Genital Hijyeni Sağlayacak 10 Altın Bilgi | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Genital Hijyeni Sağlayacak 10 Altın Bilgi

Genital Hijyeni Sağlayacak 10 Altın Bilgi

Genital Estetik 25 Mayıs 2021

Genital sistemin idrar yoluna komşuluğu olan uretra  (idrar borusu) yöntemiyle  doğrudan doğruya  mesaneye  geçiş sağlar. Normal şartlarda vajinanın savunma mekanizması olan üretradan mesaneye geçişi zorlaştıran kapak mekanizması yardımıyla bakterilerin genital bölge de, idrar yolunda enfeksiyonların oluşmasını önler. Özellikle  adet kanaması bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle kadınlarda   görülen enfeksiyonlar daha sıklıkla adet döneminde ortaya çıkar. 

Genital hijyen hakkında bilgi sahibi olmanız genital sistemin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanız açısından da önemlidir Laktobasil ismi verilen asit içeren ve üreme özelliği olan bakteriler genital bölgede enfeksiyonlar oluşmasına neden olabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına önler. Vajinanın Dostu olarak bilinen  laktobasiller vajinanın öteki organlara göre en önemli farklılıkların biri zararlı olan bakterilere karşı savunucu bir  görev almasıdır. 

1-Genital Bölgede Kullanılan Hijyenik Ürünler

Doktor tarafından önerilmedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyenik ürünleri tercih etmelisiniz. Normal de vajina kendisini yenileyen bir organ türüdür. Bu nedenle vajinanın içerisine bu maddelerin genital bölgeye sokularak “temizlik” yapılmaya çalışılması vajinadaki doğal asitlerin zarar görmesine de sebep olabilir. Bu ürünlerle dış genital bölgesini temizlemesinde bir engel yoktur.

2- Genital Bölgenin Kuru Kalması

Genital bölgede hijyen İçin önemli bir faktördür. Mantar ve öteki bakterilerin nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay bir şekilde  üremesi nedeniyle genital bölgenin temizlik ve hijyeni o bölgenin kadar kuru kalması da önemli bir faktördür.

3- Günlük olarak İç çamaşırı değiştirmek

 Günlük olarak İç çamaşırı değiştirilmesi naylon iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, dar, iç çamaşırı, pantolon kullanmamak genital bölgede hijyen ve temizliğin  sağlanması açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

4- İdrar Yapma İhtiyacının Ertelenmemesi

Kişinin cinsel  İlişki sonrasında idrar yapma İhtiyacı ortaya çıktığında ertelememesi gerekmektedir. İdrar yapma ihtiyacı ertelendiğinde mesanedeki bakterilerin hızla çoğalarak enfeksiyonlar oluşmasına neden olabilir. İdrarla ihtiyacının giderilmesi ile bu bakterilerin vücuttan atılmasını daha kolay olur.

5- Genital Bölgede Tahrişe Neden Olan Faktörler

Vajina da yeterli kayganlık oluşmadan yani kadın cinsel birliktelik için kendisini tam olarak hazır olunmadan cinsel ilişkiye başlanmamalıdır. Bu genital bölge için tahriş nedeni olabilir.

6- Adet Döneminde Temizlik Ve Hijyen

Kanaması kadınların özellikle adet döneminde  sosyal aktivitelerinde hareket kolaylığı sağlaması, için üretilen vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken  önemli bir  nokta tamponun sık aralıklarla değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Vajinal tamponlar hijyen kurallarına uygun bir şekilde kullanıldıklarında vajinanın organik ortamını yani vajinanın yapısını bozmazlar. Yalnız uzun zaman  vajina içinde pet kaldığında bu tamponlar vajinit problemine de neden olabilirler.

7- Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Açısından risk altında olan biriyle cinsel l ilişkiye girdiğinizde hijyene dikkat edilmesinin yanı sıra eşinizin ya da partnerinizin prezervatif kullanmasına özen göstermelisiniz. Özellikle ilk defa birlikte olacağınız kişilerde bunu sağlayamayacağınızı düşündüğünüzde  prezervatifinden faydalanabilirsiniz.

8-  Genital Temizlik Ve Hijyen

Yapısal olarak hassas olan genital bölge temizliği hususunda ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça çok etkilidir. Ama bu yöntemler kıl köklerinde enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Genital bölgenin daha çabuk bir şekilde tahriş olmasına sebep olur. Genital bölge için makas , traş bıçağı kullanmak bilhassa genital bölgede enfeksiyonlara tahrişe neden olabilir.

9-Tuvalet Hijyeni

Klozet kapağının Üzerine serilen tek kullanımlık kâğıtların kullanımı  günümüzde artık git gide yaygınlaşmaktadır. Bunlar özellikle büyük marketlerde satılmakta olup, çanta ve ceplerde taşınması İçin uygun bir şekilde paketlenmiştir. Bu kağıtları özellikle dışarıda iken tuvalet ihtiyacı giderilmesi için kesinlikle kullanmalıdır. 

Tuvaletlerde bir diğer önemli sorun da tuvaletin İçindeki kirli suyun sıçrayarak genital bölgeyle temas etmesidir. Bu tür mikroba tik durumlardan kendinizi korumak için için mümkün olduğu kadar “mavi su veren hijyenik tabletlerden” faydalanabilirsiniz. 

10- Jinekolojik Muayene

Kadınların hiçbir sorunları olmasa da her yıl periyodik olarak Jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Genital bölge ile ilgili bulgulara karşı duyarlı olunmalıdır.  Özellikle herhangi bir  belirti vermeyen ya da geç belirti veren rahatsızlıkların erken tanısı tedavisi açısından jinekolojik muayene oldukça önemli bir etkendir. Hepinize sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.