Telefon
WhatsApp
İnstagram
Youtube
Labioplasti Ameliyatı - İç ve Dış Dudak Estetiği

Labioplasti Ameliyatı - İç ve Dış Dudak Estetiği

Labioplasti, son yılların sıkça uygulanan genital estetik müdahalelerinden biridir. Modern dünyada artık jinekolojik estetik ameliyatların uygulanırlığı bir hayli yüksektir. Hem tıp alanındaki gelişmeler hem de genital estetik alanının güvenilir hale gelmesiyle labioplasti gibi cerrahi operasyonlar artık bir tabu değildir. Labioplasti ameliyatı ( iç ve dış dudak estetiği ) ile genital estetik sorunlarınıza kalıcı çözümler bulabiliriz.

ABD ve Avrupa ülkelerinde sıkça uygulanan bu estetik operasyon ülkemizde de uzman doktorların girişimleri ile sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Bizimde kliniğimizde sunduğumuz bu uygulama sayesinde gential bölgedeki şekil bozuklukları kalıcı olarak düzeltilebilir.

 

Labioplasti Nedir?

Labioplasti ameliyatı, kadınların genital bölgesinde bulunan ve labia minor adı verilen dokunun şekil bozukluğunu gidermek içindir. Labia minor, iç dudak olarak da bildiğimiz bir doku olup aynı zamanda vajinanın kısımlarından biridir. Bu dokuda hem doğuştan hem de ergenlik sebebiyle bazı şekil bozukluklarının oluşması durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda genital estetik alanında uygulanan labioplasti tekniğine başvurulması gerekir.

Labiaların gereğinden fazla uzun ya da büyük olması, hatta labial asimetri durumunun oluşması halinde kişinin hayat kalitesi düşebilir. Bu tür tedaviler yalnızca kozmetik kaygılar nedeniyle değil aynı zamanda işlev kaybı nedeniyle de yapılmaktadır. Labia minor kısmındaki şekil bozuklukları da cinsel ilişki esnasında sorun yaratabilir. Bunun yanı sıra bazı giysilerde de şekil bozukluklarının belli olması gibi durumlar söz konusu olabilir.

İç dudak kısmının şekil bozukluklarının giderilmesinde rol oynayan labioplasti, cerrahi bir müdahale gerektirmektedir. Dolayısıyla bu tür genital estetik müdahalelerinin mutlaka uzman cerrahlar tarafından yapılması beklenir.

Kliniğimizde uygulamakta olduğumuz bu yöntem, ülkemizde de her geçen yıl daha da ilgi görmektedir. Genital estetik dünyasında önemli bir yere sahip olan iç ve dış dudak estetiği, hastanın hayat kalitesinin yükselmesinde ve olası genital sorunlarında önüne geçilmesinde etkilidir.

Labioplasti Ne Demek? - Labioplasti’nin Kelime Anlamı Nedir?

Labioplasti Ne Demek

İç dudak estetiği olarak da bilinen bu tedavi, ismini “labium” adı verilen vajinal bölgelerden almaktadır. İç dudak kısmına uygulanan cerrahi müdahaleleri içeren bu teknikte amaç dudakların daha estetik bir görüntü yakalamasıdır.

“Labium” kelimesi, bu estetik müdahaleye adını veren bir kelimedir. Latince kökenli bir kelime olan labium kelimesinin Türkçe karşılığı da “dudak” demektir. Labium kelimesinin Latince’deki çoğul versiyonu da “labia” şeklinde yazılıp telaffuz edilir.

“-plasti” olarak cerrahi uygulamaların isimlerinin ardına eklenen bu ek de aslında tahmin edeceğiniz üzere “plastik cerrahi” anlamına gelir. Yani “labioplasti” kelimesi de aslında “dudak estetiği” şeklinde doğrudan Türkçe’ye tercüme edilebilir. Vajina bölgesindeki labia bölgesi de adeta bir dudağı andırdığından dolayı estetik uygulamaya da bu isim verilmiştir.

Bu cerrahi uygulamanın diğer isimleri ise tıp literatüründe şu şekilde geçmektedir:

●    labia minoraplasti

●    labia minora estetiği

●    labia minora redüksiyonu

Yukarıdaki terimler, hem Türkçe hem de tıp dilinde, bahsetmiş olduğumuz estetik müdahaleye denk gelen diğer terimlerdir.

 

Labioplasti Neden Yapılır?

Labioplasti yaptıranlar, genellikle genital bölgelerindeki şekil bozukluklarından rahatsızlık hisseden kişilerdir. Bu rahatsızlık, ister istemez kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da pek çok durumun tetikleyicisi olabilmektedir.

Dudak kısmında görülen şekil bozukluklarını kalıcı olarak ortadan kaldırmak için bu tekniği uygulamak oldukça mantıklıdır. Bu şekil bozuklukları dudak sarkması, renk eşitsizliği (iç dudak kısmında kararma), simetri problemleri ve hatta farklı bir genital estetiğin neden olduğu bozukluklar olabilir.

Kliniğimize de yukarıdaki şikayetlerden biriyle başvuran hastalarımıza gerekli tetkikleri yaptıktan sonra labia minoraplasti önerebiliyoruz. Böylece hastalarımızın yaşam kalitesini dengede tutabiliyor ve özgüven zedelenmesi gibi durumların da önüne geçebiliyoruz. Genital bölgenin iç ya da dış dudakların sarkması gibi problemlerinde aşağıdaki durumların da olabileceğini biliyoruz:

●    Özgüven kaybı ve cinsel ilişki esnasında utanma durumu,

●    Cinsel ilişkinin başarısız sonuçlanabilmesi

●    Kişinin bedenine karşı yabancı hissetmesi

●    Cinsel ilişki esnasında acı ya da ağrı hissi

●    Vajinal enfeksiyon riski

●    Sarkma durumu klitoris yakınlarındaysa cinsel ilişkide his kaybı

●    Çeşitli durumlarda görülebilen hijyen problemleri

●    Dar kıyafetlerde rahatsızlık hissi, şekil bozukluğunun dışarıdan da belli olabilmesi durumu

●    Spor sonrası genital bölgede gereğinden fazla terleme olması

●    Aktif yaşamda rahatsız hissetme (spor yaparken, yürürken vb.)

 

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Genital bölge estetiği çeşitlerinden biri olan labia minora ameliyatı, çoğu zaman lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Fakat hastanın genel durumuna bakılarak operasyonun genel anestezi tekniği ile uygulandığı durumlar da olabilir. Son derece hızlı ve kolay bir operasyon olan labia minora estetiği, iç dudak kısmına atılan kesi ile mümkündür. Daha önce de belirttiğimiz gibi cerrahi bir müdahale olan bu operasyonda genital bölgenin sorunlu kısmına kesi atılması gerekmektedir.

İç ve dış dudak ameliyatında şekil bozukluklarının giderilmesi adına incelikle çalışmak önemlidir. Ameliyat teknikleri arasında en özen gerektirenlerden olan genital estetik uygulamaları, mutlaka klinik ortamda yapılmalıdır. Ortamın sürekli olarak steril kalması ve uygulamanın da kesinlikle bu alanda uzman cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

Bu alanda kendisini geliştirmiş olan plastik cerrahlar ya da jinekologlar bu tür estetik operasyona uygun kişilerdir. Kliniğimizde uygulanan bu estetik cerrahi operasyonlarında her daim güvenilir ve kaliteli bir tedavi süreci garanti edilir.

 

Labioplasti İçin Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Hem doğuştan gelen sebepler, ergenlik hem de hızlı kilo alıp verme gibi gibi durumlarda bu tür operasyonların uygulanması gerekebilir. Bunun için de klinik ortamında uygulanan birden fazla operasyon tekniği bulunmaktadır. Cerrahın yatkınlığı ve hastanın gereksinimleri doğrultusunda hangi cerrahi tekniğin uygulanacağına karar verilmesi gerekir.

●    İç ve dış dudak ameliyatlarında şekil bozukluğuna göre dış dudaklara dolgu işlemi yapılabilir.

●    İç dudaklara kesi atılma işlemi lazer teknolojisi kullanılarak da uygulanabilir.

●    Parsiyel rezeksiyon adı verilen iç dudak kenarına kesi atılan işlem de bu operasyon için tercih edilebilir.

●    Bu tür estetik operasyonlarda V plasti tekniği de mümkündür.

●    Zikzak atılarak uygulanan Z plasti tekniği de iç dudaklardaki fazla dokunun çıkartılmasında kullanılabilir.

İşlem esnasında uygulanması gereken teknik, uzman hekimin yapmış olduğu ön muayene ile belirlenecektir. Biz de kliniğimize başvuran hastalarımızı ön muayene sürecinden geçirip hangi işlemin uygun olabileceğine kanaat getiriyoruz.

 

Labia Minora Ameliyat Sonrası Süreci

Operasyondan sonra hastamızın ilk 24 - 48 saat arasında dinlenmesini salık veriyoruz. Ameliyatın ardından hangi teknik uygulanmış ise ona uygun şekilde bir bakım sürecini tavsiye ediyoruz. Bu tür cerrahi operasyonlarda her ne kadar kesi atılması söz konusu olsa da operasyondan sonra evde dinlenme mümkündür. Yani kliniğimizde ameliyat olan hastamızın herhangi bir sorun görülmemişse aynı gün (labioplasti sonrası) evine dönmesi söz konusudur.

Elbette hastalarımızın normal gündelik hayatına dönebilmesi için en az 2 - 3 gün dinlenmesini de öneriyoruz. İş hayatına geri dönme sürecinin de genellikle ilk haftadan sonra olmasını tavsiye ediyoruz. Tüm bu süreçte kesi atılan bölgede kızarıklık, ödem ve enfeksiyon oluşumu da söz konusu olabiliyor. Bunun için de genital bölgenin tavsiye edildiği şekilde bakımının yapılmasını öneriyoruz.

Genital estetik operasyonlarından sonra en az dört ya da beş hafta cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Biz de bu konuda hastalarımıza gereken tüm uyarıları yapıyoruz.

 

Labioplastinin Başlıca Riskleri Nelerdir?

İç ve dış dudak ameliyatlarında her cerrahi uygulamada olduğu gibi belli bir risk oranı mevcuttur. Söz konusu kesi atılmak suretiyle yapılan bir tedavi olduğunda her zaman enfeksiyon riski bulunmaktadır. Dolayısıyla ameliyattan sonra genital bakımın uzman hekimin önerdiği şekilde yapılması şarttır.

Bu tür cerrahi operasyonlarda hastalarımızın en sık sorduğu soruların başında dikiş izi kalıp kalmadığı sorusu gelir. Operasyon esnasında atılan cerrahi kesi, vücudun doğal kıvrımları ile uyum halinde olacaktır. Zaten ufak çaplı bir kesi atılması söz konusu olduğundan operasyondan aylar sonra iz kalmaması gibi bir durum da mümkündür.

Ameliyatın risksiz bir şekilde gerçekleşmesi için de kesinlikle güvenilir bir ortamda yapılması gerekir. Klinik ortamında uygulanan işlemde mutlaka bu alanda uzman olan cerrahların yer alması önemlidir.

İç ve Dış Dudak Estetiği Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Labioplasti ( dış ve i̇ç dudak estetiği ) operasyonu hakkında belki de en sık dillendirilen korkulardan biri operasyonun kızlık zarına zarar verme riskidir. Bu tür genital bölgenin dış kısmına uygulanan işlemlerde kızlık zarında bir yırtılma meydana gelmesi durumu söz konusu değildir. Yani operasyon bakire olan kadınlara da gönül rahatlığı ile uygulanabilir. İç ve dış dudak estetiği operasyonlarının aynı zamanda cinsel uyarılma ve haz üzerinde de olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Labioplastide Doğal Görünüm Yakalamak Mümkün Mü?

Ameliyat esnasında vajinaya şekil verme işlemi kişinin hatlarına ve fiziksel yapısına uygun bir şekilde yapılır. Cerrahlar, bu tür estetik operasyonlarda doğal görünüm yakalanması için incelikle çalışmaktadır. Zaten genital bölge estetiği operasyonlarında da hastalar tarafından mutlaka doğal bir görünüm elde edilmesi tercih edilir.

Söz konusu iç ve dış dudaklara uygulanan cerrahi operasyon olduğunda “Barbie vajina estetiği” adı verilen bir teknik de gündeme gelmektedir. Bu teknikte vajinanın daha düz ve ince bir görünüme kavuşturulması amaçlanır.

Barbie vajina estetiğinin yanı sıra “hibrid vajina” adı verilen bir teknik de uygulanmaktadır. Bu uygulamada daha doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Operasyonda küçük dudaklar dolgunlaştırılır ve iç dudaktaki sarkmış deri az miktarda çıkartılır.

 

Labioplasti Fiyatları

Labioplasti Uygulaması Fiyatları

Labioplasti ameliyatı fiyatı, uygulanan teknik ve operasyonda kullanılan medikal malzeme ile orantılı olarak belirlenir. Aynı şekilde ameliyatı yapacak olan cerrahın donanımı ve deneyimi de fiyatı belirleyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır.

Operasyonun fiyatları için ilk önce kliniğimiz ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. En net fiyat bilgisi ise uzman hekim tarafından yapılan ön muayene sürecinde verilir. Ön muayene süreci, hastanın hangi tür müdahaleye ihtiyacı olduğunun belirlendiği süreçtir.

Ameliyat süreci ve fiyatlar konusunda daha net bilgi almak adına kliniğimizi arayabilir ya da Instagram sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Ankarada Labioplasti Ameliyatı - Ankarada İç ve Dış Dudak Estetiği

Genital estetik alanında; vajina estetiği, genital gençleştirme, büyük dudak yağ dolgusu, kızlık zarı dikimi, genital bölge beyazlatma, vajina daraltma ve benzeri uygulamalarla ilgili sitemizde detaylar bulabilirsiniz. Sitemizde bulunan uygulamaların tamamı kliniğimizde hastalarımıza uygulanabilir.

Bu ve diğer jinekolojik ve estetik konularında detaylı açıklamaların bulunduğu Op. Dr. Esra Demir Yüzer YouTube kanalımdaki videolarıma buradan ulaşabilirsiniz ve kanalımı yapacağım paylaşımlarımı da izleyebilmek için takibe alabilirsiniz.

Aynı şekilde Istagram sayfamda da hem genital bölge estetik uygulamalarımızla hem de jinekolojik tedaviler gerektiren kadın hastalıkları ile ilgili paylaşımlarım bulunmaktadır. Instagram da da yaptığım düzenli paylaşımlarımda da detaylar ve bilgiler bulabilirsiniz. Instagram sayfamı da buradan takibe alarak tüm paylaşımlarımı inceleyebilirsiniz.

İletişim numaralarımızı arayarak ya da sosyal medya hesaplarım üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Randevu oluşturmak içinde sitemizdeki numaralarımızı arayabilirsiniz. Ankarada labioplasti ameliyatı ( Ankarada İç ve dış dudak estetiği ) için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki
Kolposkopi Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Sonraki
Klitoris Estetiği - Klitoral Hudoplasti Ameliyatı