+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

İlişkinizi Olumsuz Etkileyen 6 Cinsel Fobi

İlişkinizi Olumsuz Etkileyen Cinsel Fobiler
 

Fobi, insanların küçük yaşlardan beri edindiği korkulardır. Kadın-erkek her yaşta bireyin yaşadığı deneyimlere ve sosyal çevrelerine bağlı olarak sahip oldukları fobiler çoğunlukla yükseklik korkusu, karanlıktan korkma, böcekten korkma gibi farklı şeylerdir. Ancak sadece kadınların yaşadığı ve her 10 kadından birinde görülen cinsel fobiler, genel toplum tarafından çok da fazla bilinen şeyler değildir.

 

Ülkemizde yaşayan kadınlarda sıklıkla rastlanan bu fobiler tedavi edilmediğinde ileriki dönemlerde kadının cinsel yaşamında onarılmaz hasarlara sebep olabilmektedir. Konunun uzmanlarından aldığımız bilgiler ışığında kadınların yaşadıkları cinsel fobileri birlikte inceleyelim.

 

Vajinismus

 

Kadınların cinsel yaşamları boyunca yaşayabilecekleri en önemli sorunlardan biri olan vajinismus, kadının cinsel ilişkiyi arzu etmesine rağmen kaslarını istemsizce sıkma halidir. Cinsel ilişkinin hemen öncesinde ortaya çıkan bu durum çoğunlukla cinsel birleşmenin gerçekleşememesiyle sonuçlanmaktadır. Uzman bir jinekolog tarafından % 100 tedavi edilebilen bu sorun, tedavi edilmediğinde evliliklerin bozulması ve kadında psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

 

AgraFobi ( Cinsel İstismar Korkusu)

 

Kadınların büyük bir bölümünün sahip olduğu agrafobi, cinsel istismara uğrama fobisidir. Bu tür fobiye sahip olan kadınlarda her daim güven eksikliği, erkek bireylere korkarak yaklaşma görülür. Geçmişte yaşanmış taciz veya istismarların tetiklediği bu korku, normal yaşam sırasında herhangi bir sebebe bağlı olarak da ortaya çıkabilmekte, bireyin izlediği bir film veya istismar konulu bir olaya şahit olmasıyla da tetiklenebilmektedir.

 

Erkeklerden Korkma (Androfobi)

 

Erkek cinsiyetinden nefret etme olarak da açıklanabilen androfobi, bazı hallerde erkeklerden aşırı derecede korkma şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu tür fobiye sahip olan kadınlar erkeklerin bulundukları ortamlardan her zaman uzak durmaya özen göstermekte, erkekler tarafından yapılan her jest ve komplimanı tuzak olarak değerlendirirler.

 

Seks Korkusu (Genofobi)

 

Bu tür bir fobiye sahip olan kadınlar erkeklerle yakınlaşmaktan korkar ve erkeklerden mümkün olabildiğince uzak durmaya çalışırlar. Genellikle daha önceki dönemlerde cinsel istismar veya tacize uğramış kadınlarda görülen bu durum, erkek-kadın iletişimini zedelemekte ve kadının sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmesini engellemektedir.

 

Çıplaklıktan Korkma (Jimnofobi)

 

Çıplak görülmekten, hatta başkaları tarafından çıplak olarak hayal edilme düşüncesinden bile rahatsızlık duyma halidir. Bu tür bir fobiye sahip olan bireyler çoğu zaman çıplak vücut görmekten büyük utanç ve korku duyabilmektedir. Sosyal yaşamı alt üst eden bu tür fobilere sahip olan kadınlar duş alırken veya spor aktivitesi yaparken bile çıplak kalan bölgelerinden rahatsızlık duyarlar.

 

Erkeklik Organı Korkusu (Fallofobi)

 

Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilen fallofobi, erkeklik organına karşı aşırı bir korku duyulması şeklinde görülüyor. Erkek cinsel organını güç ve tehdit simgesi olarak algılayan fallofobi sahipleri, penise dokunmak veya cinsel birleşmeyi reddediyor. Bazı kadınlarda erkek cinsel organından nefret etmeye ve tiksinmeye kadar varan bu durum, psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebiliyor.

 

Fobi, insanların küçük yaşlardan beri edindiği korkulardır. Kadın-erkek her yaşta bireyin yaşadığı deneyimlere ve sosyal çevrelerine bağlı olarak sahip oldukları fobiler çoğunlukla yükseklik korkusu, karanlıktan korkma, böcekten korkma gibi farklı şeylerdir.
Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.