+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Genital Hijyeni Sağlayacak 10 Altın Bilgi

Genital Hijyen

Genital sistemin idrar yoluna komşuluğu olan uretra  (idrar borusu) yöntemiyle  doğrudan doğruya  mesaneye  geçiş sağlar. Normal şartlarda vajinanın savunma mekanizması olan üretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması yardımıyla bakterilerin genital bölge de, idrar yolunda enfeksiyonların oluşmasını önler. Özellikle  adet kanaması bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle kadınlarda   görülen enfeksiyonlar daha sıklıkla adet döneminde ortaya çıkar. 

 

Genital hijyen hakkında bilgi sahibi olmanız genital sistemin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanız açısından da önemlidir Laktobasil ismi verilen asit içeren ve üreme özelliği olan bakteriler genital bölgede enfeksiyonlar oluşmasına neden olabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına önler. Vajinanın Dostu olarak bilinen  laktobasiller vajinanın öteki organlara göre en önemli farklılıkların biri zararlı olan bakterilere karşı savunucu bir  görev almasıdır. 

 

1-Genital Bölgede Kullanılan Hijyenik Ürünler

 

Doktor tarafından önerilmedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyenik ürünleri tercih etmelisiniz. Normal de vajina kendisini yenileyen bir organ türüdür. Bu nedenle vajinanın içerisine bu maddelerin genital bölgeye sokularak “temizlik” yapılmaya çalışılması vajinadaki doğal asitlerin zarar görmesine de sebep olabilir. Bu ürünlerle dış genital bölgesini temizlemesinde bir engel yoktur.

 

2- Genital Bölgenin Kuru Kalması

 

Genital bölgede hijyen İçin önemli bir faktördür. Mantar ve öteki bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay bir şekilde  üremesi nedeniyle genital bölgenin temizlik ve hijyeni o bölgenin kadar kuru kalması da önemli bir faktördür.

 

3- Günlük olarak İç çamaşırı değiştirmek

 

 Günlük olarak İç çamaşırı değiştirilmesi naylon iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, dar, iç çamaşırı, pantolon kullanmamak genital bölgede hijyen ve temizliğin  sağlanması açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

 

4- İdrar Yapma İhtiyacının Ertelenmemesi

 

Kişinin cinsel  İlişki sonrasında idrar yapma İhtiyacı ortaya çıktığında ertelememesi gerekmektedir. İdrar yapma ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakterilerin hızla çoğalarak enfeksiyonlar oluşmasına neden olabilir. İdrarla ihtiyacının giderilmesi ile bu bakterilerin vücuttan atılmasını daha kolay olur.

 

5- Genital Bölgede Tahrişe Neden Olan Faktörler

 

Vajina da yeterli kayganlık oluşmadan yani kadın cinsel birliktelik için kendisini tam olarak hazır olunmadan cinsel ilişkiye başlanmamalıdır. Bu genital bölge için tahriş nedeni olabilir.

 

6- Adet Döneminde Temizlik Ve Hijyen

 

Kanaması kadınların özellikle adet döneminde   sosyal aktivitelerinde hareket kolaylığı sağlaması, için üretilen vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken  önemli bir  nokta tamponun sık aralıklarla değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Vajinal tamponlar hijyen kurallarına uygun bir şekilde kullanıldıklarında vajinanın organik ortamını yani vajinanın yapısını bozmazlar. Yalnız uzun zaman  vajina içinde pet kaldığında bu tamponlar vajinit problemine de neden olabilirler.

 

7- Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

 

Açısından risk altında olan biriyle cinsel l ilişkiye girdiğinizde hijyene dikkat edilmesinin yanı sıra eşinizin ya da partnerinizin prezervatif kullanmasına özen göstermelisiniz. Özellikle ilk defa birlikte olacağınız kişilerde bunu sağlayamayacağınızı düşündüğünüzde  prezervatifinden faydalanabilirsiniz.

 

8-  Genital Temizlik Ve Hijyen

 

Yapısal olarak hassas olan genital bölge temizliği hususunda ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça çok etkilidir. Ama bu yöntemler kıl köklerinde enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Genital bölgenin daha çabuk bir şekilde tahriş olmasına sebep olur. Genital bölge için makas , traş bıçağı kullanmak bilhassa genital bölgede enfeksiyonlara tahrişe neden olabilir.

 

9-Tuvalet Hijyeni

 

Klozet kapağının Üzerine serilen tek kullanımlık kâğıtların kullanımı  günümüzde artık git gide yaygınlaşmaktadır. Bunlar özellikle büyük marketlerde satılmakta olup, çanta ve ceplerde taşınması İçin uygun bir şekilde paketlenmiştir. Bu kağıtları özellikle dışarıda iken tuvalet ihtiyacı giderilmesi için kesinlikle kullanmalıdır. 

 

Tuvaletlerde bir diğer önemli sorun da tuvaletin İçindeki kirli suyun sıçrayarak genital bölgeyle temas etmesidir. Bu tür mikroba tik durumlardan kendinizi korumak için için mümkün olduğu kadar “mavi su veren hijyenik tabletlerden” faydalanabilirsiniz. 

 

10- Jinekolojik Muayene

 

Kadınların hiçbir sorunları olmasa da her yıl periyodik olarak Jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Genital bölge ile ilgili bulgulara karşı duyarlı olunmalıdır.  Özellikle herhangi bir  belirti vermeyen ya da geç belirti veren rahatsızlıkların erken tanısı tedavisi açısından jinekolojik muayene oldukça önemli bir etkendir. Hepinize sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.