+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kızlık Zarı Nerededir

Kızlık Zarı Nerededir

Kızlık Zarı Nerededir?

 

Kızlık zarı vajina girişinden 1-2 cm içeride olan ince bir zardır. İnce damar ve sinir dokusu geçer. Sinir dokusu olduğundan bozulduğunda acıma hissi oluşmasının sebebi budur. Bazılarında doğuştan kızlık zarı bulunmaz ya da tamamen kapalı olabilir. Bu durumlar bir jinekolog tarafından düzeltilebilecek sorunlardır. Yapısı, inceliği, kalınlığı, esnekliği gibi detaylar kişiden kişiye değişir. Kızlık zarı normal olarak her kadında vardır. Çeşitli şekilleri mevcuttur. Kızlık zarı toplumda kadının saflığı ve bekareti açısından önemlidir. Özellikle kapalı toplumlarda kadında evlilik öncesi cinsel ilişki tabu olduğundan bekaret özellikle aranır.

 

Kızlık Zarı Muayenesi

 

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır ? Bir kızın bakire olup olmadığı jinekolojik bir muayene sonrasında anlaşılır. Bu muayene bir Kadın doğum uzmanı tarafından yapılır. Kızlık muayenesi son derece basit bir muayenedir. Hiçbir jinekolojik alet kullanılmadan muayene ile kızlık zarı kontrol edilir.

 

Kızlık Zarının Bozulması Belirtisi Nedir

 

Kızlık zarının bozulması belirtisi nedir ? Cinsel ilişki esnasında birleşme söz konusu olduğunda kanama olursa bu kızlık zarının bozulduğunun göstergesidir. Bazen kanama fazla olduğu gibi bazen de hiç olmaz bu kızlık zarının esnek olmasından kaynaklıdır.

 

Kızlık Zarının Esnekliği

 

Kızlık zarının esnekliği nedir ? Kızlık zarının esnek olması demek ilişki olmasına rağmen zarın bozulmaması demektir. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan gebelik oluşumları bile söz konusu olmaktadır.

 

Kızlık zarı ince yapısı nedeni ile bazen ilk ilişki esnasında sadece kenarları yırtılabilir. Bu da kanama meydana getirir. Kızlık zarı kanaması pembemsi ve birkaç damla şeklindedir. Ancak esnek zarsa kanama olmaz. Bazı kilolu kadınlarda kızlık zarı geride olabilir. Bazılarında da ileridedir. Bu durumlarda cinsel ilişki esnasında kızlığın bozulması daha zor olmaktadır. Anatomik ya da fizyolojik açılardan kızlık zarının hiçbir işlevi yoktur. Sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından enfeksiyonları önleyici özelliği olduğu düşünülmektedir.

 

 •  Kızlık zarı cinsel ilişkide kanar.
 •  Kızlık zarı her kadında farklı bir yapı taşır.
 •  Bazı kadınlarda kızlık zarı esnek olup kanama yaşanmaz.
 •  Kızlık zarı tamir edilebilir.
 •  Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir.

 

Kızlık zarı vajina girişinden 1-2 cm içeride olan ince bir zardır. İnce damar ve sinir dokusu geçer. Sinir dokusu olduğundan bozulduğunda acıma hissi oluşmasının sebebi budur.

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kızlık zarının yeri vajinanın hemen girişinde yerleşmiş olduğundan esnek ve ince bir yapıya sahiptir. Zar ortasından adet kanı gerçekleşir. Bazen hiç delik olmaz bu da âdet kanamasının birikmesi sıkıntısını ortaya çıkarır. Bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kızlık zarına delik açılarak içerideki kan boşaltılır. Kızlık zarı cinsel ilişkiyle, parmakla ya da muayene aletiyle kolaylıkla yırtılır. Ancak bazılarının yapıları farklı olabilir.

 

İlk cinsel ilişkide kadın için ağrı ya da acı olmaması için özenli davranmak her zaman önerilendir. Bir kadın için ilk gece hem kızlık zarının bozulması hem yaşanacak acı, kanama halinin düşünülmesi ve gebe kalma riskidir. İlk cinsel ilişkide kızlık zarının aşırı kanaması gibi durum da yaşanabilir. Bu aşırı sert bir yapısı olduğu takdirde gerçekleşen bir durumdur. Bazen kanama ilk cinsel ilişki sonrasında da tekrar olabilir , bu durumda endişe edilecek bir hal değildir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Ankara konusunda pek çok olumlu referansa sahip olan kliniğimize ulaşarak bu alanda yaşadığınız tüm problemler konusunda bizden destek alabilirsiniz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.