Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

idrar-kacırma-tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırma problemi genellikle kadınlarda görülen bir sorundur. Kadınlar genellikle bu sorunlarından söz etmeyip geçiştirirler. Oysaki idrar kaçırma tedavisi ile bu sorundan kurtulabilirler. Çoğu hasta güldüğü zaman, hapşırdığı zaman ya da ağır bir şeyler kaldırdığında idrar kaçırdığını söyler ve durmadan tuvalete gitme hissi yaşadığını anlatır. Kısacası idrar kaçırma tedavisi için öncelikle muayene olmalısınız ve tedavi sürecine doktor ile başlanmalıdır.

Tedavide önemli olan idrar kaçırma sorununun neden kaynaklandığını belirlenmesidir. Vajina enfeksiyonu mu? sarkma mı? ya da idrar torbanızın iyi çalışmaması mı?bu sorunlardan hangisi idrar kaçırmanıza sebep oluyorsa tedavi bu sebebe göre yapılır.Fazla doğum sonrasında da bu sıkıntı yaşanabilir veya fazla kilo sonucu pelvik kaslarının zorlanmasıyla da ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma tedavisi için bu ayrım yapıldıktan sonra ilaç tedavisi mi yoksa cerrahi bir işlem mi gerekiyor yöntem belirlenir. Çoğu hastada idrar kaçırma nedeni iki sebepten de kaynaklanmaktadır. Hem idrar torbası iyi çalışmaz hem de idrar torbasının sarkması nedeni ile bu sıkıntıyı yaşar. Bu durumu yaşa bağlayan hastalar vardır fakat idrar kaçırma sorununun yaşla bir ilgisi yoktur ve aynı zamanda tek bir nedeni de yoktur.
Tedaviye gelecek olursak iki tip yöntem vardır cerrahi yöntem ve cerrahi olmayan yöntem olarak ayrılmıştır. Eğer idrar kaçırma nedeniniz pelvis tabanındaki kas dokularınızın yetersizliğinden kaynaklıysa ameliyat ile bu durum düzeltilir. Ameliyatlar artık bir gün içerisinde yapılabilir hale gelmiş ve başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyatta ki amaç idrar torbasının düzeltilmesidir. Bu yöntem cerrahi olan yöntemdir ve idrar kaçırma tedavisi bu yöntem ile yapılabileceği gibi cerrahi olmayan yani kasların egzersizlerle kontrol altına alınabileceği bir yöntem olan kegel ile de yapılabilir fakat bu egzersiz ameliyat kadar etkili değildir ve düzenli olarak uygulamanız gereken bir tedavi yöntemidir.

İdrar Kaçırma Muayenesi Nasıl Yapılır?

İdrar kaçırma sorunu yaşayan hastaların çoğu muayene olmaktan çekindiği için tedavi olmak istemez. Sosyal hayat açısından önemli bir sorun olan idrar kaçırma muayenesi nasıl yapılır? Öncelikle gözle bir muayene edilir ve muayeneye göre hastadan bazı testler istenir. Testlere göre tedavi yöntemi belirli olacaktır fakat bazı durumlarda hastadan ürodinamik inceleme de istenebilir.

idrar-kacırma-tedavisi
idrar kaçırma tedavisi

Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi

Son yıllarda lazer ile jinekolojide çoğu işlem daha kolay ve acısız yapılır hale geldi bunlardan biri de lazer ile idrar kaçırma tedavisi oldu. Ağrısız ve anesteziye gerek olmadan uygulanan bu yöntem ile hasta jinekolojik masaya alınarak spekulum ile pozisyon verilerek lazer foto termal etki ile vajen ve pelvik kaslarında sıkılaştırma sağlar. Sıkılaştırma sayesinde idrar kaçırma sorununa çözüm getirmiş olur. Hasta açısından da avantajları oldukça fazladır. Ameliyat olmaması ve anesteziye ihtiyaç olmaması en büyük avantajdır ve kesi izi gibi izlerin de olmaması hasta için büyük avantaj sağlamaktadır. İşlem süresi oldukça kısadır 20-25 dakika kadar sürer ve ağrı-acı hissetmezsiniz. Lazer sayesinde vajeninizde bir yenilenme ve daralma olacaktır bu sayede cinsel hayatınız da düzelecektir. Tek yapmanız gereken doktora gidip sıkıntılarınızı tamamıyla çekinmeden anlatmaktır.
İdrar kaçırma tedavisi çoğu kadının araştırıp okuduğu ve ilaç ile geçip bitmesini istediği bir sorundur. Fakat bu sorunun tedavi şeklinin ne olacağının kararını en doğru doktor verecektir .Eğer idrar kaçırma problemi yaşıyorsanız hemen bir doktora gidip muayene olup tedavi için uygun olan yöntem belirlendikten sonra tedaviye başlamalısınız.


WhatsApp Bilgi Hattı