Labioplasti Yaptırmak İsteyenlere Kapsamlı Rehber | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Labioplasti Yaptırmak İsteyenlere Kapsamlı Rehber

Labioplasti Yaptırmak İsteyenlere Kapsamlı Rehber

Genital Estetik 25 Mayıs 2021

Kelime olarak labiumun manası “dudak olup, genital dış bölgesi dudak yapısını andırmaktadır. Mevcut olan bir iç dudak sarkması durumlarında, genel olarak sarkmanın artarak çoğalması ve düzensiz bir görünümün azalmasında önemli bir etkendir. Dış genital bölgenin iç kısmında yer alan küçük iç dudaklar “labium minus” dışta kalan üzeri tümsek görünümünü andıran dış dudaklar ise “labium majus” olarak tanımlanmaktadır. İç dudakların üst yüzeyinde tüy yoktur, dış dudaklarda genital bölgedeki tüylerle kaplıdır. Zorlu doğumlar sonrası yırtık fazla ise, vajinada doğum arasındaki mesafe darlığı, vajinadaki bu yırtılmalar, vajinadan ses gelmesi, vajinadan dil çıkması, vajinada sarkma gibi bazı şikâyetlerle labioplasti ortaya çıkar. 

Yine menopoza bağlı hormonal değişimler, hızlı kilo alıp verme gibi sebepler nedeniyle sarkar ve dış dudaklar iç dudakları tamamen kapatamaz bir hale gelir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kadınlarda da deri altı yağ dokusunda azalmaya bağlı olarak sarkmalar görülür. Bu sarkmalar zamanla estetik yönden hoş olmayan görüntülere sebep olur. Bu kişinin psikolojik yönden kendini kötü hissetmesine sebep olabilir. Özellikle tayt, bikini gibi kıyafetlerin giyilmesinde engel olabilir. Labioplasti operasyonunu sadece uzman hekim tarafından ve hastane ortamında steril ortamda yapılması halinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Jinekologlar tarafından yapılan labioplasti estetik kaygıların yanı sıra cinsel hazda oluşan azalma ilişki sırasında vajinada yanma ve acı, ilişkiden sonra vajinada oluşan ağrı gibi şikâyetlerinin ortadan kaldırılması için uygulanır.

Labioplasti ameliyatı,  çoğunlukla bir labium diğerinden daha uzun ve estetik manada rahatsız edici olduğunda, labiaların birinin veya her ikisinin boyutu, ciltteki aşırı çekilme sebebiyle seks diğer fiziksel etkinlikleri rahatsız edici hale getirdiğinde yapılır. Labioplasti ameliyatı vajinal bölgesinde yer alan küçük dudaklarda düzeltme işlemi yapılmaktadır. Genital bölgede oluşan deformasyon ya da sarkmalar operasyonla daha estetik bir kazanmaktadır. Bu noktada genital estetik olarak bilinen operasyonların en fazla uygulananların bir tanesi labioplasti olup, genel anestezi altında yapılır. Vajinada dudak kısımlarındaki fazlalıklar alındıktan sonra estetik dikiş atılır. Labioplasti Ankara uygulama sonrası hasta evine gidebilir ve normal rutinine birkaç gün içinde dönebilir.

Labioplasti Nedir? 

Labioplasti nedir? Labioplasti bayanların genital organında yaşanan bir takım dudak bölümlerindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan cerrahi uygulaması olacak şekilde ön plana çıkar. Küçük iç dudaklarda oluşan sarkmalar ve çeşitli bozulmalar ya da çoklu doğum nedenlerine bağlı olarak yaşanan sıkıntının giderilmesi için bir cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu şekilde var olan sarkma etkisi giderilerek, genital organın doğru bir şekilde olabilmesi sağlanır. Adına labioplasti ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Uygulamanın tamamlanma şeklinin kolay olması ve çoğunlukta iyi neticeler vermesi de sağlık açısından bir takım önlemlerin alınabilmesini de sağlar. Özellikle de bayanların psikolojilerinin düzelmesi ve kendi genital bölgelerine dahi bakma isteklerinin giderilmesi için Labioplasti Ankara genital estetiği ameliyatları içinde en çok talep edilendir.

Labioplasti Neden Olur? 

Zorlu doğumlar sonrası yırtık fazla ise, vajinada doğum arasındaki mesafe darlığı, vajinadaki bu yırtılmalar, vajinadan ses gelmesi, vajinadan dil çıkması, vajinada sarkma gibi bazı şikayetlerle Labioplasti ortaya çıkar.  Yine menopoza bağlı hormonal değişimler, hızlı kilo alıp verme gibi sebepler nedeniyle sarkar ve dış dudaklar iç dudakları tamamen kapatamaz bir hale gelir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte kadınlarda da deri altı yağ dokusunda azalmaya bağlı olarak sarkmalar görülür. Bu sarkmalar zamanla estetik yönden hoş olmayan görüntülere sebep olur. Bu kişinin psikolojik yönden kendini kötü hissetmesine sebep olabilir. Özellikle tayt, bikini gibi kıyafetlerin giyilmesinde engel olabilir. Labioplasti operasyonunu sadece uzman hekim tarafından ve hastane ortamında steril ortamda yapılması halinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Tedavi Edilmezse Nelere Sebebiyet Verir?

Kadınların genital organlarının görünüşünden duydukları rahatsızlık zamanla takıntı haline gelir ve psikolojik yaşayabilirler. Özellikle pantolon, tayt, bikini gibi giysileri kullanırken rahatsızlık duyabilir.  Tüm bunlara ek olarak;

 • Vajina dudaklardaki asimetrik bir görünüş oluşu birinin diğerine göre daha büyük olması.
 • Tayt, pantolon veya bikini gibi kıyafetleri giyerken oluşan bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması
 • İç çamaşırı ya da dar pantolon gibi giysilerde dudakların birbirine sürtünmesi nedeni ile duyulan rahatsızlar
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgesindeki görüntüden hoşnut olmaması ve bu nedenle Partnerinden utanması onun yanında kendisini rahatsız hissetmemesi

Tüm genital estetik ameliyatları içinde en çok rağbet görmektedir. Genç kızlar ya da belirli bir yaşa gelmiş bayanların genital bölgelerinde yaşadıkları sarkma nedenleri, kişide psikolojik yıkıma sebep olabilmektedir.

Labioplasti Ne Şekilde Yapılır? 

Labium minörler (iç dudaklar) iki tane olup,  katlanır ve klitoris üzerinde pli şeklinde birleşirler.  Dış dudaklar iç(küçük)  dudakların üzerini örttüğün den iç dudaklar dış dudakların altında yer aldıkları için dış bakışta fark edilmezler. Lazerle yapılan Labioplasti ameliyatları hastalarda daha hızlı olmakta ve sonuçları daha memnun edicidir.  Labioplasti tedavisi için kullanılan cerrahi uygulamalar, lazer, ultrasonik ve adı verilen ses dalgaları (lazer) olmak kendi aralarında iki farklı bölümde ele alınabilir.

 •  İlk yöntem de; normale göre çok daha büyük olan uçların çıkartılıp düzeltilmesi için yapılır
 •  İkincisi yöntem ise;  kama şeklinde uygulanan cerrahi bir yöntemdir. İç dudaklardan üçgen biçiminde bir doku çıkartılarak geri kalan doku uç   uca birleştirilir ve küçük dudaklarda daha düzenli bir görüntü elde edilir.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler; uzman doktorlar tarafından, steril şartlarda ve gerekli donanıma sahip sağlık kuruluşlarında doğru uygulayarak yapılan Labioplasti Ankara uygulamaları sonrası komplikasyon oluşma riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Hijyenin önemini, doktor tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli kullanılması enfeksiyon görülme ihtimalini minimize eder. Aynı şekilde hijyene dikkat edilmeli maksimum 4 gün boyunca; pansumanların doktorun önerdiği sıklıkta yapılması gerekir. Bölgedeki dikişler kullanılan 10-15 gün içerisinde kendiliğinden düşerler. İşlem sonrası ağrı görülmesi halinde hekiminiz tarafından önerilen ağrı tedavisi önerebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrası hasta evine gidebilir ve normal yaşantısına birkaç gün içinde başlayabilir. Hasta bir hafta sonunda kontrole çağrılır. Bir ay sonra iyileşme sürecini takip etmek için tekrardan hasta kontrolü sağlanır. Bu dönemde gerekli ilaç tedavisine devam edilir.  Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler; Labioplasti sonrası genital bölgeye yapılan aşırı basınç, gerginlik, yara enfeksiyonu ya da travma yarada tahribata neden olabilmektedir. Bu durum daha çok şeker ve kanser hastalarında görülen bir durumdur ve yara iyileşmesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hijyene çok dikkatli edilmeli ve tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalıdır. Küvette banyo yapmak yerine ayakta duş almalıdır. İyileşme sürecindeki, ilk 4 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

Labioplasti İle Vajina Daraltma Aynı Anda  Yapılabilir Mi? 

Birçok kişi vajina daraltma ve labioplasti bu iki ameliyatın aynı anda yapılmasını talep ediyor. Yüzde yüz labioplasti ile vajina daraltma ameliyatının tek bir ameliyatla ile gerçekleştirilmesinde herhangi bir engel bulunmuyor. Labioplasti ameliyatları ile farklı genital estetik işlemler kombinlenebilir. Yapılacak muayene esnasında doktorunuza bu konuyla ilgili şikâyetlerinizi bildirmeniz durumunda hangi genital estetik işlemlerin kombine biçimde bir arada yapılabileceği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu her iki ameliyatın beraber yapılması, Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci açısından daha akıllıca olacaktır. Kişinin öz bakımı ve hijyenine dikkat edilmesi ve bunun gibi ameliyatlar sonrasında hastalar için önemi olan konular, başka kritik dönemi gerektirmiyor. Bu sebeple doktorunuza genital bölge ile ilgili başka sıkıntılarınızdan da söz etme konusunda çekingenlik yapmanıza gerek yok. Labioplasti Ankara Tek bir ameliyatla genital bölgedeki tüm sorunlarınızdan kurtulmanız çok daha akılcı bir tercih olacaktır. Bu sebepten ötürü kombine yapılan estetik ameliyatlara daha sıcak bakılıyor.

Labioplasti Sonrasında Dikiş Ne Zaman Alınır?  

Labioplasti Ankara operasyonu sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. Çünkü labioplasti sonrasında tam olarak yüzde yüz % vücut tarafından atılması sebebi ile emilme özelliği niteliği taşıyan dikiş malzemeleri kullanılır. Bu sebeple dikiş alınması işlemi için tekrardan kliniğe gidilmesi gerekmez. Operasyon sırasında kesi kullanılan bölgede iz kalıp kalmayacağı da merak ediliyor. Dokunun yapısı sebebi sebebiyle labioplasti sonrasında iz kalmaz. Dikişlerin ne kadar bir süre içinde vücuttan kendiliğinden eridiği ise hastanın cilt yapısına bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterebiliyor. Bu sebeple sizlere net bir süreden bahsetmek yerine bu sürenin 1 ila 1,5 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bazı hastalarda bu süre zarfı ortalama olarak 2 haftayı da bulabilir. Bu durumda herhangi bir endişeye gerek olmaz.

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve bazı durumlarda genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi 30-60 dakika aralığında sürmekte olup, bu durum hastadan hastaya değişir. İşlemde sırasında anestezi altında uygulandığı için ağrı hissi olmaz. 

Labioplasti Sonrasında Sarkma Tekrar Eder Mi? 

Yaşın ilerlemesi ile beraber genital bölgedeki doklarda tekrardan bir sarkma meydana gelebilir. Ancak bunun için aradan bir zaman geçmesi gerekir. Yeniden sarkma meydana gelmesi durumunda labioplasti ameliyatı tekrardan gerçekleştirilebilir. Bu genital estetiği, tekrarlanabilen bir işlemdir. Dolayısıyla tekrardan sarkma meydana gelmesi durumunda| endişe edilmesine gerek yoktur. Ameliyat sonrasında hamile kalmak ve normal yoldan doğum yapmak gibi benzeri unsurlar da bu dokularda bir sarkma eğilimi olmasını birlikte getirebiliyor.

Böyle durumlarda da doğum ve emzirme döneminin| sona ermesinin arkasından ameliyat için uzman bir doktora başvurabilir ve gerekli ameliyatın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tekrardan sarkma, aşırı düzeyde kilo alıp vermekten kaynaklanabilir. Kilo verme sürecinin arkasından da labioplasti ameliyatı tekrardan olabilirsiniz.

Hastaların en aşırı merak ettiği konulardan birisi de ameliyat olduğunun anlaşılması noktasıdır. Az önce de söz ettiğimiz gibi bunun gibi benzeri ameliyatlar sonra asla iz kalmaz. Bu sebeple bir kişinin hatta doktorun bile labioplasti ameliyatı olduğunuzu anlaması pekte mümkün değildir. Labioplasti ameliyatları sonrasında vücutta herhangi bir iz de kalmadığı için dışarıdan bakılınca labioplasti ameliyatı olduğunun anlaşılması mümkün olmaz. Bu ameliyatı olduğu ancak bir doktor tarafından yapılan detaylı inceleme ve muayene sonrasında anlaşılabilir.

Kadınlar Neden Labioplasti Ameliyatı Olmak İsterler? 

Kadınların genital organlarının görünüşünden duydukları rahatsızlık zamanla takıntı haline gelir ve psikolojik yaşayabilirler. Özellikle pantolon, tayt, bikini gibi giysileri kullanırken rahatsızlık duyabilir.  Tüm bunlara ek olarak;

 • Vajina dudaklardaki asimetrik bir görünüş oluşu birinin diğerine göre daha büyük ya da küçük olması.
 • Tayt, pantolon veya bikini gibi kıyafetleri giyerken oluşan bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması
 • İç çamaşırı ya da dar pantolon gibi giysilerde dudakların birbirine sürtünmesi nedeni ile duyulan rahatsızlar
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölgesindeki görüntüden hoşnut olmaması ve bu nedenle Partnerinden Utanması onun yanında kendisini rahatsız hissetmemesi

Vajina iç dudaklarında deforme, sarkma oluşan ya da vajinasında asimetri olmayan ve bu durumdan rahatsız olan kadınlar bu operasyon için doktora başvurabilir. Fakat doktorun bu operasyon için uygun olup olmadığına karar vermesi gereklidir. Vajina bölgesinde oluşan bu durum kadınların cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Labioplasti Ankara ilinde bu operasyon 18 yaşını doldurmuş olan bakire bayanlara da yapılabilmektedir.

Vajina Sarkmalarının  Sebepleri Nelerdir? 

Vajinada oluşan deformasyon pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Vajinal deformasyonun sebepleri şu biçimde sıralanabilir:

 • Normal doğum yapma çoklu doğumlar
 • Ani kilo değişimleri,
 • Genital bölgeye zarar verici kazalar
 • ilişki sırasında vajinanın çok zorlanması nedeniyle vajinada yanma ve acı
 • ilişkiden sonra vajinada ağrı
 • Menopoz dönemi ile birlikte gerçekleşen ani hormonal değişimler,
 • Genital bölgede oluşan önemli enfeksiyon ya da tümörler

Lazerle Labioplasti Nasıl Yapılır?

Lazerle iç dudak estetiği olan labioplasti iç dudakların kısaltılması ve küçültülmesi işlemidir. İç ve dış dudakların dolgunluğunda azalma ile ilgili bozulma ya da sarkma varsa yaptırabilir. Son derece konforlu bir işlemdir. Lazerle Labioplasti Ankara uygulaması sonrası hasta eve gidebilir. Labioplasti lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılır ve sosyal yaşantısına birkaç gün içinde başlayabilir.

Labioplasti Fiyatı 2019?

Labioplasti ameliyatı esnasında müdahale edilecek dokuda şekil bozukluğu gibi mevcut bir durum varsa, iç dudakların yapısı ve genişliği, uygulanacak anestezi türü gibi çeşitli türlü faktörlere bağlı olacak şekilde Labioplasti Ankara ilindeki labioplasti ameliyatı fiyatı 2019 kliniklere göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple sizlere net bir fiyattan ya da bir aralığından bahsetmek yanıltıcı olacaktır. Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor ile yapacağınız görüşme ve muayene sonrasında net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.