Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Kadın nasıl mutlu olur?

Dünyada bu konuda birçok çalışma yapılmış. Ancak hala kadınların nasıl mutlu olacağı netleşmiş değildir. Hatta kadınların çoğu kendini neyin mutlu edeceğinden haberdar değildir. Bize evlilik terapisi veya cinsel terapiye gelen kadınlara sorarız? ”Partnerinizin sizin için ne yapması sizi mutlu eder?” Çoğu kadın daha önce bu soruyu kendisine hiç sormamıştır aslında. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi aslında kadınlar ve erkekler olarak birbirimizden farklı olduğumuzu bilmiyoruz.

 

KADIN NASIL MUTLU OLUR
KADIN NASIL MUTLU OLUR

Kadınların en büyük yaptığı hata, bir erkeği sevdiğinde onu kendi kalıplarına sokmaya çalışmasıdır. En büyük diyorum çünkü erkeklerin doğasında kendilerine akıl verilmesi, yanlışlarının söylenilmesi onlara mutsuzluk verir. Kadın ve erkek için ortak dil sevgi dilidir. Sevgiyi göstermenin çeşitli yolları vardır:

Takdir edilmek

Cinsiyet gözetmeksizin hepimizin hoşuna gider. En çok da erkeklerin. Erkeklerin yemek yemek, su içmek gibi pohpohlanmaya, övülmeye ihtiyaçları vardır. Çocuklarımızı düşünelim. Onları pohpohlayarak isteklerimizi daha kolay yaptırabiliriz. Sözün kısası insanoğlunun yaradılışı gereği takdir görmek ve övülmek mutluluk vericidir.

Dokunmak

Erkek ve kadın da bu yolu kullansa da ençok kadının hoşuna gider dokunmak. Partnerinin kendisine sevgiyle dokunması, sakince saçlarını okşaması en sinirli halinde bile kadını yumuşatacaktır.

Hediyeleşmek

Kim hediye almaktan hoşlanmaz ki? Hediyenin büyüklüğü değil aslında. Hatırlanmak, önemsenmek, kendimizi değerli olduğunun hissettirilmesidir bizi mutlu eden.

Birlikte vakit geçirmek

En başta kadının erkeğe, erkeğin de kadına vakit ayırması karşı tarafa önemsenildiği hissini verir. Önemsenilmek ta çocukluktan gelen ruhun en önemli ihtiyaçlarındandır. Ayrıca birlikte birşeyler paylaşmak, hoşça vakit geçirmek karşılıklı sevgiyi artırır. Duyguların olumlu veya olumsuz karşılıklı paylaşılması her ilişkinin

Kendine hizmet edilmesi

Her insan hizmet edilmesinden hoşlanır. Özellikle erkekler kendilerine hizmet edilmesinden çok hoşlanırlar. Kadınlar da kendilerini özel hissederler ve mutlu olurlar. Mutlu kadının eşi de ailesi de mutlu olur. Biz kadınların mutlu olabilmesi için konuşmamız gerek. Ama kimle? En önemli nokta bu aslında. Bir erkekle konuşurken ayrıntıya giremeyiz. Ayrıntıya girersek erkek sıkılır, dinlemez ve kadının kendini değersiz hissetmesine neden olur.

KADIN NASIL MUTLU OLUR
KADIN NASIL MUTLU OLUR

En iyisi kadının kadın dinleyicisinin olmasıdır. Tabii ki erkekle de konuşmamız gereken durumlar olacak. O zaman kısa, net ve somut kelimeler kullanarak kendimizi ifade etmeli ve isteklerimizi belirtmeliyiz. Bu şekilde arada çatışma olmadan sonuç alınabilen verimli iletişimler kurulabilir. Aslında yine aynı sonuca geldik. ”Duyguların doğru şekilde paylaşımı. ”Utanmadan, çekinmeden sosyal gündelik hayatla ilgili ve cinsel hayatla ilgili isteklerimizi karşı taraftan reddedilme korkusu yaşamadan partnerimizle rahatça paylaşabilmeliyiz.

Pekçok insanda, başta reddedilen çoğu konuda, tekrarlayan istekler sonucunda kabul görülme oranının arttığı görülmüştür. Bu yüzden isteyelim, reddedilme korkusu yaşamadan isteyelim. Sözlerime içtenlikle ”Kadın olmak güzeldir, mutluluğun başkasından gelmesini beklemeyelim, mutluluğu kendimiz çekelim” diyerek sonlandırmak istiyorum. Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Esra Demir Yüzer Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Cinsel Terapist


WhatsApp Bilgi Hattı