+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

İnfertilite ve psikolojik destek

İnfertilite ve Psikolojik Destek Nedir

İnfertilite

İnfertilite, kişinin herhangi bir koruma yöntemi olmaksızın bir yıl içerisinde düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumudur. İnfertilite nedenleri %40 erkekten, %40 kadından, %20 de her ikisinden kaynaklanır. İnfertile çiftlerin yaklaşık %10-20’si açıklanamayan infertiliteye sahiptir. Sorun kimden kaynaklanırsa kaynaklansın çiftleri psikososyal yönden olumsuz etkiler.

 

İnfertilite  ve Psikolojik Destek 

 

İnfertilite tanısı çiftin en çok çocuk istediği bir dönemde alınır. Çiftin bu tanıyı  algılaması ve bu durumla baş edebilmesi  ilk etapta mümkün değildir. Çiftler bu dönemde daha önceki yaşantılarını gözden geçirmeye, kendilerini ve eşlerini suçlamaya başlarlar. Durumu zaman kazanmak için inkar bile edebilirler. Doktor doktor dolaşıp durumlarının tekrar değerlendirilmesini isterler. Bunların hepsi aldıkları tanıya uyum sağlamak için yapılan inkarlardır.

 

Tedaviye başlamak kısmen tanıyı kabul etmek demektir. İnfertile çiftin infertilite tedavi süreci gerek tedavinin getirdiği özelliklerden gerekse psikososyal faktörlerden kaynaklı birçok alandan etkilenir. Tüp bebek ve aşılama gibi yardımla üreme tekniklerindeki gelişmeler hastalara bir yönüyle umut olurken diğer yandan çiftlerde üzüntü, kontrol kaybı, damgalanma ve yetişkin kimliğine ulaşamama gibi durumlarda yaratmaktadır.

 

Çocuk sahibi olamamak psikolojik travmaya neden olur ve bir tür kimlik krizini de beraberin de getirir. Benlik saygısı zedelenir, yetersizlik ve suçluluk duyguları vücut imajına ilişkin hatta kastrasyon korkuları ve yok oluş duygusuna ilişkin endişeleri uyandırır. Bu açılardan bakıldığında infertile olan bir çiftin yaşadığı sorunları kendisiyle, ailesiyle, yakın sosyal çevresiyle ve tüp bebek tedavisiyle ilişkilendirmek mümkündür.

 

Tedavi alan çiftlerin özellikle de kadınların yaşadıkları sorun alanlarına bakıldığında; tedaviye başlayacakları zaman ve daha önceki başarısız tedavilerden dolayı kendilerini gergin hissedenlerin, hastaneye gelecekleri günün akşamı uyuyamayanların, zihinlerini ’acaba gebe kalabilecek miyim’ sorusuyla meşgul  edenlerin sayısı yüksektir. İnfertilite tedavisinin zor ve uzun süreci içerisinde kişilerin anksiyete, cinsel işlev bozukluğu, evlilik içi çatışma gibi sorunlar yaşadığı açıktır.

 

Farklı Bakış Açısı 

 

İnfertil kadınların yüksek bir oranının eşine çocuk veremediği için kendisini suçlu gördüğü, gebe ve çocuk sahibi olmuş kadınlardan kendini eksik hissettiği, öfkeli duygular yaşadığı, adet oldukları zaman dünyanın başların yıkıldığını hissettikleri bilinmektedir. Yine bir grup hasta üzerinde yapılan çalışmada erkeklerin %50’si, kadınların %50’si infertiliteyi yaşamlarının en üzücü olayı olarak tanımlamışlardır.

 

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki  psikolojik durumu olumsuz etkilenen çiftlere  tedavi süreci içerisinde psikolojik destek vermek başarıyı olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan bir çalışmada tedavi sürecinde psikolojik destek alan çiftlerin %34‘ünün gebe kaldığı tespit edilmiştir. Psikolojik yardım programları tek başına sorunu ortadan kaldırmaya yeterli değildir. Ancak infertile çiftin durumu algılamasına, tedaviye uyum sağlamasına, yaşam kalitesini artırmaya, tedavi süreci boyunca tedavi ekibine yardımcı olmaya ve en önemlisi umut ettikleri bebeğe kavuşmada başarılarının artmasına neden olmaktadır.

 

Bu dönem de yapılacak psikolojik destek programları;

 

BİLGİLENDİRME 

 

Kişinin anksiyetesini artıran en önemli faktör bilgi eksikliğidir. Çifte yapılacak tedavinin süresi, içeriği, nelerle karşılaşacağı, tedavi seçenekleri ve başarı yüzdesi mutlaka anlatılmalıdır. Çiftlerin tedavi hakkında bilgi sahibi olmalarının önemi konusundaki çalışmalar da bilgilenme ile anksiyete ölçümlerinin ters orantılı olduğunu göstermektedir. Yani ne kadar çok doğru ve yeterli  bilgi, o kadar az anksiyete demektir.

 

PSİKOTERAPİ 

 

Duruma göre bireysel, aile, grup terapileri uygulanmalıdır.

 

GEVŞEME EGZERSİZLERİ, YOGA, HİPNOZ 

 

İnfertilite tedavisi doktor, embriyolog, biyolog, hemşire gibi donanımlı  ve tecrübeli bir ekip gerektiren ciddi ve uzun bir tedavidir  ve bu ekibin vazgeçilmez elemanlarından biri de psikologlardır. Bu makaledeki alıntılar 2007 senesinde 500 infertile hastalığına sahip kadın üzerinde yaptığım çalışmadan  alınmıştır.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.