+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi servix vagina ve vulva dokularının büyüteç veya mikroskopla 30-40 kat büyüterek incelenmesidir.

KOLPOSKOPİ KİMLERE YAPILIR?

Anormal pap smear olgularında (ASCUS,LGSIL,HGSIL) yapılır -Genital siğil (HPV,kondilom) -Tekrarlayan smear testlerinde sürekli devam eden enfeksiyonu olan kadınlarda -Jinekolojik muayene sonucunda servix,vagina veya vulvanın gözle görülür bi şekilde anormal lezyonlarının olması halinde -Ağrı -Nedeni olmayan kanamalarda yapılır.

 

KOLPOSKOPİ KİMLERE YAPILIR

 

KOLPOSKOPİNİN DOĞRU SONUÇ VEREBİLMESİ İÇİN

Kanama olmayan bir dönemde yapılır. Son 24 saat içerisinde vaginal temizlik (duş) cinsel ilişki yapılmamış olmalı. Vaginal tampon ve ilaç kullanılmamalı

KOLPOSKOPİ NASIL YAPILIR?

Hasta jinekolojik masaya litotomi pozisyonun yapılır. Vagenin iyi görülebilmesini sağlayan spekulum denilen alet uygulanır. Rahim ağzı ve vagendeki anormallikleri görebilmek için bu bölgelere %3-5 asetik asit uygulanır. Takiben doktor rahim ağzını kolposkop yardımıyla büyüterek inceler. Kolposkopik muayenenin doğru ve tam olarak yapılabilmesi için transformasyon zonu denilen CA ve CINlerin oluştuğu hücre dönüşüm bölgesi ve var ise lezyonun tamamının görülebilmesi gerekmektedir.

Hiç vaginal doğum yapmamış veya menopoz nedeniyle servixi küçülmüş hastalarda rahim ağzı kanalını daha iyi görebilmek için endoservikal spekulum kullanılabilir. Kolposkopi ve biyopsi ağrısız bir işlemdir anestezi gerektirmez.

KOLPOSKOPİDE ANORMAL BULGULAR NELERDİR?

Normal olmayan dokular uygulanan %3-5’lik asetik asit solüsyonu sonrası beyaz olarak görülür. Bu alanlara Aseto-white (Aseto beyaz) alanlar denir ve buralardan biyopsi alınır. Servix de (Rahim Ağzı) damarlanma artışı olup olmadığına bakılır. Damarlanma artışı varsa biopsi alınmalıdır. Bazı durumlarda servix yüzeyine “lugol solüsyonu (iyot solusyonu)” sürülerek de inceleme yapılabilir. Lupol solusyonundan sonra boya tutmayan (lugol negatif) yerlerden servikal biyopsi yapılabilir ve kesin tanı koyulabilir.

Kolposkopi esnasında endoservikal bölge”küret” denilen aletle kazınarak hücre değerlendirmesi yapılabilir. Bu işleme Endoservikal küretaj (ECC) denir.

KOLPOSKOPİK VE SERVİKAL BİOPSİ SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Kolposkopi sonrası hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilirler. Evde dinlenmelerine gerek yoktur. Birkaç gün hafif kanama ve kahve rengimsi akıntılar olabilir. Bu sıkıntılar geçene kadar ki bu süre 15 günü bulabilir, ilişkide bulunmamak, vaginal tampon ve duş kullanmamak gerekir. Eğer fazla miktarda vaginal kanama, aşırı kasık ağrısı, ateş gibi şikayetler olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kolposkopi Nedir

SONUÇ

Patolojik incelemeler sonucunda problem olan olgularda düzenli smear takibi veya LEEP konizasyon gibi işlemler uygulanabilir.

KONİZASYON NEDİR?

Rahim ağzının konik biçimde çıkarılması işlemine konizasyon denir. Kolposkopik incelemede şüpheli lezyon sınırları rahim kanalı içine yayılıyor ise net görülmüyorsa veya yapılan endoservikal küretaj (ECC) patolojikse, pap smear sonucuileri derecede patolojikse yapılmalıdır. Konizasyon lokal veya genel anesteziyle yapılabilir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.