Randevu Telefon: 0312 235 33 11 Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi-Cumartesi 9:00 – 18:00 Pazar: Kapalı
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Blog
Genital Estetik
Jinekoloji
Kızlık Zarı
Mesleklere Göre Vajinismus
Pelvik Cerrahisi
Tüp Bebek
Vajinismus
Vajinismus Başarı Öyküleri
Vajinismus Hastaları
Vajinismus Hastalığı

kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ile ilgili tereddüt yaşayan ve kızlık zarına dayalı fizyolojik problemi olan kadınlar kontrol amaçlı olarak kızlık zarı muayenesine gitmektedirler. Kızlık zarı, kişinin ayna veya başka aletler yardımıyla görebileceği bir konumda değildir. Görülse dahi, görüntüye göre çıkarımları yalnızca kadın doğum doktorları yapabilmektedir.

Kızlık zarı; konum itibariyle vajina girişinin birkaç santimetre ileride bulunmasından ötürü, toplumsal olarak bekareti simgelemektedir. Bekaret, daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınların sahip olduğu sosyal bir olgudur. Özellikle toplumumuzun bazı kesimlerinde bu olgunun yeri büyüktür ve bir kadın evlenene kadar bekaretini korumak zorundadır. Kızlık zarı, yalnızca evlenilen erkek tarafından bozulmalıdır. Yoksa kadının üzerinde baskı ve şiddete yönelik birçok olumsuz durumlar sergilenir. Aslında kızlık zarının yapısı her kadında farklı şekillerde bulunduğu için bu kriter belirleyici bir şey değildir. Esnek yapılı kızlık zarına sahip olan kişilerin zarları yırtılmadığı için, cinsel ilişki sonrasında dahi bütünlüğünü koruyabilir. Durumun tam tersi de söz konusu da olabilmekte, yapısı hassas olan kadınlar almış oldukları bir darbe sonrasında bile kızlık zarını kaybedebilmektedir. Ayrıca dünyaya gelen her 1000 kız bebekten 1’inde kızlık zarı hiç oluşmamış olabilir. Bu bilgilerden çıkarım yaparak; kızlık zarının kişinin cinsel geçmişinin belirli olmasında yanıltıcı payı olduğunu söylemek mümkündür.

kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kadının sırt üstü bir şekilde uzanması gereklidir. Muayene esnasında kadının adet döneminde olmasının önemi olmasa da, adet dışı bir zamanda yapılması daha kolay olacaktır. Doktor vajinada bulunan iç ve dış dudakları iki yana doğru çekerek kızlık zarını görüntüleyebilir. Özellikle ilk defa jinekolojik muayene olacak birinin endişeli davranması çok doğaldır. Fakat bu işlem birkaç saniye içerisinde tamamlanır ve ağrı ya da acı hissi duyulmamaktadır. Muayene esnasında kızlık zarının bütünlüğü, üzerindeki deliğin durumu incelenebilir. Bazı kişiler bu esnada kızlık zarına bir zararın geleceğinden şüphe duysa da, bu işlemin kızlık zarı üzerinde hiçbir zararı yoktur. Bir uzman, eğer kızlık zarı yeni bozulmuşsa bunu anlayabilmektedir. Fakat üzerinden 1 haftadan fazla süre geçmişse ne zaman bozulduğu hakkında fikir yürütülemez.

Eğer başka bir sebepten ötürü kadın doğum uzmanına başvurmuşsanız, muayeneden önce bakire olup olmadığınızı belirtmekte fayda vardır. Dikkatli olunmadan alttan yapılan işlemler sonucunda kızlık zarına zarar gelme ihtimali bulunmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi neden yapılmaktadır?

Kızlık zarı muayenesi için başvuran hastaların birden çok sebebi olabilmektedir. En bilindikleri ise şöyledir:

  • Şiddetli bir düşme sonrası kızlık zarına zarar gelip gelmediği
  • Sürtünme yoluyla ilişki sonrası bekaretinin durumu
  • Mastürbasyon yaparken dikkatli davranılmamış olması
  • Girilen cinsel ilişki sonrası kan gelmemesi
  • Kızlık zarının tamamen kapalı veya küçük delikli olması
  • Vajinismus teşhisi için kızlık zarının kenarlarının ve yapısının incelenmesi
  • Taciz, tecavüz gibi adli vakaların sonucunun teşhisi

kızlık zarı muayenesi neden yapılır

Kadın istemediği halde ailesi, eşi, erkek arkadaşı tarafından kızlık zarı muayenesine zorlanması kanunen yasaktır. Bir kişi ancak kendi isteği dahilinde böyle bir muayeneden geçebilmektedir. Ayrıca hiçbir kurumun veya kişinin sizden kızlık zarının bütünlüğüne dair bir rapor istemesi de yasal olmamakla birlikte, aynı zamanda etik dışı bir davranıştır. Bu türden bir istek hem kadının aşağılanmasına, hem de psikolojik olarak etkilenmesine neden olacaktır.

Eğer kadın kendi isteğiyle kızlık zarı raporu almak istiyorsa bu rapor yalnızca adli doktorların gerçekleştirmiş oldu kızlık zarı muayenesi sonucunda verilebilmektedir. Diğer herhangi bir kurumun bu tür bir rapor verme yetkisi bulunmamaktadır.