Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Jinekolojik Kanserler

jinekolojik hastalıklar

Jinekolojik Kanser Tedavi Merkezi

Jinekoloji, ergenlik ve menopoz dönemleri arasında oluşan kadın hastalıkları ile ilgilenmektedir. Jinekolojik hastalıkları ile ilgilenen tedavi merkezimiz, kadın kanseri olarak tanımlanan problemlerin tedavilerini gerçekleştirmektedir.

Rahim ağzı kanseri (serviks), rahim kanseri (endometrium), yumurtalık kanseri (over) kadınlarda en çok görülen jinekolojik kanserler arasındadır. Tedavisi planlanan tüm jinekolojik kanser türleri, ülkemiz ve dünyada kalp hastalıklarından sonra en fazla ölümle sonuçlanan hastalıklar arasındadır.

Kadın hastalıkları arasında önemli yeri olan jinekolojik kanserler erken teşhisle tedavi edilebilir. Düzenli olarak jinekolojik muayene olmak kadın kanserlerinin önüne geçmek için büyük önem taşır.

İçerikler

jinekolojik kanserler

Jinekolojik Kanser Risk Faktörleri

Jinekolojik kanser hastalıklarında bazı risk faktörleri vardır. Söz konusu risk faktörleri bazı kişilerde bu hastalıkların görülme olasılığını arttırır.

Jinekolojik kanser risk faktörleri şöyledir;

 • Aile Öyküsü: Daha önce hastanın ailesinde bir kişide jinekolojik kanser görüldüyse kişide de görülmesi çok doğal olacaktır. Yani kalıtsal nedenler çok önemli bir etken oluşturur.
 • Doğum Yapmama: Daha önce doğum deneyimi yaşamayan kadınlarda jinekolojik kanser daha yüksek olasılıkla görülebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar hiç doğum yapmayan kadınlarda bu oranın daha fazla olduğunu gösteriyor.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirenlerin jinekolojik hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazı jinekolojik problemlere karşı vücudu açık hale getirebilir.
 • Jinekolojik Muayeneyi Aksatma: Her kadın belirli aralıklarla jinekolojik   muayeneye gitmelidir. Uzmanlar her yıl en az bir defa jinekolojik muayene yapılmasını önerir. Jinekolojik muayene sayesinde bazı jinekolojik hastalıklar erken dönemde tespit edilebilir. Bu sayede jinekolojik hastalıklar erken dönemde tedavi edilebilir. Jinekolojik muayeneye gitmeyen kadınlarda jinekolojik hastalıkları görülme oranı daha yüksektir.
 • Sigara Bağımlılığı: Sigara ve alkol tüketimi vücutta bağışıklığı düşürür. Düzenli sigara tüketen kadınlarda jinekolojik hastalıklar daha yaygın olarak ortaya çıkar.

Jinekolojik Kanserler Nelerdir?

Rahim içi ve rahim bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar jinekolojik hastalık olarak adlandırılır. Jinekolojik muayene sırasında belirlenen tüm hastalıklar bu sınıfa girer. Bu hastalıklarda erken tanı tedavi açısından çok önemlidir. Kadınlarda birçok jinekolojik hastalık düzenli muayene olmadığını belirti vermeyebilir.

Jinekolojik hastalık türleri şöyledir;

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzında ortaya çıkan hücresel değişiklikler kanser aşaması oluşmadan önce belirlenmelidir. Bu dönemde hiçbir şikayet olmamasına karşın rahim ağzı kanseri gelişebilir. Bu yüzden her kadında senede bir defa vajinal akıntı tahlili yapılması gerekir. Rahim ağzı kanseri üzerinde durulması gereken bir jinekolojik hastalıktır.

Rahim Kanseri

Endometrium dokuda ortaya çıkan kansere rahim kanseri ismi verilir. Bu hastalık ortalama 50- 60 yaşlarında görülür. Genellikle doğum yapmayan ve kilo problemi olan kadınlarda daha yaygındır. Jinekolojik muayene ile birlikte rahim kanseri belirlenebilir. Erken dönemde önlem alınırsa rahim kanseri tedavi edilebilir.

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri kadınlar için yaşam tehlikesi olan bir rahatsızlıktır. Bu problem her yaşta ortaya çıkabilir. Kadınların genital organ kanserleri arasında öldürücülük oranı en yüksek olan kanser türüdür. Diğer jinekolojik kanserler ile karşılaştırıldığı zaman ön belirti vermediği için genellikle geç dönemde fark edilir. Bu nedenle yumurtalık kanseri için düzenli jinekolojik muayene önemlidir.

Dış Genital Organ Kanseri

Jinekolojik kanserler arasında bir diğer tür dış genital organ kanseri olarak da bilinen vulva kanseridir. Bu genellikle ilerleyen yaşlarda olan kadınlarda görülür. Aynı zamanda bazı virüs hastalıkları ya da kronik kaşıntı şikayetleri ile ortaya çıkabilir.

Vajina Kanseri

Vajina kasları genital bölge kanserleri arasında en nadir görülen hastalıktır. Genellikle anne karnında kişinin maruz kaldığı bir hormon vajina kanseri riskini üst seviyeye çıkartır.

jinekolojik kanser tedavisi

Jinekolojik Kanser Tedavisi Ankara

Jinekolojik kanser tedavisi Ankara şehrinde kliniğimiz tarafından yürütülmektedir. Jinekolojik kanserler genellikle kişiye özel olarak tedavi edilir. Öncelikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında saptanır. Hangi evrede olduğuna bakılır. Sonra hastalığın türü, hastanın şikayetleri, yaşı ve ortaya çıkan belirtilere göre bir tedavi planı uygulanır.

Jinekolojik kanser vakalarında tedavi süreci her zaman hastalığın evresine göre yürütülür. Aynı zamanda uygulanacak tedaviler cerrahi ya da cerrahi olmayan farklı tedaviler olabilir. Bu nedenle Ankara jinekolojik kanser tedavisi için hasta muayene edilmeli ve daha sonra tedavi detaylarına karar verilmelidir.

Jinekolojik kanserlerin önüne geçmek ve erken dönemde saptamak için düzenli olarak kliniğimizi ziyaret ederek jinekolojik muayene olabilirsiniz.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.