Randevu Telefon: 0312 235 33 11 Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi-Cumartesi 9:00 – 18:00 Pazar: Kapalı
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Blog
Genital Estetik
Jinekoloji
Kızlık Zarı
Mesleklere Göre Vajinismus
Pelvik Cerrahisi
Tüp Bebek
Vajinismus
Vajinismus Başarı Öyküleri
Vajinismus Hastaları
Vajinismus Hastalığı

Dünyada ve ülkemizde kızlık zarı dikimi operasyonları iki şekilde yapılır. Geçici kızlık zarı dikimi genel olarak evliliğe çok az bir zaman kala yapılır ve tercih edilir. Bir diğer yöntem ise kalıcı kızlık zarı dikimidir.

Geçici kızlık zarı dikiminde kişinin kendi dokusu kullanılır. Genel olarak zarın yırtılmasından 72 saat sonrasına kadar kişinin zar dokusu onarım için kullanılabilir. Bu süre zarfından sonra ise onarım değil de dikim söz konusudur. Geçici kızlık zarı operasyonları genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Ancak bazı kişilerde operasyon korkusu olduğundan dolayı genel anestezi altında da yapılabilir. Ancak kişinin genel anesteziye engel bir durumunun olmaması gerekir.

 

Kızlık zarı dikimi yöntemlerinde kalıcı kızlık zarı

Kalıcı kızlık zarı genel olarak uzun vadede evlilik planı yapanların tercih ettiği yöntemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi ile yapılır. Daha doğrusu en etkili ve en çok tercih edilen yöntem budur.

 

 

Flep yöntemi ile kişinin vajina duvarından alınan dokular kullanılır. Daha doğrusu Flep vajina duvarındaki dokunun adıdır. Vajina duvarında bir ya da birkaç yerden kaldırılan doku zarın olduğu yerdeki delik kısmında birleştirilir. Böylelikle işlem tamamlanmış olur. Kalıcı yöntemde daha önceden bulunan zar dokusunun durumunun hiçbir önemi yoktur. Doğum yapılmış olmasının ya da daha öncesinden kürtaj yapılmış olmasının da bir önemi yoktur. Uzun yıllardan sonra bile sağlıklı bir şekilde kanama sağlanabilir.

Kalıcı ve geçici kızlık zarı dikiminde yöntem farklılıkları vardır. Ancak her iki yöntemde de sağlıklı bir şekilde kızlık zarı dikimi gerçekleştirilir.

Her iki yöntemden sonra kişi günlük işlerine devam edebilir. Eğer operasyonlar genel anestezi altında yapılmışsa bir gün boyunca dinlenilmesi tavsiye edilir. Ayrıca operasyonlardan sonra bir hafta boyunca hijyenik ped kullanılması da önerilir. Operasyonlardan sonra enfeksiyon ve ağrı durumlarına karşı ise doktor tarafından antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Düzenli olarak kullanıldığında herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

 

Kızlık zarı dikiminde kullanılan yöntemlerin bilinmesi ve bu yöntemlerden birisinin tercih edilmesi operasyonu yaptıracak kişinin kolay karar vermesini sağlayacaktır. Operasyon yapılan yerin de önemi vardır.

Kızlık zarı hassas bir konu olduğundan dolayı dikim yapılacak yerin de nitelikli olması gerekir.

Yorum Ekle

Eposta adresini gözükmeyecektir. * ile işaretli yerleri doğru doldurunuz.