+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır

kegel egzersizleri

 

1948’de Arnold Kegel tarafından adlandırılan kegel egzersizleri kadınlarda vajinadaki anal bölgeyi saran “vajinal kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan pelvik kas egzersizlerine verilen isimdir. Kegel egzersizleri nasıl yapılır? Konusuna geçmeden önce vajina kasları ile ilgili kısa bir özet geçelim.

 

Vajinal Kas Nedir?

 

Vajinal kas ; Vajen kas, pelvik taban kasları ya da aşk kasları gibi  eş anlamlı kelimelerle adlandırılmaktadır. Kadınlarda leğen kemiği içinde bulunur. Vajinal ve anal bölge ve çevresini saran “8 rakamını andıran bir görünüşe sahiptir. Üstü geniş olmakla beraber vajinal kanalı, alt bölümü daha dardır. Anüs ve anal kanalının etrafını sarmaktadır. Her bir halkanın ucu iskelet düzeneğine bağlıdır. Vajinal kas , karın ve leğen kemiği içindeki organları korunarak proleter etmesi yani organları bir arada tutması amacıyla pelvis tabanını dairesel olarak desteklemektedir.

 

Vajinal Kaslarını Kontrol Edebilir Miyiz?

 

Vajinal kaslarını kontrol edebilir miyiz ? Vajinal kasları kişinin kendi isteği doğrultusunda çalışan “istençli” gruptadır ve kontrol edilebilir. Kalp kasları ise kendi başına “otonom”  yani kontrolsüz olarak çalışır. Buna kıyasla vajina kasları ‘’istençli ‘’kontrollü çalışan grupta yer almaktadır. Kadınlar idrar ihtiyacını gidermek için tuvalete gidene kadar geçen zaman içinde vajinal kaslarını sıkmak tuvalete girdiklerinde bu kaslar gevşeyerek idrar yapmaktadır.

 

Kadınlarda Vajinal Kasları Ne İşe Yarar?

 

Kadınlarda vajinal kasları:   

 • Cinsel ilişki sırasında orgazm işlevinde
 • Vajinal doğumlarda
 • İdrar ihtiyacını gidermek için
 • Dışkılama (Büyük Abdest) fonksiyonunda önemli bir yere sahiptir.

 

Kegel Egzersizi Ne Demek?

 

Kegel egzersizi ne demek ? Pelvik taban kaslarını kuvvetlendirmek ve kadında idrar çıkışını kontrol eden bu kasları işlevini iyileştirmesi için tasarlanmış hareketlere Kegel Egzersizleri denir. Pelvik taban kası idrar kanalını açıp kapatan kas halkası olarak bilinmekte ve bu nedenle egzersiz önemli yer tutmaktadır. Kegel egzersizleri Pelvik taban kaslarını iyileştirme ve pelvik organların dayanıklılığının arttırılması noktasında işe yarar.

 

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir ? Pelvik taban kası kasılması; üretra lümenini pubise doğru sıkıştırarak, karın içindeki basınçla idrar yolunda oluşabilecek basıncı ve pelvik organlardaki yapısal desteğini arttırarak idrar kaçırmayı önlemektir. Bu egzersizi kas dayanıklılığını artırmanın yanı sıra, İdrar kanalında gevşeme olasılığını azaltmakta ve bağırsaklardaki kontrolü arttırmaktadır.

 

Kegel Egzersizleri Faydaları Şunlardır:

 • Vajinal doğumlarda Perine de oluşabilecek gerginlik ve esnekliği arttığı için yırtık oluşma olasılığı azalmaktadır.
 • Kadında idrar kaçırma sorunlarının önlenmesi ve bunun tedavisinde,
 • Mesane, bağırsak ve rahimde oluşabilecek sarkmaların önlenmesinde,
 • Anne adaylarının gebelik süresinde normal doğum için hazırlanmasında,
 • Doğum sonrasında vajinanın eski formuna kavuşmasında,
 • Çiftlerde cinsel hazzın arttırılarak cinsel ilişkide istenen doyumun sağlanmasında,
 • Cinsel isteksizlik sorunlarının tedavilerinde,
 • Vajinanın orgazmın gerçekleşmesi için Vajinal işlevin sağlanmasında,
 • Vajinismus ya da ağrılı cinsel birleşme disporininin tedavisine ilave olarak ek bir tedavi şeklinde uygulanan egzersizlerdir.

 

Kegel Egzersizleri Ne Zaman Fayda Sağlar?

 

Kegel egzersizleri ne zaman fayda sağlar ? Kegel egzersizleri idrar kesesi yutağı ve idrar yolunda oluşabilecek  hiper mobilizesini yani idrar torbasında olabilecek darlığı önlemektedir. Egzersizlere başladığında ilk 8 haftada kasların devreye girmesini sağlamak, daha sonra kas hipertrofisi yapısı gelişmektedir. Bu nedenle egzersize doğumdan sonrada düzenli olarak devam edilmelidir.

 

Kegel egzersizlerini düzenli yapmak kadında bilinçlenmeyi arttırmaktadır. Bu nedenle kadın, yüksek efor sarf etmesi gereken aktiviteler öncesi kegel egzersizleri ile pelvik taban kaslarını kontrol etmeyi öğrenerek idrar veya dışkı kaçırmayı önlenmektedir.

 

Kegel Egzersizlerine Neden İhtiyaç Duyulur?

 

 • Pelvik Taban Kaslarının az kullanılması pelvik taban kaslarının işlevini doğru bir şekilde yapabilmesi için düzenli olarak egzersize ihtiyaç vardır.
 • Vajinal doğum ya da gebelik sürecinde oluşan ve fark edilmeyen kas hasarı. İlerleyen zamanlarda pelvik kası ağrısı rahim sarkması ve diğer sorunların cerrahi girişime ihtiyaç olmaksızın tedavi edilmesinde etkilidir.
 • Kadınlarda menopoz süreci ile ortaya çıkan hormonal değişiklikler nedeniyle pelvik taban kaslarında meydana gelen zayıflamanın toparlanmasına kadar yardımcı olur.
 • Kabızlığın süreğen gelen bir hastalık haline geldiği durumlarda kişinin uzun sureli ıkınması ya da  hapşırık, öksürük, obezite vb. olgular kişinin kaslarına zarar verebilir. Kegel egzersizleri bu anlamda rahim, İdrar torbası, mesane ve pelvik organların doğru bir şekilde durmasına kadar yardımcı olur.
 • İdrar torbası ve kalın bağırsağın istemsiz olarak meydana gelen işlevleri, istemli olarak kasılabilme becerisinde kegel egzersizleriile önlenebilmektedir. Bu durum kişinin dışkı ve idrarının kontrolünün sağlanmasında önemli bir faktördür.
 • Cinsel birliktelik esnasında sırasında orgazm kolaylaştırmak amacıyla kegel egzersizlerine ihtiyaç duyulur.

 

kegel egzersizleri nasıl yapılır

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

 

Kegel egzersizi nasıl yapılır ? Bu egzersizde kadın önce bacaklarını hafif şekilde açarak, uyluk kemiği ve dizleri destekleyecek şekilde oturur ya da yatar. İdrar ya da gazı çıkacakmış gibi bunu önleyecek şekilde kaslar kasılır. İdeali bu durumda iken 10 sn durup,10 sn oturmaktır. Egzersiz faydalı olması açısından 24 saatte 6 ya da 8 kere yapılması önerilmektedir. Bu egzersizler, sadece oturarak, ya da yatarak değil, ayakta yan ya da emekleme gibi farklı pozisyonlarda yapılabilinir.

 

Genç Kızlar Kegel Egzersizi Yapmalı Mı?

 

Genç kızlar kegel egzersizi yapmalı mı ? Genç kızlarda sık olan vajinal kasalar bilgi ve deneyim eksikliğinden dolayı kontrol edilmesi ile ilgili bazı sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu cinsel birliktelik sırasında vajina kaslarının gerekli şekilde gevşetilmesi nedeniyle ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilmektedir. Kegel egzersizlerinin genç kızlık döneminden itibaren öğrenilmesi başta cinsel hayat olmak üzere jinekolojik sorunların önlenmesine daha fazla yardımcı olacaktır.

 

1948’de Arnold Kegel tarafından adlandırılan kegel egzersizleri kadınlarda vajinadaki anal bölgeyi saran “vajinal kasların güçlendirilmesi amacıyla yapılan pelvik kas egzersizlerine verilen isimdir.

 

Cinsel ilişki Ve Kegel Egzersizi Arasındaki Bağlantı

 

Vajina kaslarınızı keşfederek bu kasları tamamıyla kontrol etmeyi öğrendikten sonra cinsel birliktelik sırasında, partnerinizin penisi vajina içindeyken kegel egzersizini ( vajinal kaslarınızı sıkıp bırakarak )yapabilirsiniz. Penisin vajinadaki hareketi ile birlikte yapılması cinsel ilişkideki performansı arttıracaktır.

 

Perine Kasları Nedir?

 

Perine kasları nedir ? Perine, cavitas pelvis (Cavina pelvisi) pelvis leğen mesafeyi alttan örten yumuşak doku Formasyonlarının oluşumlarının çoğuna verilen ortak addır. Perine kasları Perine pelvis tabanının dış bölümüdür.

 

Perine Kası Ne Yapar?

 

Perine kası ne yapar ? Dış dudaklar ile anüs arasında yer İdrar ve dışkı fonksiyonlarını sağlayan kas grubunu kapsar. Perine Kasları doğum esnasında gevşeyerek bebeğin vajinadan çıkmasına yani doğmasına izin verir. Pelvik taban kaslarının ve  Pelvis organlarının  bir arada tutulmasında destekleyici türdedir. Ayrıca bu bölgedeki konumlanan kaslar idrar tutma ve dışkı kaçırma kontrolü açısından oldukça önemlidir.

 

Pelvik Kası Nedir?

 

Pelvik kası nedir ? Pelvik taban leğen kemiğinin ön kısmında kuyruk sokumu kemiği arasında bir kuşet gibi asılı durmakta olan kas tabakalarına ‘’Pelvik Kası’’ denilmektedir. Benzer şekilde dışkılama veya idrar yapmak istenirse,  istençli olarak pelvik taban kaslarını düzenli olarak egzersizle gevşetip herhangi bir kasılma olmadan rahatlıkla idrara çıkma ve dışkı kaçırılmasının kontrolünü sağlar.

 

Pelvik Kasının Tedavisi Nasıldır?

 • Tedavinin kolay olması
 • Cerrahi girişimin az olması
 • Tedavinin etkilerinin hızlı ve güvenilir olması
 • Komplikasyon olmaması

 

Pelvik Taban Kasları Neden Zayıflar?

 

Pelvik taban kasları neden zayıflar ? Pelvik taban kasları neden zayıflar Pelvik taban kaslarındaki zayıflık Birçok soruna neden olabilir veya kötüleştirebilir:

 • Stres tipi idrar kaçırma. Spor yaparken ya da yürüyüş koşu gibi spor faaliyetleri yaparken öksürme, ve hapşırma gibi durumlarda kişinin istençsiz olarak idrarınızı kaçırma şikayeti.
 • Urge tipi idrar kaçırma. Aniden oluşan işeme hissi ile beraber idrar tutamama
 • Miks idrar tutamama : urge ve stres  idrar kaçırmanın bir arada  görüldüğü idrar tutamama.  Ani idrara çıkma hissi hapşırma, öksürük gibi durumlarda kişinin  istençsiz idrarın tutulamaması
 • Mesane, bağırsak ya da rahim vajina ve diğer Pelvik organların vajen girişinden önce aşağı doğru sarkması ya da dışarı çıkması
 • Cinsel haz alamama ya da vajinada genişleme hissi.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.