Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

flep yöntemi

Flep Yöntemi

flep yöntemi

Vajinanın girişinden birkaç santimetre içeride bulunan doku parçasına kızlık zarı denilmektedir. Normal bir kızlık zarında ortada bir delik bulunur ve bu delikten adet kanı akışı sağlanmaktadır. Cinsel ilişki veya bir darbe sonucunda kızlık zarı yırtılır. Kızlık zarının vücutta çok önemli bir işlevi olmasa da, toplumumuzda kültürel bir değeri ifade etmektedir. Bu sebepten önce cinsel ilişki yaşamış, fakat toplum baskısından ötürü yeniden bir kızlık zarına sahip olmak isteyen birçok kadın mevcuttur. Kızlık zarı tamirinde kullanılmakta olan yöntemlerden biri flep yöntemidir.

Flep yöntemi nedir?

Flep yöntemi, vajinanın içerisinden doku alınarak burada yeni bir kızlık zarı görünümü oluşturma şeklidir. Kadının kendi dokularından üretildiği için iyileşme süreci daha hızlı olabilmektedir. Flep yöntemiyle oluşturulan kızlık zarı yalnızca bir kadın doğum uzmanı tarafından anlaşılır, uzman olmayan kişiler aradaki farkı anlayamaz. Cinsel birleşme sırasında normalde olduğu gibi bu doku yırtılarak bir kanama oluşur. Yapılmasındaki amaç da budur. Flep yöntemini diğer geçici yöntemden ayıran fark, kalıcı olmasıdır. Yani geçici kızlık zarı dikiminin evlenmeden birkaç gün önce yapılması gerekirken, bu yöntemde herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Yapıldıktan sonra uzun zaman geçse dahi bütünlüğünü korumaktadır. Bu sebeple evlilik tarihi belli olmayan kadınlar için ideal bir tekniktir.

Eğer kızlık zarı tamiri istiyorsanız öncelikle jinekolojik bir muayeneden geçmeli, size uygun olan yöntemi belirlemelisiniz.

flep yöntemi nedir

Flep yöntemi nasıl uygulanır?

Öncelikle vajinadan doku parçaları alınıp tek tek birleştirildiği için uzmanlık isteyen bir iştir. Bu konuda profesyonel olmayan kişilere böyle bir operasyon için başvurmanız önerilmez. Ayrıca kişinin yapısına uygun olarak kızlık zarını oluşturulduğu için, her kişiye aynı teknik uygulanmaz.

Operasyon öncesinde hastanın tercihine bağlı olarak genel anestezi uygulanabilse de, lokal anestezi ile uygulanması tavsiye edilir. Bölgenin gerektiği kadar uyuşması sağlandıktan sonra ameliyat başlar. Vajina içerisindeki duvarlardan doku kaldırılarak birbirine bağlanması sağlanır. Kızlık zarının olması gereken bölgeye sabitlenir. Yaklaşık olarak yarım saatlik bir süre içerisinde tamamlanır. Ameliyat öncesi lokal anestezi tercih edilmişse hasta çok çabuk toparlanır, aynı gün hastaneden taburcu edilebilir ve günlük yaşantısına dönebilir.

Eğer sık ilişkiye girme veya kürtaj olma sebepleri ile birlikte vajina içerisinde normalden fazla bir genişleme söz konusu ise, kızlık zarı dikimiyle birlikte kişiye vajina daraltma operasyonu da önerilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı, genellikle lazer yöntemiyle yapıldığı için basittir. Öncelikle daraltma, daha sonra kızlık zarı işlemi uygulanmaktadır.

Flep yöntemiyle kızlık zarı dikiminde, uzman kişilerce yapıldığında herhangi bir riskli durum söz konusu değildir ve ameliyatın başarılı olma oranı yüksektir.

Flep yöntemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Operasyon sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Ameliyat bitiminden bir süre kanama veya lekelenme olabilmesi sebebiyle hijyenik ped kullanmanız gerekmektedir. Bölgede herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için temizliğe dikkat edilmeli, vajinayı zorlamadan solüsyonlarla temizlemeli ve doktorunuzun uygun gördüğü şekillerde antibiyotik tedavisi görmelisiniz. Enfeksiyon, yaranın iyileşme süresini uzatacak ve acı hissetmenize neden olacaktır. İşlem sonrasında vajinanızda gerilme hissetmeniz doğal bir durumdur, zaman içerisinde bu durum düzelecektir. İyileşene kadar yaklaşık 10 – 15 gün süre içerisinde bölgeyi zorlamak, ağır kaldırmak ve tuvalet esnasında ıkınma hareketi yapmak sakıncalıdır. Belirli bir süre geçince doktorunuzun uygun gördüğü bir tarihte kontrole gitmeli, durumunuzu öğrenmelisiniz. Flep yöntemi sonrasında dokuların ne durumda olduğu, iyileşip iyileşmediği operasyondan sonraki 2 ay içerisinde belli olmaktadır.


WhatsApp Bilgi Hattı