravenöz hat yerleştirilir. Çoğu durumda genel anestezi alırsınız. Bu işlem sırasında derin bir uykuda kalmanıza ve herhangi bir ağrı hissetmemenize olanak tanır. Diğer durumlarda, lokal anestezi alırsınız.

Anestezi prosedür sırasında pelvik bölgede ağrı hissetmenizi önler. Ancak sizi uyku durumuna sokmaz. Rahim sarkması ameliyatında doktorunuz pelvisinize lokal anestezi enjekte ettiğinde, yanma hissi hissedebilirsiniz. Doktorunuz, anestezi yürürlüğe girdikten sonra göbeğinizin yaklaşık yarım inç uzunluğunda küçük bir kesim yapacaktır. Karbon dioksit ile boşluğu genişletmek için karın boşluğunuza “kanül” adı verilen dar, tüp benzeri bir alet yerleştirilir. Bu, o bölgedeki doktorunuzun çalışması için yer açar. Ayrıca daha net bir görünüm sağlar.

Pelvik organ sarkması ameliyatında daha sonra laparoskopu göbeğinize yakın kesi yoluyla sokacaklardır. Kasık saç çizgisine yakın dört dere büyüklüğünde kesik yapılır. Bu kesimler, işlemi uygulamak için ihtiyaç duyulacak ek kanüller ve diğer araçlar için yer sağlar.

Doktorunuz serviksinizden rahminize bir uterus manipülatörü de yerleştirebilir. Bu, pelvik organları görünür hale getirmeye yardımcı olacaktır. Doktorunuz araç ve gazı vücudunuzdan kaldıracak ve ameliyat tamamlandıktan sonra tüm kesiklerinizi kapatacaktır. Bandajlar, insizyonlarınızı kapatmak için kullanılan dikişlerin üzerine konar ve pelvik organ sarkması ameliyatı tamamlanır.

Pelvik Cerrahisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ankara’da bulunan kliniğimizde pelvik taban operasyonları çok konforlu cerrahi işlemlerdir. Ancak bu uygulamadan sonra iyileşme sürecinin konforlu geçmesi için belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu süreçte hasta yeterli derecede dinlemelidir. Aynı zamanda günlük aktiviteleri biraz daha titiz ve dikkatli yerine getirmelidir. Bu süreçte tüm aktiviteler doktor izni ile yapılmalıdır. İlk zamanlarda yavaş bir şekilde yürüme ve yüzme etkinlikleri yapılabilir.

Ameliyat sonrası ilk zamanlarda hastanın koşması ve zıplaması önerilmez.  Aynı zamanda ağırlık kaldırma gibi vücuda çok sarsacak aktiviteler yapılmamalıdır. Tüm hastalarda ortalama 30 gün kadar cinsel perhiz uygulanmalıdır. Ağrı şikâyetlerini doktorun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

pelvik organ sarkmasi ameliyati

Pelvik Cerrahisinde Neden Biz?

Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer genital estetik ve Ankara pelvik cerrahisi operasyonlarda tüm dünyada kullandığı tamamen kendisi tarafından geliştirilen 5 ayrı kişiye özel teknik geliştirdi. Bu tekniklerin lansmanını dünyanın birçok yerinde gerekli gördüğü platformlarda bizzat kendisi yaptı. Pelvik bölge cerrahisinde müşteri memnuniyetini arttırabilmek ve ameliyatın başarısını en üst seviyeye çıkarabilmek için ameliyat tekniklerinde bazı özel yöntemler kullanmaktadır.

Ankara pelvik cerrahisi işlemleri için hemen kliniğimizi arayabilir ve kişiye özel tedavi seçenekleri için Op. Dr. Esra Demir Yüzer ile görüşebilirsiniz.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.