Genital Siğil (HPV) Nedir? Genital Siğil Belirtileri Neler?
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Genital Siğil HPV

hpv genital siğiller

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil, cinsel deneyim sırasında ya da temas yoluyla bulaşan bir rahatsızlıktır. Bu problem hem kadınlarda hem erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bir kişide genital siğil HPV yani Human Papilloma isimli virüsün (human papillomavirus) bulaşması ile görünür.

Genital siğil yapıları vücutta et beni şeklinde gözükebilir. Böyle bir durumda fark edilemezler. Kadınlarda kaşıntı şikayetleriyle birlikte cinsel ilişki sırasında kanama şikayetlerine yol açabilirler. Hastanın vücudunda tek bir genital siğil olabilir. Bunun dışında çok sayıda siğil de görülebilir. Genital siğiller yan yana çok sayıda olduğunda karnabahar şeklinde gözükür. Aynı zamanda kabarık görünümde veya leke halinde de çıkabilirler.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
hpv human papillomavirus

Genital Siğil (HPV) Belirtileri Nelerdir?

Genital siğiller çok küçük boyutlarda olduğunda belirti vermezler. Bu yapıların belirtilerinin görülebilmesi için belirli bir büyüklükte olması gerekir. Küçük ve deri üzerindeki kabarık şekilde olmayan siğillerde belirti görülmez. En yaygın genital siğil belirtileri şöyledir.

 • Genital bölge üzerinde kabarık ve deri renginde bir lezyon görülmesi
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı yaşayan ve bağışıklık sistemi hastalıkları bulunan kişilerde karnabahar şeklinde kabartı gözlemlenmesi
 • Genital bölgede kaşıntı ve rahatsızlık şikayetleri
 • Genital bölge üzerinde sebepsiz ağrı görülmesi
 • Cinsel ilişki sırasında kadınların vajinal kanama yaşanması
 • Hastalarda idrar yapımı sırasında idrar çıkışının çatallı olması

Genital siğil belirtilerinden bir tanesi görülebileceği gibi çok sayıda belirti de bir arada görülebilir. Tek belirti olursa şüphe oluşmayabilir. Birden fazla belirti ortaya çıktığında inceleme yapılır ve kolaylıkla siğiller saptanabilir.

Genital Siğil Neden Olur?

Kadınlarda ortaya çıkan genital siğil nedenleri kesin olarak bilinebilir. Kadınlarda ve erkeklerde Human Papilloma isimli virüs genital siğil oluşumunda sorumludur.

Vücudunda HPV isimli virüs (human papillomavirus) olan kişilerde genital siğil görülme olasılığı çok yüksektir. Söz konusu virüsün 200 farklı türü vardır. Ancak bu türler içinde sadece 40 türde HPV virüsü genital siğil şikayetlerini oluşturur.

En yaygın genital siğil virüsü HPV 6 ve HPV 11’dir.

Genital siğiller en yaygın cinsel ilişki sırasında bulaşır. Vakaların tamamına yakını cinsel ilişki yoluyla hastaya geçer. Bu nedenle çiftlerin cinsel ilişki sırasında çok dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekir. Genital bölgede görülen siğillerin bu virüs dışında başka bir sebebi yoktur.

genital siğil

Genital Siğil Risk Faktörleri Nelerdir?

Genital siğil şikayetlerinde altta yatan nedenlerden ziyade belirli başlı risk faktörleri söz konusudur. Özellikle cinsel ilişki sırasında bu risk faktörleri ortaya çıkar. Bu nedenle cinsel ilişkiye giren kadın ve erkek gerekli önlemleri alarak titiz davranmalıdır. Bu sayede genital siğil şikayetleri azalabilir.

Öncelikle bir cinsel ilişkide partnerlerin ikisi de korunmasız olursa genital siğil (HPV) bulaşabilir. Bunun yanında çok genç yaşta cinsel ilişki deneyimi yaşayan kişilerde de görülme olasılığı daha yüksektir.

Aynı zamanda vücut sistemini zayıflatan ya da baskı altına alan rahatsızlıklar da genital siğilin ortaya çıkmasına yol açan risk faktörleri arasındadır.

Genital Siğil (HPV) Bulaşma Yolları Nelerdir?

HPV virüsü kadınlara ve erkeklere bulaşabilecek bir virüstür. Bu virüsün en yaygın bulaşma yolu cinsel temastır. Cinsel ilişki sırasında vajinal ya da anal ilişki olduğunda bulaşma olasılığı yüksektir. Korunmalı cinsel ilişkide kondomun örtmediği diğer bölgelere deri üzerinde temas ederek bulaşabilir. Bir hastada HPV virüsü varsa genital siğil olmasa da genital bölgeye temas ettiği anda bulaş riski vardır.

HPV virüsü her zaman cinsel ilişki ile bulaşmaz. Bu virüs oral cinsel ilişkiyle bulaşabilir. Ancak oral yolla bulaşması çok nadir bir durumdur. Bu virüs vücutta uzun yıllar hiç belirti vermeden yaşayabilir ve genital siğil oluşumuna yol açmayabilir. Yani bazı hastalar sadece taşıyıcı olarak başka partnerlerine bulaştırabilir. Aynı zamanda doğum sürecinde anneden bebeğe de geçebilir. Tedavi edilmediği sürece çoğalır. Vücudun başka bölgelerine yayılım gösterir. Ayrıca zaman içinde boyutları da büyüyebilir.

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konur?

Genital siğil tanısı için vajinal muayene yapılır. Genital siğilin görünümüne göre özel bir inceleme yapılır. Gözle görünmeyen bölgelerde ortaya çıkan genital siğillerde kesin tanı yapılması için pelvik muayene gereklidir. Muayene anında özel bir çözelti uygulanır. Bu çözelti ile bölge daha belirgin hale gelir ve siğiller daha kolay belirlenebilir.

Genital siğil tanısında pelvik muayene ile her zaman kesin tanı mümkün olmaz. Bu durumda kesin tanı için pamuklu çubuk yardımıyla bir örnek alınması gerekir. Alınan örnek üzerinde HPV ile smear testi yapılır. Daha sonra HPV virüsünün türü belirlenir ve gerekli tedavi planı uygulanır. Bu test sadece kadınlarda yapabilir.  Erkeklere yönelik bir HPV testi bulunmaz.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.