+05306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Himenoplasti

himenoplasti

Kadınlarda vajina yolu girişinde bulunan, zar yapısında olduğu için kızlık zarı olarak adlandırılan doku parçaları mevcuttur. Kızlık zarı sosyolojik açısından bekareti, el değmemişliği temsil ettiği için bir kadında evlilik öncesinde kızlık zarının mevcut olması beklenir. Toplumuzun bazı kesimlerinde ne yazık ki bu konu ile ilgili olarak üzücü durumlar dahi yaşanabilmekte ve kadınlar baskı ve şiddete maruz kalmaktadır. Bu sebepten ötürü evlenmeden önce cinsel birliktelik yaşamış fakat bunu saklamak isteyen kadınlar kızlık zarı dikimi operasyonuna başvururlar. Bu işleme aynı zamanda himenoplasti de denilmektedir.

Kızlık zarı, bilindiği gibi yalnızca cinsel ilişki sonucunda bozulmaz. Bazı durumlarda sürtünme yoluyla girilen cinsel ilişkiyle, vajinaya sert bir darbe gelmesiyle, bir cisimle mastürbasyon yapıldığında da kızlık zarı kısmen veya tamamen yırtılabilmektedir. Her kadında kızlık zarının yapısı aynı değildir. Esnek kızlık zarına sahip kişiler tam anlamıyla cinsel ilişkiye girse bile zar yırtılmayabilir ve kanama oluşmaz. Daha önce hiçbir şey yaşamasa bile birçok kadın kızlık zarının esnek olması sebebiyle yanlış suçlamalarla karşı karşıya gelebiliyor. Bu bilgilerden yola çıkarak aslında kızlık zarının tam anlamıyla bekaret göstergesi olmadığını, toplumdaki bu düşüncenin yersiz olduğu söylenilebilir.

Kızlık zarını diktirmek isteyen kadınlar himenoplasti işlemi için bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Himenoplasti işlemi sıradan hekimlerce yapılabilen bir operasyon değildir. Doktorun mutlaka bu konu üzerinde uzmanlaşmış olması gereklidir. Aksi takdirde başarısızlıkla sonlanan işlemlerle ve birtakım komplikasyonlarda karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Himenoplasti bazı kliniklerde kadın doğum uzmanları, bazı kliniklerde ise estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikiminde herhangi bir estetik müdahale bulunmadığı için kadın doğum doktorları yapabilmektedir. Ancak kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemi uygulandığı için jinekoloji alanında deneyimli bir estetik cerrah veya estetik alanında profesyonelleşmiş bir kadın doğum doktoru tarafından yapılması daha doğru olacaktır.

Himenoplasti Çeşitleri Nelerdir?

  • Geçici Himenoplasti: Eskiden kızlık zarının bulunduğu yer dikiş yardımıyla birleştirilir. Cinsel ilişki esnasında dikiş yeri yırtılarak kanama olması amaçlanır. Geçici kızlık zarı tedavisinin en önemli özelliği cinsel ilişki tarihine yani evlilik gününe en fazla 7 gün süre kalmış olması gerekmesidir. Fazla gün geçerse kanama gerçekleşmeyebilir. İşlem çok kolay bir şekilde, lokal anestezi yöntemiyle ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Hasta aynı gün içerisinde normal yaşantısına dönüş yapar.
  • Kalıcı Himenoplasti: Flep yöntemi de denilmektedir. Vajina içerisinden parçalar alınarak yeni bir kızlık zarı oluşturma işlemidir. Uzmanlık isteyen ve dikkat gerektiren bir operasyondur. Geçici yöntemin aksine ne zaman yapıldığının bir önemi yoktur. Yeniden cinsel ilişkiye girilene kadar kalıcılığını uzun süre boyunca korur. Geçici yönteme göre daha zorlu geçmektedir. Ortalama yarım saatlik bir süre sonunda işlem tamamlanır. Zaman zaman hastanın tercihine uygun olarak genel anestezi tercih edilse de, lokal anesteziyle birlikte yapılırsa hastanın daha çabuk toparlanmasını sağlanır. Kalıcı himenoplasti operasyonu sonrasında bir süre kanama olması normal bir durumdur. Antibiyotik kullanımı ve gerekli temizlik şartlarının yerine getirilmesiyle birlikte enfeksiyon oluşumu önlenmelidir. Birkaç gün süreyle ağrı hissi oluşabilir fakat bu geçicidir. Bölge tam olarak iyileşene kadar ağır faaliyetler yapmak sakıncalı olabilmektedir.

Kalıcı himenoplasti işlemi esnasında gerek duyulduğu takdirde lazer tekniğiyle birlikte vajina daraltma işlemi de uygulanabilmektedir. Sık cinsel ilişki veya jinekolojik nedenlerden ötürü vajinasının yapısında deformeler meydana kadınlar genellikle bunu talep ederler. Bu işlem kızlık zarı yapımından önce kolaylıkla tamamlanabilir.

Tıp ve teknolojideki ilerlemeler neticesinde cerrahi işlemlerin niteliği artmıştır. Himenoplasti de bunlardan biridir. Kendinize uygun olan türü seçtikten sonra sonucun başarılı olma olasılığı yüksektir.

Oy verebilirsiniz

Hızlı İletişim ve Randevu

Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.