Gerdek Gecesi Kanaması | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Gerdek Gecesi Kanaması

Gerdek Gecesi Kanaması

Jinekoloji 25 Mayıs 2021

Gerdek gecesi kanaması, evlilik öncesi genç kızların en fazla merak ettiği hususlardan biridir. Evlilik öncesinde hemen tüm genç kızları heyecan ve paniğe sevk eden gerdek gece kanaması hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilir, gereksiz endişeleri bir kenara bırakarak yaşamınızın en güzel dönemlerinden biri olan evliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

İlk gece mutlaka kan gelir mi? kızlık zarı kanaması nasıl gerçekleşir, ilk gece kanaması ve kızlık zarı yırtılması nasıl olurun cevaplarını tüm detaylarıyla yazımızda bulabilirsiniz. Evlilik öncesi hiç cinsel ilişkide bulunmamış hemen her genç kız, ilk gece kanamasının tedirginliğini mutlaka yaşamaktadır.

İncelemek İsteyebilirsiniz: Kızlık Zarı Dikimi

Ancak gerek çevreden elde edilen kulaktan dolma bilgiler, gerekse evlilik öncesi gerginlik sebebiyle ortaya çıkan bu tür tedirginlikler tamamen yersizdir. Öncelikle ilk gece kanaması her yerin kan olacağı şekilde kuvvetli bir kanama değildir. Birçok kişi tarafından hissedilmeden gerçekleşen ilk gece birleşmesi, vajinanın yeterli derecede ıslanması halinde hiçbir sorun yaşanmadan tamamlanıyor.

Cinsel birleşme esnasında oluşan kanama, sadece vajinanın doğal yapısıyla alakalı olan ve kişinin genel sağlık durumunu kesinlikle olumsuz yönde etkilemeyen bir olaydır. Kızlık zarının yapısı hakkında bilgi sahibi olan her bir kadın, bu süreci oldukça kolay bir şekilde atlatabilmektedir. Peki, kızlık zarı nasıl bir yapıya sahiptir? Önce bu konuya bir açıklık getirelim.

Kızlık Zarının Yapısı

Gerdek gecesi kanaması kızlık zarı olarak adlandırılan dokunun yırtılması sonucu meydana gelmektedir. Vajina zarı, kızlık zarı veya tıpta Hymen olarak adlandırılan bu doku, vajina girişinin 1,5 cm kadar içerisinde yer almaktadır.  Etrafı kılcal damarlarla çevrili bulunan kızlık zarı, birçok farklı yapıda olabiliyor. Bebeklikten başlayarak ergenlik dönemine kadar mikropların vücuda girmesini önleme görevi üstlenen bu doku, bazı kişilerde esnek olup yırtılmadığı gibi, bazı kişilerde de farklı delik ve şekil yapısına sahip olabiliyor.

Gerdek Gecesi Kanaması Nasıl Olur?

Gerdek gecesi kanaması, ince bir zar yapısına sahip olan kızlık zarının ilk ilişki sırasında erkek penisinin girişiyle yırtılması sonucunda gerçekleşir. Kanama miktarı kızlık zarı yapısına göre değişkenlik göstermekle birlikte, genellikle birkaç damla kan akmasıyla kanama sonlanır. Esnek kızlık zarlarında kanama olmayabileceği gibi, kalın kızlık zarına sahip olan kişilerde akan kan miktarı daha fazla olabilmektedir. Bazı kişilerde birkaç dakikada sonlanan kanama, bazı kişilerde aralıklarla olmak üzere birkaç gün devam edebilmektedir. Ancak olağan sürelerde durmayan kanamalarda mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olunması gereklidir.

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.