Telefon
WhatsApp
İnstagram
Youtube
Lazerle Vajina Daraltma - Vajinoplasti Ameliyatı

Lazerle Vajina Daraltma - Vajinoplasti Ameliyatı

Yaş ilerlemesiyle, hamilelikle ya da doğum sebebiyle oluşan vajina genişlemesi, tıbben vajinoplasti olarak da adlandırılan vajina daraltma ameliyatıyla tedavi edilebilir. Lazerle vajina daraltma uygulamasıyla da bu sorunların kısa sürede giderilebilmesi mümkündür. Vajina genişlemesi, çiftlerin cinsel yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Kadınlarda rastladığımız vajinal enfeksiyonlar, vajinadan gaz çıkması gibi ve benzeri şikâyetlerde genellikle vajina genişlemesindendir.

Bu sorunlarla bize başvuran hastalarımızı, kliniğimizde ön muayeneden geçirdikten sonra lazer veya cerrahi yöntemlerden en uygun tedavi seçeneğine hastalarımızla birlikte karar veriyoruz. Tarafımca geliştirilmiş ve dünyanın birçok yerinde lansmanını yaptığım teknikler sayesinde de, tedavi sonrası en iyi sonuçları alıyoruz.

 

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Vajinanın genel yapısında bağ ve kas dokuları bulunur. Pelvik tabandaki kasların güçlü olması vajinanın dar, zayıf olması ise genişlemesine neden olur. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte bağ dokusundaki kolajenin eksilmesi, kürtaj, gebelik ve doğum sebebiyle kadınların vajinalarında genişleme olabilmektedir. Zorlukla geçen doğumlar, çoğunlukla vajinadaki bağ ve kas dokularının yırtılmasına neden olur ve bu durum sıkça rastladığımız vajina genişlemesinin en önemli sebebidir.

Ancak hiç gebelik yaşamamış ve doğum yapmamış kişilerin vajinalarında da genişleme ya da gevşeme olabilmektedir. Bu hastalarımızdaki vajina genişlemesinin nedeni ise vajinalarındaki bağ dokularının genetik olarak daha zayıf ve esnek olmasıdır.

Vajinanın esnemesi ya da gevşemesi, hem kadının hem de erkeğin cinsel birleşmede haz alamamalarına neden olmaktadır. Bizde kliniğimizde hastalarımızın vajinalarını, vajinoplasti ameliyatıyla daraltarak bu sağlık sorunlarını çözüyoruz.

 

Vajinoplasti Nedir ve Neden Yapılır?

Vajinanın kaybettiği eski sıkılığı yeniden kazandırmak amacıyla iç genital bölgeye yaptığımız estetik ameliyata vajinoplasti denilmektedir. Bu operasyon vajina daraltma ameliyatı olarak da tanımlanır.

Vajinanın uzunluğu takriben 8 ila 9 cm’dir. Özellikle doğum anında daha da genişleyen vajina, doğumdan sonra eski sıkılığını yeniden kazanamayabilir.

Vajinadaki esneklik, cinsel isteksizliğe ya da cinsel ilişkide vajinanın penisi tam kavrayamamasına neden olur. Dolayısıyla bu durum cinsel hazzın alınamamasında da etkilidir. Tatminsizlik hissi, vajinadan ses gelme ve gaz çıkarma gibi sorunlarda vajinanın genişlemesindendir.

Doğal yollarla vajina daraltma yöntemleri vajinada tam bir sıkılaşma sağlamasa da, düzenli yapacağınız Kegel egzersizleri ile minimum düzeyde daralma mümkündür.

Vajinaya eski sıkılığı; vajina gençleştirme, daraltma ya da lazerle vajina sıkılaştırma gibi uygulamalarla yeniden kazandırılabilir. Ancak sıklıkla tercih ettiğimiz uygulama vajinoplastidir. Zaten kliniğimizde vajinoplasti ameliyatı olanların yorumları da, hastalarımızın ameliyattan sonraki memnuniyetlerini göstermektedir.

 

Vajionoplasti Ameliyatı

Kliniğimize, vajina genişlemesi sebebiyle gelen hastalarımızı öncelikle ön tetkiklerden geçiriyoruz. Bu aşamada hem jinekolojik muayeneyle hem de ultrasonla hastamızı inceliyor ve sonrasında teşhis koyuyoruz.

Jinekolojik muayenede, hastamızın vajinasının genişliğini parmakla kontrol ediyoruz. Bu muayeneyle hastamızın vajinasının normal genişlikte olduğunu, vajinaya 1 ya da 2 parmağın girmesinden anlıyoruz. Ancak kontrollerimizde vajinaya 3 parmağın girmesini hafif, 4 ve üstü parmağın girmesini ise hastamızın vajinasının çok fazla genişlediği yönünde değerlendiriyoruz.

Tüm bu ön tetkiklerle belirlediğimiz vajinadaki genişlemenin boyutuna göre, hastamıza en uygun lazerli ya da cerrahi vajina daraltma uygulamasını seçiyoruz. Tercih aşamasında kararı hastamızla birlikte veriyoruz. Tanı, vajinoplasti ameliyat süreci ve operasyon sonrası hastalarımızı detalıca bilgilendiriyoruz. Sonra ameliyat gününü belirliyor ve operasyonu gerçekleştiriyoruz.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ameliyatın öncesinde hastamız için en uygun anestezi yöntemini, hastamızla birlikte belirliyoruz. Tercihe göre, hastamıza ya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Lokal anesteziyle, sadece vajinoplasti ameliyatının yapılacağı bölgeyi uyuşturulur. Genel anesteziyle ise hastanın uyumasını sağlanarak operasyon gerçekleştirilir.

Daraltma hem içten hem de dıştan yapılabilir. Vajina daraltma ameliyatı esnasında, vajinayı çevreleyen yumuşak bağ ve kas dokuları alınır ve vajinanın sıkı dokularla çevrelemesi sağlanır. Ameliyattan sonraki 1 – 1,5 ay içerisinde kendiliğinden eriyerek yok olan iplerle, estetik dikişler atılır ve bu sebeple sonradan dikiş alınmasına da gerek yoktur.

Bu operasyonla hastamızın vajinasını, vajinaya 1 – 2 parmak girilebilecek kadar daraltabiliyoruz. Böylelikle hastamızın vajinası gereken genişliğini ve eski sıkılığını yeniden kazanır.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Süresi

Ameliyatı takriben 35 ila 40 dakika gibi bir sürede tamamlıyoruz. Operasyonu kısa sürede tamamlıyor olmamız ve hastamızı ameliyattan önce uygulamanın süreciyle ilgili bilgilendirmemiz, hastamızdaki olası muhtemel endişeleri de ortadan kaldırıyor.

 

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinoplasti ameliyatından sonra dikkat etmenizi istediğimiz genel tavsiyelerimiz şunlardır:

  • Önerdiğimiz süre boyunca kesinlikle dinlenmelisiniz.
  • Ameliyattan sonra kısa bir süre, hafif ağrılarınızın ve kanamalarınızın olması normaldir. Bu sebeple, hem pansumanınızın yapılması hem de önerdiğimiz ağrı kesicileri kullanmanız gerekmektedir.
  • Operasyondan sonraki ilk 1 – 1,5 aylık iyileşme döneminizde egzersiz yapmamalı, enfeksiyon kapmamanız içinde havuza ve denize girmemelisiniz.
  • İlk ne zaman duş yapabileceğinizi de, iyileşme sürecinizdeki kontrollerimizle belirliyoruz.
  • Bu dönemde beslenmenize dikkat etmeli ve özellikle bol su içmeye son derece özen göstermelisiniz.
  • Sigara kullanmamalısınız.
  • Vajina daraltma ameliyatından sonra kontrollerimizle, cinsel birleşmeye uygunluğunuzu onaylamadığımız sürece cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Genellikle ameliyattan altı hafta sonra, cinsel birleşmeyi tavsiye ediyoruz. Ancak bu süreyi, vajinanızın iyileşmesine bağlı olarak belirliyoruz.

Bunlarla birlikte, size söylediğimiz tüm diğer önerilerimizi de dikkate almalısınız. İyileşme sürecinizde kontrollerinizi muhakkak yaptırmalı ve gerektiğinde bizimle iletişime geçmelisiniz.

 

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alınır?

Ameliyatın yapıldığı aynı gün duş alınmaması gerekir. Ancak uygulamadan sonraki gün duş almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Operasyon sonrası duşunuzu ya da banyonuzu kesinlikle ayakta yapmalısınız, buna dikkat etmeniz son derece önemlidir.

 

Vajinoplasti Operasyonundan Sonra Denize ya da Havuza Ne zaman Girebilirim?

Operasyondan sonra havuza ya da denize girebilmek için 1 ya da 1,5 ay kadar beklemelisiniz. Bu süre hastalarımızın rahim daraltma operasyonundan sonra hem iyileşme sürecinin daha hızlı tamamlanması için önemlidir hem de havuzda ya da denizde enfeksiyon kapmamaları için gereklidir.

 

Vajina Daraltma Operasyonundan Sonra Dikiş Alınır mı?

Operasyon tamamlandıktan sonra atılan dikişler, estetik dikişlerdir. Hastalarımızın iyileşme döneminde dikiş alınması gerekmez. Operasyonda atılan dikişler 1 ila 1,5 ay içerisinde kendi kendine eriyerek yok olur.

 

Lazerle Vajina Daraltma - Ameliyatsız

Vajinayı daraltmak için tercih ettiğimiz bir diğer yöntem ise lazerle vajina daraltma işlemleridir. Lazer uygulaması cerrahi bir operasyon olmadığından, hem riski azdır hem de uygulama esnasında ağrı ya da acı hissedilmez. Bu yöntem anestezi gerektirmediğinden, lazer uygulaması hastalarımız için daha konforludur.

Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz ve günlük işlerinizi yapabilirsiniz.

Aynı zamanda lazerle vajina gençleştirme uyguladığımız hastalarımızın, vajinalarında yer alan genişliğin tamamı sıkıştırılabilir. Ancak ileri düzeyde vajina genişlemesiyle bize başvuran hastalarımıza, vajinoplasti ameliyatını öneriyoruz.

 

Lazerle Vajina Daraltma Ne Kadar Sürede Yapılır?

Genellikle lazerle vajina daraltma takriben 20 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Uygulama jinekolojik muayene masasında yapılır. Lazerli tedavi, hastamız yatış pozisyonunda iken uygulanır.

Tedaviden sonraki birinci günde bulantı, baş ağrısı, halsizlik ya da ateş ve benzeri şikâyetlerin çok nadirde olsa görülmesi mümkündür. Bu tür şikâyetlerde de kliniğimizi arayarak, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Lazerli Uygulama Kimler İçin Uygundur?

Vajina daraltmada lazerli tedavi bakirelere uygulanamaz. Ancak bakireler haricinde tüm kadınlar için uygundur. Özellikle cinsel birleşme esnasında vajinasında bolluk ya da gevşeme sebebiyle haz alamayan kadınların, bu uygulamadan sonra cinsel hazzı artar. İdrar kaçırma sorunları yaşayan kadınlar içinde uygundur.

Aynı zamanda Lichen Sclerosus, Vulvar Vestibulit, vajinadan ses gelme, vajinal enfeksiyon ve kuruluk gibi rahatsızlıkları olan kadınların tedavisi içinde uygundur ve lazerli tedavi yaptırabilirler.

 

Lazerle Vajina Daraltma Uygulamasından Sonra Cinsel İlişki

Uygulamadan sonra hastalarımıza 7 gün cinsel ilişki yasağı uygulanır. Takriben uygulamadan 3 hafta sonrada hem kadın hem de partneri vajinadaki daralmayı ve sıkılığı hisseder. Vajinanın duyarlılığı ve cinsel birleşme esnasında çiftin aldığı haz artar.

 

Ankara’da Vajinoplasti Ameliyatı

Hastalarımızın tedavisini Ankara'daki kliniğimizde gerçekleştiriyoruz. Ankarada vajinoplasti ameliyatı için bizimle iletişime geçebilir ve ön muayene için randevu oluşturabilirsiniz. Haftada bir ya da iki gün İstanbul’da da hasta kabul ediyor ve tedavilerini yapıyoruz.

Yaptığımız ön muayeneden sonra ihtiyaçlarınıza göre belirlediğimiz vajinoplasti fiyatları ile ilgili sizi bilgilendiriyoruz. Bunun için, lütfen iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarımızı arayarak bizimle iletişime geçiniz.

Op. Dr. Esra Demir Yüzer YouTube kanalımda, vajinoplasti ile ilgili paylaştığım videoları buradan izleyebilirsiniz. Jinekoloji ve genital estetik konulu paylaşımlarımın bulunduğu Instagram sayfama da buradan ulaşabilir ve takip edebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde vajina genişletme, genital estetik ve genital gençleştirme gibi kliniğimizde uyguladığımız yöntemlerle ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır. Jinekolojik tedavi gerektiren sağlık sorunlarınızın tedavisi içinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki
Menopoz ve Hormon Tedavisi - Menopoz Belirtileri
Sonraki
TOT Ameliyatı - İdrar Kaçırma Ameliyatı