Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Kolposkopi

resim

Kolposkopi servix vagina ve vulva dokularının büyüteç veya mikroskopla 30-40 kat büyüterek incelenmesidir.

Anormal pap smear olgularında (ASCUS,LGSIL,HGSIL) yapılır -Genital siğil (HPV,kondilom) -Tekrarlayan smear testlerinde sürekli devam eden enfeksiyonu olan kadınlarda -Jinekolojik muayene sonucunda servix,vagina veya vulvanın gözle görülür bi şekilde anormal lezyonlarının olması halinde -Ağrı -Nedeni olmayan kanamalarda yapılır.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

KOLPOSKOPİNİN DOĞRU SONUÇ VEREBİLMESİ İÇİN
 • Kanama olmayan bir dönemde yapılır. Son 24 saat içerisinde vaginal temizlik (duş) cinsel ilişki yapılmamış olmalı. Vaginal tampon ve ilaç kullanılmamalı

KOLPOSKOPİ NASIL YAPILIR?
 • Hasta jinekolojik masaya litotomi pozisyonun yapılır. Vagenin iyi görülebilmesini sağlayan spekulum denilen alet uygulanır. Rahim ağzı ve vagendeki anormallikleri görebilmek için bu bölgelere %3-5 asetik asit uygulanır. Takiben doktor rahim ağzını kolposkop yardımıyla büyüterek inceler. Kolposkopik muayenenin doğru ve tam olarak yapılabilmesi için transformasyon zonu denilen CA ve CINlerin oluştuğu hücre dönüşüm bölgesi ve var ise lezyonun tamamının görülebilmesi gerekmektedir.

  Hiç vaginal doğum yapmamış veya menopoz nedeniyle servixi küçülmüş hastalarda rahim ağzı kanalını daha iyi görebilmek için endoservikal spekulum kullanılabilir. Kolposkopi ve biyopsi ağrısız bir işlemdir anestezi gerektirmez.

KOLPOSKOPİDE ANORMAL BULGULAR NELERDİR?
 • Normal olmayan dokular uygulanan %3-5’lik asetik asit solüsyonu sonrası beyaz olarak görülür. Bu alanlara Aseto-white (Aseto beyaz) alanlar denir ve buralardan biyopsi alınır. Servix de (Rahim Ağzı) damarlanma artışı olup olmadığına bakılır. Damarlanma artışı varsa biopsi alınmalıdır. Bazı durumlarda servix yüzeyine “lugol solüsyonu (iyot solusyonu)” sürülerek de inceleme yapılabilir. Lupol solusyonundan sonra boya tutmayan (lugol negatif) yerlerden servikal biyopsi yapılabilir ve kesin tanı koyulabilir.

  Kolposkopi esnasında endoservikal bölge”küret” denilen aletle kazınarak hücre değerlendirmesi yapılabilir. Bu işleme Endoservikal küretaj (ECC) denir.

KOLPOSKOPİK VE SERVİKAL BİOPSİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
 • Kolposkopi sonrası hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilirler. Evde dinlenmelerine gerek yoktur. Birkaç gün hafif kanama ve kahve rengimsi akıntılar olabilir. Bu sıkıntılar geçene kadar ki bu süre 15 günü bulabilir, ilişkide bulunmamak, vaginal tampon ve duş kullanmamak gerekir. Eğer fazla miktarda vaginal kanama, aşırı kasık ağrısı, ateş gibi şikayetler olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.
SONUÇ
 • Patolojik incelemeler sonucunda problem olan olgularda düzenli smear takibi veya LEEP konizasyon gibi işlemler uygulanabilir.

KONİZASYON NEDİR?
 • Rahim ağzının konik biçimde çıkarılması işlemine konizasyon denir. Kolposkopik incelemede şüpheli lezyon sınırları rahim kanalı içine yayılıyor ise net görülmüyorsa veya yapılan endoservikal küretaj (ECC) patolojikse, pap smear sonucuileri derecede patolojikse yapılmalıdır. Konizasyon lokal veya genel anesteziyle yapılabilir.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.