+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kadının ruh ve beden sağlığı

Kadının ruh ve beden sağlığı

Kadının ruh ve beden sağlığı

Kadının ruh ve beden sağlığı. Yüzyıllardır insanların ruh ve beden sağlıklarının birbiriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Ruhsal bir hastalık beden sağlığını bozduğu gibi bedensel bir hastalıkta ruh sağlığını etkileyebilir. Mesela; stres, asxiete bozuklukları irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. Özellikle uzun süreli kronik hastalıklar depresyon, bazı nekrotik sorunlara yol açabilir. Bu yüzden biz hekimler, hastalarımızın asıl problemlerini çözmeye çalışırken onları ruh ve beden olarak bütünüyle ele alırız.

 

Kadın hastalıkları ve doğum hekimi olarak ben daha çok kadın hastalarıyla muhatabım. Tabi ki cinsel terapist kimliğim nedeniyle erkek danışanda kabul ediyorum. Kadınlar beyinlerinin sağ bölümünü erkeklere göre daha iyi kullanıyorlar. Buda kadınları daha duygusal, daha iyi bir konuşmacı ve daha fazla empati sahibi yapıyor. Bu durum kadın ve erkeğin cinsel hayatında da çok önemli bir şekilde yansıyor.

 

Ülkemizde yapılan istatiksel verilere göre 10 kadından 4’ü cinsel istek problemleri yaşıyor. Yine yapılan istatiksel verilere göre 10 kadından 1’i vajinismus problemleri yaşıyor. Ülkemizde bu durum nedenlerinin başında kültürel öğretiler geliyor. Aileden miras kalan öğretilerde; kız çocuklarının cinsellik istenirken utanılması gereken bir durum olduğu söyleniyor. Bu öğreti gerek davranışlarla gerek sözel olarak dile getirilebilir.

 

Kız çocuklarının yaşamında küçük yaşlardan itibaren başlayan bu öğretiler bilinç dışına öyle bir yerleşir ki hayatı boyunca bazı olaylarda istemsiz olarak ortaya çıkıverir. Mesele; vaginismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle küçüklüklerinde daha tutucu ortamda büyütülen, kız çocukları bacaklarını açarak oturmaz, sıkça duymuş kadınlardır. Cinsel istek sorunu yaşayan kadınlar keza aynı kapalı aileleriyle evlilikten önce cinsellikle ilgili tek kelime etmeyen kadınlardır.

 

Bu olayın ruhsal boyutu

 

Tabi birde hastalıklara bağlı olarak bu tarz sıkıntılar yaşayan kadınlarımız vardır. Cinsel ilişkide zorluk ve huzursuzluk yaratan vajinal akıntı, vajinal ağrı, gebe kalma korkusu, vajinismus  gibi nedenlerle cinsel uyum sorunları yaratabilir. Bazı kadınlarda idrar kaçırma problemi, adet problemi yaşarken doğal cinsellikten uzaklaşabilirler. Cinsel hayatta bir tarafın problemini zamanla karşı tarafta da problem oluşturabilir

 

Bu yüzden cinsel problemleri biz çiftin uyum problemi olarak görüp çiftlere birlikte çözüm yolu ararız. Çiftlerden sadece biri görüşmek isterse tabii ki böylede tedaviye başlarız. O zaman danışanımızı evdeki cinsel terapist konumuna hazırlarız. Böyle durumlarda kadın hastalıkları ve doğum hekimi olarak muayene sonrası çok kısa sürede çözüm sağlayabiliriz. Sağlıklı bir kadın -erkek ilişkisinde en önemli şey; karşı tarafa isteklerini açık bir şekilde korkmadan, çekinmeden ifade edebilmelidir.

 

Reddedilme korkusu çiftleri istemekten alıkoyar. Hâlbuki reddedebileceğini bilse de üst üste bir kaç kez istemek bir süre sonra karşı tarafta da olumlu duygular oluşturacaktır. Davranışlara karşı yargılayıcı olmaktansa isteklerini uygun bir üslupla belirtmek doğru iletişim yolunu açacaktır. Unutmayın! Cinsel hayat da insan hayatının gayet doğal bir parçasıdır. Bu hayatı mutlu yaşamak her iki tarafında hakkıdır.

 

Dr. Esra Demiryüzer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cinsel Terapist

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.