+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kegel Egzersizleri

kegel egzersizleri

 

Kegel egzersizleri vajina bölgesinde yer alan kasların güçlenerek vajina bölgesi ve çevresinin daha sıkı bir hale gelmesini sağlar. Nasıl ki vücut geliştirme sporu yapa biri, vücudunun belirli bölgelerinde yer alan kasları güçlendirmek için spor yapıyorsa, kegel egzersizleri de vajina bölgesi için aynı görevi üstlenir. Kegel egzersizlerinin en çok ihtiyaç duyulduğu zamanlar genelde doğum sonrası olarak karşımıza çıkar. Doğu nedeniyle genişleyen vajina kaslarını kegel egzersizleri ile eski haline getirmek mümkündür. Bunların yanı sıra farklı nedenlere bağlı olarak vajinada oluşan genişlemeler de yine kegel egzersizleri ile daha iyi bir hale getirilebilir.

 

Kegel egzersizleri tam olarak ne işe yarar ve hangi durumlarda yapılması gerekir? bu tür konular hakkında sizlere bilgi verecek ve kegel egzersizleri ile pelvik kaslarınızı nasıl çalıştıracağınızı anlatmaya çalışacağız. Eğer siz de vajina bölgesinde yer alan pelvik kaslarını çalıştırmak ve bunun yanında daha sıkılaşmış kaslar elde etmek istiyorsanız, düzenli bir şekilde uygulayacağınız kegel egzersizleri ile kısa zaman içerisinde istene sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kegel egzersizleri vajina bölgesinde genişleyen kasların sıkılaştırılmasında oldukça etkili sonuçlar rotaya koyar. Bu yüzden sistemli ve düzenli bir şekilde egzersizleri uygulamak başarılı sonuçlar elde edilmesine imkan tanıyacaktır.

 

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

 

Kegel egzersizleri nasıl yapılır ? Vajinal kasların güçlendirilmesinde oldukça önemli bir konumda yer alan kegel egzersizleri, aynı zamanda mesane, rahim ve bağırsakları desteklemekte olan kasları üzerinde de güçlendirici etkilere sahiptir. Bunun yanında kegel egzersizleri ile cinsel hayat daha keyifli bir hale gelir. Genelde cinsel ilişkilerde yaşanan sorunlardan biri kadın genital organının genişlemesi ve bunun sonucunda her iki tarafından cinsel ilişkiden zevk almamasıdır. Ancak kegel egzersizleri sayesinde vajinal kaslar güçlenir ve vajina daha sıkı bir hale gelir Kasların güçlenmesi ve sıkışılması yanı zamanda vajinanın da daralmasına katkıda bulunur. Peki, kegel egzersizleri nasıl yapılır? daha yakından inceleyelim.

 

 • Kegel egzersizlerinde ilk olarak yapılması gereken mesanenin boşaltılması olmaktadır.
 • Mesaneden idrar boşaltıldıktan sonra 10 saniye kadar beklenir ve daha sonra pelvik kasları kasılmaya başlanır.
 • Daha sonra 10 saniye süre ile pelvik kasları genişletilir.
 • Bu şekilde kegel egzersizi idrarın geldiği anlarda gün içerisinde 3 – 4 kez tekrarlanır.

 

Bunların yanı sıra kegel egzersizleri yavaş ve hızlı olmak üzere iki farklı şekilde ele alınabilir. Her iki uygulama da pelvik kaslarının gelişmesine olanak sağlar. Şimdi hem yavaş hem de hızlı kegel egzersizlerini nasıl yapıldığına bakalım.

 

Kegel egzersizleri vajina bölgesinde yer alan kasların güçlenerek vajina bölgesi ve çevresinin daha sıkı bir hale gelmesini sağlar.

 

 

Pelvik Kaslar Nasıl Bulunur?

 

Pelvik kasları nasıl bulunur ? Pelvik kaslarını bulurken idrarınızın geldiği zamanı bekleyin. Öncelikle idrar yaparken hızlı bir şekilde bırakın ve çekin. İdrarınızı durdurmaya çalıştığınız ve geri çektiğiniz anda bir kasılma hissedersiniz. İşte tam olarak kasılmanın oluştuğu yer pelvik kasların yeridir. Yani buradan da anlaşılacağı gibi pelvik kasları idrar yapılırken kolay bir şekilde bulunabilir.

 

Yavaş Kegel Egzersizleri

 

Yavaş Kegel Egzersizleri öncelikle Pelvik tabanda bulunan kasları güçlendirir ve sonrasında bu kasların kontrol edilme becerisini artırır. Kegel egzersizlerini yavaş bir şekilde uygulamak için ilk olarak sırt üstü uzanmak gerekir.  Daha sonra nefes alınır ve nefes verilirken pelvik kaslar yavaş yavaş sıkılır. Bu şekilde kaslar sıkılarak 5 saniye kadar beklenir. Ayrıca bekleme sırasında nefes alıp vermeye devam edilir. Yavaş kegel egzersizlerinin sistemli ve düzenli bir şekilde yapıldıkça pelvik kasları güçlendirir ve günde en az 2 ya da 3 defa her set 10 kez olacak şekilde tekrarlanması tavsiye edilir.

 

Hızlı Kegel Egzersizleri

 

Genel olarak bakıldığında öksürme ya da hapşırma gibi hareketler sırasında pelvik kaslar oldukça hızlı bir şekilde gerilir. Kegel egzersizlerinin hızlı bir şekilde yapılması ise kasların daha hızlı sıkılarak bırakılmasını sağlar. Aslında yavaş kegel egzersizleri ile arasındaki fark budur. Hızlı kegel egzersizleri yaparken bekleme süresi 3 saniye olarak ayarlanabilir. Ancak her sıkma eylemi 10’ar kez tekrarlanmalıdır. Aynı şekilde hızlı kegel egzersizleri de günde 2 ya da 3 kez yapılabilir.

 

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir ? Kegel egzersizleri yapmanın pek çok faydası vardır. Öncelikle doğum sonrası gevşeyen kasların sıkılaştırılması ve bunun yanında cinsel yaşamın daha etkili bir hale gelmesinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca boşaltım sistemini üzerine olan etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Şimdi, kegel egzersizleri ne gibi faydalar sağlar? bunlara bakalım.

 

 • Kegel egzersizleri kadınlarda idrar kaçırma sorunlarının önüne geçer. İdrar kaçırma gibi problemler konusunda tedavi edici etkileri vardır. Ayrıca idrar kaçıran çocuklar ve yetişkinler için doktor tarafından tavsiye edilen bir uygulamadır.
 • Gebelik sırasında kegel egzersizleri ile doğum anında ıkınmaya yarayan pelvik kaslarının daha güçlü bir hale gelmesi sağlanabilir. Ayrıca bu egzersizler hem nefes hem de ıkınma kontrolüne imkân tanır. Bu şekilde doğum daha kolay bir hale gelir.
 • Bunların yanı sıra vajinal sarkmalar, makat ve rahim sarkmaları da yine kegel egzersizleri ile ortadan kaldırılabilir.
 • Kişi de idrarın tutulmasına olanak sağlar.
 • Kadınlarda orgazmın daha güçlü ve aynı zamanda uzun sürmesini sağlar.
 • Ayrıca genital bölgede kan dolaşımını önemli ölçüde güçlendirir ve cinsel isteğin artmasına yardımcı olur.
 • Çiftler arasında cinsel ilişkilerin daha verimli geçmesine katkıda bulunur. Çünkü kegel egzersizleri aynı zamanda vajina kaslarının da güçlenmesini sağlar ve bu şekilde kadın daha dar bir vajinaya sahip olabilir.

 

Kegel egzersizleri özellikle çiftler arasında cinsel ilişkilerin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Çünkü doğum ya da farklı nedenler ile genişleme gösteren pelvik kasları, cinsel birleşme sırasında hem kadının hem de erkeğin ilişkiden istediği zevki almamasına neden olur. Bu tür durumlarda ise devreye giren kegel egzersizleri sayesinde pelvik kaslar güçlendirilir ve tekrar sıkılaştırılır. Bu nedenle kegel egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmak ve vajinal sarkmalara karşı önlem almak gerekir.

 

Kegel Egzersizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kegel egzersizi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Kegel egzersizi yapanların öncelikle karın bölgesinde ağrı ya da sancı gibi şikayetlerinin olmaması gerekir. Bunun yanında egzersiz yaptıktan sonra karında ağrı meydana gelirse egzersizin tekrarlanması faydalı olacaktır. Bunun nedeni ise kegel egzersizi değil dekarın egzersizi yapılıyor olmasıdır. Diğer yandan kegel egzersizi sırasında bazı kadınlar nefesini tutmakta ve bu şekilde göğüslerini ciddi derecede kasmaktadır. Bu tamamen yanlış bir uygulama olarak karşımıza çıkar ve egzersizlerin etkili olması için öncelikle vücuttaki pelvik kasların çalıştırılması gerekmektedir.
 

MUTLAKA OKUMALISIN !  Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.