İlk Gece Korkusu Yaşayanlara Öneriler | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

İlk Gece Korkusu Yaşayanlara Öneriler

İlk Gece Korkusu Yaşayanlara Öneriler

Cinsel Sorunlar 25 Mayıs 2021

Hayatının herhangi bir döneminde çeşitli sebeplerden dolayı erkeğe  karşı korku beslemiş bir kadın ilk cinsel deneyiminde ilişkisinde bu duyguyu aklına getireceği için iyi bir performans sergileyemeyecektir. Kadınlarda, orgazm sorunları;  vajinismus şu demek oluyor ki ilişkiye girememe ve bundan kaçınma da korkulara bağlı olabilir. Vajinal kuruluk yaşayacak mıyım? Acı, ağrı, kanama çok olacak mı?. İlişki anında da bilinçaltı ‘vücudunu koru’ mesajı verir. Sonuçta bu hormon cinsel isteği azaltır, orgazm yaşatmaz yani sonuçta ilişki başlamadan biter.

Cinsellik Başlı Başına Bir Dünyadır

Doğuştan belirtkeleşerek kodlanmış hele gelen cinselliğin kadında  herhangi bir sorun yoksa hayatın belirli bir döneminde dış şartlara bağlı olarak sonlar yaşamaya başlar. Cinsellik, başlı başına bir dünyadır. Cinsel isteğin yolunu kesen en mühim ve güçlü karşıtçı düşmansa korkudur.

– İlk geceye hazırlanan gençler kaygılı ve umutsuz olmamalıdır
Partneri ile birlikte cinsellik hakkında her şeyi rahatça konuşmalıdır. Bu onları birbirinize yakınlaştırıp aranızdaki mesafeyi azaltır. Çiftlerin birbirine yakın olması işleri kolaylaştıracaktır.

-ilk ilişkinizi ilk gece yaşamak zorunda değilsiniz. Bu kaygınızı eşinizle paylaşırsanız size anlayış ve hoşgörü gösterecektir. Kendinizi hazır hissetliğiniz   bir zamana bırakabilirsiniz. Her şeyin olağan olduğuna inanırsanız fevkalâde olur.

Vajinusmus = Korku

Kısaca benzer biçimde vajinismus problemi yaşayan kadının  vücuduna hakim olan duygu korkudur. Bu korkuyla beden kendini korumaya alır, koruma pozisyonuna geçer, istem dışı kendini kasar. İlk gece korkusu ve vajinismus hastalığının getireceği sorunlardan dolayı birlikteliği devam ettirmek nerdeyse imkânsız bir hal alır. Doğru bir vajinismus tedavisi vajinismussu yenmek mümkün. Tedavi yoluna gidilmezse evlilik yıpranıp ayrılma noktasına gelebilir.

İncelemek İsteyebilirsiniz: Vajinismus Tedavisi

Merak Edilenler

İlk cinsel  deneyimini yaşamadan önce merak edilen kızlık kanının nasıl olduğu, kızlık zarı yırtılması, ilk gece kanaması benzer biçimde konular geliyor. Bu mevzularla ilgili çevreden duyulanlar kişiyi korkutabilir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine konu ile  alakalı araştırma yapılması ilişkideki rahatlığı ve  sağlıklı bir beraberlik için önemli.

İlk İlişkide Kanama

İlk ilişkide kanama kızlık zarınızda zedelenme ve yırtılmayla meydana gelmektedir. Kişi ikinci kere ilişkiye girdiğinizde, yırtılmayla zedelenen bölgeler  ilişki sırasında ağrı, acı, hissi verebilir. O yüzden de İkinci defa girerken de birkaç günlük bir ara vermek, vajinada tahriş olmuş dokunun iyileşme açısından önemlidir.

Enfeksiyona Dikkat!

İlk ilişkiden sonrasında vajinan floranın idrar yapılan yere kaçmasıyla sistis diye adlandırdığımız, idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesine neden olabilir. Sık idrar çıkma durumunda ya da idrarın kesik kesik yapılması, mevzuuyla ilgili bir tedavi alınması önemlidir. Bu dönemde bolca sıvı tüketip, ilaç desteği alabilirsiniz.

Vajen enfeksiyonu ve kokulu koyu renkte akıntı, kaşıntı ilişki esnasında ağrı, yanmaya neden olur. Bu durumda da bir jinekolojik muayene ve vajinal enfeksiyon tedavinizin düzenlenmesi açısından son derece önemlidir.
 

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.