Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Menopoz

menopoz

Menopoz ve Hormon Tedavisi

Menopoz, kadınlarda adet görmenin kalıcı olarak bitmesidir.  Kadın yaşamının kaçınılmaz bir parçası olan menopoz, uzman hekimler tarafından hormon tedavisiyle kontrol altına alınabilir. Menopozun fiziksel ve ruhsal etkileri benzer olsa da her kadında farklılık gösterebilir. Menepoz tedavisi kadın hastalıklarında yaşanan sorunları gidermek adına doktor tarafından kontrollü bir şekilde yapılır.

Menopoz evresinde yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarını oldukça düşük seviyelerde üretmeye devam eder. Menepozun neden olduğu düşük hormon seviyeleri, kadınlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olur ve menepoz tedavisi bu sağlık sorunlarını gidermeyi amaçlar.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

İçerikler

Menopoz Nedir?

Menopoz, yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmesiyle adetlerin kalıcı olarak kesilmesi ve artık hamile kalınamayan süreçtir. Menopoz kadın sağlığında biyolojik ve doğal bir olaydır. Menopoz sürecinin başlaması için son görülen adetin üzerinden 1 yıl geçmiş olması beklenir. 

Menepoz sürecine girileceği zaman yumurtlama işlevi bozulmaya başlar ve östrojen hormonu üretiminde değişiklikler meydana gelir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler östrojen hormonu yetersizliğine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunların ortaya çıkmasında etkili olur.

Menepoza hazırlık evresi (perimenopozal dönem) olarak adlandırılan 3-4 yıllık süreçte kadın sağlığının korunması adına hekim kontrolünde menepoz tedavisi uygulanması oldukça faydalı olmaktadır.

Menopoz Neden Olur?

Menopoz nedenleri genel bir kalıba sokulamaz. Menopoz kadınlarda belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan doğal bir dönemdir. Aynı zamanda her kadında menopoz ortaya çıkma yaşı farklı olabilir.

Menopozun ortaya çıkmasında risk faktörleri şöyle sıralanabilir;

 • Ailede kadınlar menopoz dönemine birbirine yakın yaşlarda girerler. Yani genetik faktörler menopoz dönemine girmede etkilidir.
 • Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar, düzenli adet gören kadınlarla karşılaştırıldığında menopoz dönemine daha erken girer. Ayrıca doğurganlık durumu, ilk adet yaşı, doğum kontrol hapı kullanma veya 2 yıldan uzun süre çocuk emzirme gibi durumlar da menopoz yaşını etkiler.
 • Travma işin içine girdiğinde menopoz gelişimi hızlanır. Savaş, deprem, göç gibi çok önemli durumlara maruz kalan kişilerde menopozun daha erken dönemde başladığı araştırmalar sonucunda görülüyor.
 • Soğuk iklimlerde yaşayan ya da ağır şartlarda yaşamını devam ettiren kadınların daha erken dönemde menopoza girdiği uzmanlar tarafından kabul ediliyor.
 • Bir kadının yoğun sigara kullanımı normal kadınlara göre 1-2 yıl daha erken ortaya çıkıyor.
 • Genetik problemler yaşayan, kemoterapi veya radyoterapi tedavisi gören, ağır metabolik hastalıklar geçiren ya da belirli enfeksiyonları geçiren kadınlarda menopoz dönemi daha erken başlayabilir.
 • Kırsal bölgelerde yaşayan ve geleneksel toplum yapısı içinde yetişen kadınlarda menopoz yaşı diğer kadınlara göre daha erken olabilir.

Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menopoz tıbbi tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Bu süreçte tıbbi tedavi yanında hastaya rahatsızlık veren belirti ve bulguların ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulanır. Özellikle bulguları hafifletmek ve yaşlanma ile ortaya çıkabilecek kronik rahatsızlıklara engellemeye yönelik bir tedavi planlanır.

Menopoz semptomlarını ortadan kaldırmak adına uygulanabilen tedavilerde en yaygını hormon tedavisidir. Östrojen tedavisi menopoz döneminde sıcak basmasını gidermek için yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemi çok başarılı bir sonuç verir. Uzun bir dönem boyunca hormon tedavisine maruz kalan kişilerde meme kanseri riski olduğu için menopoz döneminde hormon tedavisi mutlaka bir uzman gözetiminde belirli bir süre boyunca yürütülmelidir.

Menopoz döneminde kadınların şikayetlerinden biri de vajinada kurulukdur. Vajina kuruluğunu ortadan kaldırmak için vajinal östrojen tedavisi uygulanabilir. Bu süreçte vajinal krem, tablet ya da halka kullanıldığında sorun ortadan kaldırılabilir. Böylece cinsel ilişki sırasında yaşam konforu da artmış olur.

Menepoz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Menepoz tedavisi için Ankara ilindeki kliniğimizi ziyaret eden hastalarımızın en sık sorduğu soruları sizin için yanıtladık. Menepoz hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden bize sorabilirsiniz.

Menopozun ilk belirtileri nelerdir?

Menopozun ilk belirtileri ateş basması, gece terlemesi, uykusuzluk ve çarpıntı ile birlikte eklem, kas ve baş ağrılarıdır. Aynı zamanda kadınlarda menopoz dönemiyle birlikte sinirlilik ve ruh hali değişimleri de görülür. Buna anksiyete bozukluğu ve panik atak da eşlik edebilir. Her kadında bu belirtiler farklı olacaktır.

Menopozun çaresi nedir?

Erken menopoz dönemine giren kadınlarda östrojen tedavisi uygulanabilir. Rahmi alınmayan hastalarda progesteron tedavisi ile birlikte uygulanır. Bu tedavi menopozun çaresi olmasa da ortaya çıkan etkileri azaltacaktır.

Menopoza giren kadınlar ne yapmalı?

Menopoz dönemine giren kadınlar düzenli egzersiz yapabilir. Böylece uyuma problemleri, gece terlemesi, sıcak basması ve duygu değişiklikleri gibi birçok menopoz belirtisi azalacaktır. Menopoz döneminde kadınlara düzenli spor aktiviteleri uzmanlar gözetiminde önerilir.

Menopoz dönemindeki sıkıntılar nelerdir?

Menopoz döneminde her 10 kadından 8 tanesinde sıcak basması şikayetleri görülür. Aynı zamanda buna ek olarak terleme, uyku, yorgunluk, stres, iştahta düşüklük, sinirlilik hali, baş ağrısı, depresyon, eklem ve kas ağrıları, çarpıntı hissi gibi problemler de görülebilir.

Menopoza girerken adet birden kesilir mi?

Menopoz dönemine giren kadınlarda 20 yıl süren bir alışkanlığın sona ermesi söz konusudur. Yani menopoz dönemiyle birlikte kadınlarda adet kanaması da kesilecektir.

Menopoz belirtileri ne zaman başlar?

Her kadında menopozun belirtilerini başlama süreci farklıdır. Arka arkaya 10-12 ay kadar adet görmeyen kadınlarda menopoz döneminin başladığı düşünülebilir. Genel olarak 45 ile 55 yaşları arasında ortaya çıkan menopoz belirtileri daha önce ya da daha sonra da başlayabilir.

Menopozda sıcak basması nasıl geçer?

Menopozda sıcak basması yaşayan kadınlar giysilerini daha ince giyebilir ve sıcak ortamlarda daha kısa kalabilir. Buna ek olarak duşta ılık suyu tercih edip bol su tüketebilirler. Aynı zamanda yaşamında stres seviyesini azaltan kişilerde menopozda sıcak basması şikayetleri azalacaktır. Bunun yanında pamuklu çamaşırlar giyilirse bu şikayetler çok daha az olur. Bir de gün içinde yürüyüş, egzersiz ve spor aktivitelerinin düzenli olarak yapılmasının hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı açısından olumlu sonuçları olacaktır.

Menopozda ilaç kullanmak gerekir mi?

Menopoz dönemi içinde özel bir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Ancak menopozun ortaya çıkardığı bazı şikayetleri ortadan kaldırmak için belirli bir süre ilaç kullanılması önerilebilir. Bu süreçte kullanılacak ilaçlar tamamen doktor kontrolünde olmalıdır.

Menopoz sıkıntıları ne zaman biter?

Menopoz döneminde görülen şikayetler adet kanamaları bitmeden birkaç ay veya yıl önce başlayabilir. Bu belirtiler kadınlarda bazen çok uzun sürebilir. Ortalama son adet döneminden 4-5 yıl sonraya kadar bu belirtiler devam edecektir.

Erken menopoz geri döndürülebilir mi?

Erken yaşta görülen menopoz şikayetlerinde tedavi ile geri dönüş sağlanabilir. Aynı zamanda bazı kadınlarda kendiliğinden geri dönüş de olabilir. Erken menopoz vakalarında normal dönemde menopoza giren kadınlara göre östrojen daha az olur. Bu durumda kalp ve damar hastalıkları riski daha yüksektir. Bu nedenle düzenli olarak muayene olunması önerilir.

Menopoza giren kadınlar cinsel ilişkiye girebilir mi?

Menopoza giren kadınlar kısıtlama olmaksızın cinsel ilişkiye girebilir. Çünkü menopoz dönemine girme sadece doğurganlık yeteneğinin bittiğini gösteren bir ifadedir. Cinsel ilişki sırasında haz alma, boşalma ve orgazm olma gibi tüm durumlar kadınlarda devam eder. Bu nedenle menopoz döneminde kadınlar cinsel ilişki konusunda daha özgür ve olgun olabilirler.

Menopoz girildiği hangi tahlille belli olur?

Menopoz döneminin yaklaşıp yaklaşmadığını yönelik tanı hormon testi ile koyulur. Folikül ayırıcı hormon testi yani FSH testi ile birlikte menopoz döneminin başlayıp başlamadığı saptanabilir.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.