+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kızlık Zarı Türleri

kızlık zarı çeşitleri

 

Kızlık Zarı Türleri

Kızlık zarı,özellikle bizim toplumumuzda oldukça önemli bir yere sahiptir. Daha önce evlenmemiş bir kızın bekâretinin bir tescili olarak değerlendirilen kızlık zarı, kadınların kalıtımsal özelliklerine göre farklı şekillerde olabilmektedir. Genellikte delikte farklı şekillerde yer almasıyla sınıflandırılan kızlık zarları, elastik, ince, kalın gibi farklı özelliklere de sahip bulunmaktadır. Pek çok çeşitli kızlık zarı mevcut olmasına rağmen, yapısında kızlık zarı olmayan bireyler de mevcuttur. Kızlık zarlarının tamamı, kazaen, isteyerek veya istem dışı bozulduğunda dikilmek suretiyle yenilenebilmektedir.

 

Kızlık Zarı Türleri ve Özellikleri

 

1-Anüler Hymen (Yuvarlak) kızlık zarı: ortasında halka biçiminde bir delik bulunan bu tür kızlık zarları, genel değerlendirmelere göre % 70-90 oranla en sık görülen türdür. Deliğin çapının 2 cm’den fazla olduğu hallerde yırtılmama ihtimali mevcuttur.

 

2- Kresentrik hymen (hilal şeklinde) kızlık zarı: yaklaşık % 5 ila 10 oranında görülen bu tür kızlık zarlarının yukarı bölümleri aşağıya oranla daha incedir. Cinsel ilişki sırasında bozulmaması muhtemel zarlardan biridir.

 

3- Elastik (esnek) kızlık zarı: görünümü diğer zarlara benzemekle birlikte cinsel ilişki sırasında bozulmanın olmayabileceği bir zar türüdür. Bu tür kızlık zarına sahip olanlar kızlık zarı dikimi ile kanamaya uygun bir kızlık zarına sahip olabilmektedir.

 

4- Doğal çentikli kızlık zarı: genel değerlendirmelerde her kızlık zarında % 10 ila 20 oranında çentik adı verilen (kenar girintisi) mevcuttur. Bu tür zarlarda zedelenme veya yırtılma durumları birbiriyle karışabilmektedir.

 

5- Labial hymen (dudaksı) kızlık zarı: yukarıdan aşağıya elips bir görünüm oluşturan bir şekle sahiptir. Nadir görülen bu tip kızlık zarlarına sahip bireyler cinsel aktivite sırasında zorluk yaşayabildiği gibi, bazı hallere birleşmenin gerçekleşmediği de görülebilmektedir.

 

6- Septalı hymen (bölmeli) kızlık zarı: küçük bir bant ile ikiye bölünmüş bir görüntüsü veren bu tür kızlık zarları oldukça nadir görülen bir türdür. İlişkide zorlanılmaması için bu bandın ameliyat ile alınması tavsiye edilmektedir.

 

7- Subseptat hymen (yarı bölmeli) kızlık zarı: zarın kenarında karşı duvara uzanmayan serbest bir doku parçası bulunan bu tür zarlar, cinsel aktivite sırasında herhangi bir soruna sebep olmaz.

 

kizlik-zari-turleri

 

8- Krbriform (çok delikli) kızlık zarı: tüm zar yapıları arasında % 1 ile en nadir görülen zarlardan biridir. Farklı boyutlardaki delikler sebebiyle kalbur görünümüne sahiptir. İlişkiye girilmesini önleyebileceği için zarın cerrahi yöntemlerle açılması tavsiye edilir.

 

9- Mikroperfore (küçük delikli) kızlık zarı: ilişkide zorlanma ve acı duyma gibi şikayetlerin oluşabileceği bu tür zarlarda zar deliği 1 cm den azdır. Adet halinde kanın içeride birikerek enfeksiyon oluşumlarına sebebiyet vermemesi için cerrahi müdahale ile genişletilmelidir.

 

10- Fimbrial hymen (saçaklı) kızlık zarı: kenarları saçak şeklinde bir görünüme sahip olan bu tür zarlar, düzensiz ve saçaklı görünümü sebebiyle, deneyimsiz kişiler tarafından yapılan muayenelerde bozulmuş kızlık zarı ile karıştırılabilmektedir.

 

11- Dentiküler ( girintili) kızlık zarı:  girinti ve çıkıntılardan oluşan bir yapıya sahip olan bu tür zarların kenarları düzensiz bir görünüm oluşturmaktadır.

 

12- İmperfore hymen (kapalı) kızlık zarı: kapalı bir görünüme sahip olan bu tür zarlarda adet kanı içerde birikerek enfeksiyon oluşumlarına sebebiyet verir. Bu sebeple cerrahi tedaviyle açılması tavsiye edilir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Ankara  Operasyonları Konusunda Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

 

Kızlık zarı, özellikle bizim toplumumuzda oldukça önemli bir yere sahiptir. Daha önce evlenmemiş bir kızın bekâretinin bir tescili olarak değerlendirilen kızlık zarı, kadınların kalıtımsal özelliklerine göre farklı şekillerde olabilmektedir.
Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.