Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Kolposkopi

kolposkopi

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi rahim ağzının incelenmesi adına uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem de girişimsel bir işlem yapılmaz. Bu uygulamada ışıklı cihaz yardımı ile rahim ağzı daha net görüntülenebilir. Cihaz sayesinde rahim ağzı 6 ile 40 kat arasında büyütülebilir. Bu sayede rahim ağzına yönelik daha detaylı değerlendirmeler yapılabilir.

Kolposkopiyi ışıklı bir büyüteç olarak da nitelendirmek mümkündür. Çıplak gözle yapılan jinekolojik muayene de bu yöntem kullanıldığında rahim ağzı kanseri gibi birçok konuda değerlendirme yapılabilir. Kolposkopi incelemesinde sıkıntılı bir şüphe olması durumunda hemen kolposkopik biyopsi yapılır ve bu bölgede yapılan inceleme sonucu kesin tanı konulabilir.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
kolposkopi

Kolkoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kolposkopi incelemesi klinik belirtileri ortaya çıkmayan rahim ağzı kanserinin erken dönemde belirlenmesi adına yapılabilir. Smear testi anormal olan kişilerde de yapılabilir. Aynı zamanda hpv testinde 16 veya 18 pozitif olan hastalarda rahim ağzı değerlendirmesi adına kolposkopi işlemi yapılabilir. Rahim ağzı kanseri çok yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkan değişimler kolposkopik inceleme ile daha detaylı yorumlanabilir.

Kolposkopi serviks kanserinin erken teşhisinde çok önemlidir. Bunun yanında aşağıdaki durumlarda yapılabilir;

 • Rahim ağzı kanseri tanısı
 • Vulvadaki şüpheli lezyonları inceleme
 • Kadının dış genital gölgesi olan vulvada gözle görülebilen prekanseröz değişiklikleri inceleme
 • Uzun süreli vulva kaşıntısı şikayetleri
 • Serviks dokuda ve vajinal dokuda kanser gelişme olasılığı olan yapıları inceleme
 • Gebelik muayenelerinde
 • Serviks bölgesine yönelik yapılacak ameliyatlar
 • Kısırlık tanısı

Kolkoskopi Öncesi Hazırlık Süreci

Kolposkopi endişe verici bir uygulama olsa da ağrı şikayeti olmayan ve risk barındırmayan bir işlemdir. Bu süreçte rahat bir inceleme gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle net bir inceleme yapılması için adet dönemi içinde kolposkopi önerilmez. Aynı zamanda uygulamadan birkaç gün önce cinsel ilişkiye girilmemeli ve tampon kullanılmamalıdır.

Kolposkopi öncesi vajinal ilaç kullanılmamalıdır ve vajinal bölgeye yönelik duş alınmamalıdır. Aynı zamanda doktorunuzun önereceği bazı ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz. Uygulama öncesinde endişe düzeyini azaltmak için rahatlatıcı bazı etkinlikleri ve uygulamaları doktor önerisiyle yapabilirsiniz.

kolposkopi

Kolposkopi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kolposkopi için Ankara ilindeki kliniğimizi ziyaret eden hastalarımızın en sık sorduğu soruları sizin için yanıtladık.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kolposkopi uygulaması biyopsi yapılmadığında 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Kolposkopi Acı Verir mi?

Kolposkopi uygulaması sırasında kullanılan aparat vajinaya girmez. Bu nedenle kadınlar bir acı ve ağrı şikayeti yaşamazlar. Ancak rahim ağzını açık tutmak için spekulum kullanılır. Bu durum hafif bir baskı ve rahatsızlık hissi yaratabilir. Onun dışında bir ağrı ve acı şikayeti görülmez.

Kolposkopi Sonrası Kanama Olur mu?

Uygulama sırasında kolposkop cihazı vajina ile bir temasta bulunmaz. Bu durum sancı ve acı şikayeti yaratmaz. Aynı zamanda kanamaya yol açmaz. Hastadan kolposkopik biyopsi alınırsa hafif düzeyde kanama yaşanabilir. Parça sayısı ve büyüklüğüne göre kanama miktarı da farklı olur. Kanamalar çok kısa bir süre sonra geçecektir.

Kolposkopi Sonrası Akıntı Olur mu?

Kolposkopi uygulaması sonrası akıntı şikayeti yaşanabilir. Çünkü uygulama sırasında serviksin net görülmesi ve biyopsi alınması sırasında bazı solüsyonlar kullanılır. Bu solüsyonlar akıntı şikayetlerine yol açabilir.

Kolposkopi Sonucu Hemen Çıkar mı?

Kolposkopi sonuçlar anlık olarak çıkmaz. Bu sonuçlar için sağlık merkezinin yoğunluğuna göre birkaç gün beklemeniz gerekir.

Kolposkopi Hamileyken Yapılır mı?

Gebelik dönemi içinde kolposkopi yapılıp yapılmayacağı anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Kolposkopi gebelik döneminde de yapılabilir. Ancak kolposkopi biyopsi alınacağı durumlarda titiz davranılması gerekir. Hamilelik döneminde sadece kanser şüphesi uyandıran lezyonlar biyopsi ile incelenir. Hafif düzeydeki lezyonlar için gebelik sonrası beklenir.

Kolposkopi Anestezi Yapılır mı?

Kolkoskopik inceleme anestezi olmadan yapılır. Kolposkopik biyopsi ise vajina ve alt kısmında yapıldığı zaman lokal anestezi uygulanarak hastanın rahat etmesi sağlanır.

Kolposkopi Sonrası Adet Gecikmesi Olur mu?

Kolposkopi sonrası adet gecikmesi yaşanmaz. Çok nadir olarak bazı hastalarda adet gecikmesi şikayetleri olabilir.

Kolposkopi Sonrası Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Kolposkopi sonrası hastalar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilir. Biyopsi işlemi yapıldığında birkaç gün cinsel perhiz uygulanması önerilir.

Kolposkopi Sonrası Kasık Ağrısı Olur Mu?

Kolposkopiden sonra kasık ağrısı görülmez. Biyopsi alınan durumlarda hafif düzeyde ve bir süre sonra geçecek kasık ağrısı şikayetleri olabilir.

Kolposkopi Gebe Kalmayı Etkiler mi?

Kolposkopi uygulamasının ve kolposkopi biyopsinin gebeliğe yönelik bir etkisi yoktur. Biyopsi için alınan doku örnekleri çok küçük düzeyde olduğu için gebeliğe bir etkisi olmaz.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.