+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Genital Bölge Kaşıntı Nedenleri

genital bölge kaşıntı nedenleri

 

Genital Bölge Kaşıntı Nedenleri

Kadınların sık karşılaştığı sorunlardan biri de genital bölge kaşıntısıdır. Kaşıntı günlük hayatın işleyişini olumsuz etkilemekte olup akıllara bir rahatsızlığım mı var sorusunu getirebilir. Bu durum kendi başına bir sağlık sıkıntısı olmamakla birlikte genellikle başka bir rahatsızlığın habercisi olmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığın ön belirtisi olarak kendini gösterebilir. Genital bölge kaşıntısı pek çok sebepten meydana gelebilir. Çoğunlukla ciddi bir durumun habercisi olmamakla beraber bir takım ciddi sorunlarda olabileceği akıldan çıkarılmamalı ve böyle bir durumla karşılaşıldığında ihmal edilmeyip bir sağlık görevlisine gidilmesinde fayda vardır.

 

Kaşıntının En Ciddi Sebebi

 

Kaşıntı meydana çıktığında kadınlar telaşa kapılabilir. Kaşıntıya tahriş dolayısıyla şişlik, kızarıklık ve yanma da eşlik etmeye başlayacaktır. Bu hastayı daha da tedirgin edecektir. Kaşıntının başlıca sebepleri arasında vajinal mantar enfeksiyonları yer almaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonları kaşıntıların çok görülen ve en ciddi sayılabilecek sebeplerindendir.

 

Vajinal Mantar Neden Olur?

 

Vajinal mantar neden oluşur ? Vajinal mantar enfeksiyonlarına vajinanın PH dengesinin bozulması sebep olabilir. Normal vajinanın PH değeri 3,5 ve 4,5 olmaktadır. Vajinada bulunan bakteriler ve yararlı organizmalar PH dengesi bozulduğunda zarar görür. Normal durumda mikroorganizmalarla savaşan bu yararlı bakteriler öldüğünde vajina dışarıdan gelen zararlı mikroorganizmalara karşı savunmasız kalır. Kendini koruyamayan vajinada zararlı mantar enfeksiyonları meydana gelir. Vajinada ekseriyetle mantara sebep olan mikroorganizma candidans albicans adı verilen mantardır. Bu mantar bir maya mantarı olup enfeksiyonu yaratan başlıca mantar türüdür.

 

Kadınların sık karşılaştığı sorunlardan biri de genital bölge kaşıntısıdır. Kaşıntı günlük hayatın işleyişini olumsuz etkilemekte olup akıllara bir rahatsızlığım mı var sorusunu getirebilir.

 

Antibiyotik Etkisi

 

Antibiyotik içerikli ilaçlar vücudumuzu bakterilere karşı korumamıza yardımcı olan en önemli ilaçlardan biri olmasıyla birlikte zararlı etkilerinin de bulunduğu kanıtlanmış durumdadır. Vücudumuzda birçok yararlı bakteri çeşidi bulunmaktadır ve bu bakteriler bize zarar vermez sağlığımızı dengede tutarlar. Ancak herhangi bir bakteriyel enfeksiyonla savaşırken aldığımız antibiyotikler mevcut rahatsızlığa sebep olan zararlı bakterileri öldürürken yararlı olanların da ölmesine sebep olur. Vajinada bulunan bakteriler de bu ilaçlardan rahatlıkla zarar görebilirler. Bu durum mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. Böyle durumlarda antibiyotik hekim kontrolünde alınmalıdır. Hekimler önermediği sürece antibiyotik kullanımı tüm vücut bakterileri için tehdit oluşturmaktadır.

 

Hijyen

 

Vajinal kaşıntılara bakteriler dışında farklı mikroorganizmalarda sebep olmaktadır. Genital bölgenin gerekli temizliği yapılmadığında zararlı mikroorganizmalar üreyip koku, kaşıntı ve kızarıklığa sebep olabilirler. Genital bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Mikroorganizmalar nemli bölgelerde artış göstermektedirler.

 

Diyabet

 

Genital bölge kaşıntılarına diyabet (şeker) rahatsızlıkları da neden olabilir. Kaşıntı altta yatan ciddi bir şeker rahatsızlığını işaret ediyor olabilir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.