Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

kızlık zarı doktoru

Kızlı Zarı Doktoru

kızlık zarı doktoru

Tıptaki adı hymen olan kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan ince bir deri parçasıdır. Fizyolojik önemi tam olarak belirlenemese de, kız çocuklarının adet dönemine kadar olan süre içerisinde vajinayı enfeksiyonlardan koruduğu kabul edilmektedir. Fakat ortasında bir delik bulunması sebebiyle, yapı olarak bu işlev için pek uygun sayılmamaktadır. Kızlık zarıyla ilgili herhangi bir sorunu kızlık zarı doktoruna, yani kadın doğum uzmanlarına başvurmaları gerekmektedir.

Kızlık zarı birçok değişik şekillerde mevcut olabilmektedir. Zarın üzerinde bulunan, adet kanının ve akıntıların dışarı ulaşmasını sağlamakla görevli olan deliğin yapısına göre kişiden kişiye farklılık gösterir. Kızlık zarları; yuvarlak, ara bölmeli, yarımay, çok delikli, küçük delikli, deliksiz, esnek gibi çeşitlere ayrılabilir. Eğer bir kadının kızlık zarı küçük delikli veya deliksiz ise; adet dönemlerinde ağrı ve sancı yapabileceği için cerrahi müdahale gereklidir. Müdahaleyle birlikte deliğin yeterli büyüklüğe gelmesi amaçlanır. Bazen doğuştan kaynaklanan sebepler dolayısıyla kızlık zarının olması gerekenden daha yukarıda kenarlarının bulunması veya sert bir yapıda olması sorunlarıyla da karşılaşılmaktadır. Bu problem, kadınların vajinismus olabilme nedenleri arasındadır. Cerrahi müdahaleyle birlikte kızlık zarına bir kesi atılır veya tamamen yerinden çıkarılarak tedavi tamamlanır.

Kızlık zarı nasıl kontrol edilir?

Toplumuzda kızlık zarının önemi büyük olduğu için, bu konu üzerinde sıkıntı yaşayan pek çok kadın mevcuttur. Yalnızca cinsel ilişki ile değil, darbe veya bir nesnenin vajinaya sokulmasıyla da kızlık zarı zarar görebilmektedir. Kızlık zarının durumu basit bir muayene ile kolayca anlaşılmaktadır. Ev ortamında kızlık zarınızın olup olmadığını incelemek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Ayrıca kendi kızlık zarını kontrol etmek isteyen kadınların, zorlama ile birlikte zarlarına zarar verme olasılığı da vardır. Kadın doğum uzmanları kızlık zarıyla ilgili birçok şeyi muayene esnasında anlayabilmektedir. Kişinin kaç kere cinsel ilişkiye girdiği anlaşılmasa bile, kızlık zarının eskiden mi yoksa yeni mi yırtıldığı anlaşılabilir.

Kızlık zarı zarar görmüş kişiler, sosyolojik durumlardan ötürü yeniden bir kızlık zarına sahip olmak isteyebilir. Böylelikle kızlık zarı dikimi için kliniklere başvururlar. Öncelikle kişinin istekleri değerlendirildikten sonra doktor tarafından yönlendirilmelidir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilir. Geçici kızlık zarı işlemi daha basittir fakat yapıldıktan sonra yalnızca birkaç gün içerisinde dayanıklıdır. Bu sebeple evlilik tarihi belli olan kişilerin, evlilikten hemen önce yaptırmaları gereklidir. Kalıcı yöntemde ise kızlık zarı, kişinin vajinasından dokular alınıp bunların birleştirilmesiyle yapılır. Bir sonraki cinsel ilişkiye ne zaman girilmesi gerektiğinin bir önemi yoktur, istenilen zamanda yaptırılabilir. Kızlık zarı dikimiyle birlikte birçok kadın vajina daraltma operasyonu da talep etmektedir. Bu da lazerle yapılan basit bir işlemdir.

Kızlık zarı için kime danışmalıyım?

Kızlık zarı toplumumuzun hassas olduğu bir konu olduğu için, danışılan doktorların mutlaka alanlarında uzmanlaşmış kişiler olması gerekmektedir. Bu konu hakkında birçok doktor ve klinik mevcut olsa da, sizin için en doğru olanına karar vermelisiniz. Düşük ücretler karşılığında bu işlemleri gerçekleştiren, profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılan operasyonlar; hem kadının sağlığını tehdit eder, hem de kişiye büyük bir travma yaşatabilir. Kızlık zarı tedavisi için büyük umutlarla gittiğiniz kliniklerden, sağlığınızı ve paranızı kaybetmiş olarak da çıkabilirsiniz. Muayene ortamının, kullanılan aletlerin steril olmadığını düşündüğünüz yerlere gitmekten kaçınmalısınız. Bu sebeplerden ötürü kızlık zarı doktoru araştırmalarınızı iyi yapmalı, dikkatli karar vermelisiniz.


WhatsApp Bilgi Hattı