Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Doktorlarda Vajinismus

Vajinismus eğitim ve sosyokültürel seviye ayırt etmeksizin toplumun her kesiminde rastlanabilen bir hastalıktır. Özellikle  ülkemiz gibi kapalı toplumlarda büyümüş kız çocukları  bilinçaltında kızlık zarının bozulma korkusu,bacaklarını açmanın ayıp olduğu öğretilerek büyürler. Bu kızların  iyi bir eğitim alması bilinçaltındaki olumsuz kodlamaları  değiştirmez. Dolayısıyla iyi eğitim almış vajinismus hastaları meydana gelir.

 

   Vajinismus hastası  bu sorunu yalnızca kendinin  yaşadığını sanır. Hatta pek çok vajinismus hastası  geçmişte  yaşadığı bazı olumsuz yaşanmışlıklar için kendinin cezalandırıldığını düşünür. Aslında  bir konuda   ayrıntılı  bilgi sahibi olmak  rahatlatıcı, kaygıları azaltıcı bir faktördür. Ancak bu hastalarda olay bilinçaltının bir mağrifeti olduğundan vücutlarına söz geçiremezler. Cinsel ilişki esnasında ve hatta cinsel ilişkiyi düşünmek bile kontrolsüz vajen kasılmaları  olabilir.

   Kliniğimize başvuran hastaların  %75’inin eğitim seviyesi üniversite mezunudur. Bu grupta sağlık çalışanları önemli yer tutar. Aralarında jinekologların da olduğu hiç de azımsanmayacak bir doktor grubu  da vardır. Kadın vücudunu en ince ayrıntısına kadar bilen doktorlar vajenin normal doğum sırasında bir bebeğin çıkmasına izin verecek kadar  genişlediğine çoğu kez şahit olduğu halde korkularını bir türlü yenemeyebilirler.

Sağlık Çalışanlarında Vajinismus

   Sağlık çalışanlarında görülen vajinismus tedavisi  de yine profesyonel bir yaklaşım gerektirir. Bizler de cinsel terapist olarak onları sağlık çalışanı kimliğini gözardı ederek  tedavi protokolüne alırız. Çünkü her ne kadar  sağlıkçı da olsa kadın vücudu ve cinsellikle ilgili her şeyi bilmek zorunda değildir. Şöyle ki;cinsel terapist olmayan jinekolog ve psikologlar da vajinismus tedavisi yapamayabilirler.

   Vajinismus sorunun tedavisinin yapıldığı merkez seçimi önemlidir. Tedavi merkezi seçerken psikolog veya jinekolog cinsel terapi eğitimi almış olması özellikle önemlidir. Çünkü  tıp eğitimi ve psikoloji eğitiminde cinsel terapi ile ilgili özel bir eğitim verilmemektedir. Cinsel terapi eğitimi  ayrıca alınan bir eğitimdir.Bu konuda tecrübe önemlidir.

Sağlık Çalışanları Vajinismus Öyküleri

  Şimdi sizlere kliniğimize gelen sağlık çalışanlarının vajinismus tedavi öykülerinden birkaçını hastanın ağzından vermek istiyorum.

  Ö.K.:Ben 10 senelik evliydim. Kendim ebe ve hemşire olarak 15 senedir binlerce doğum yaptırdım. Ancak kendim evliliğimde cinsel ilişkide başarılı olamadım. Çocuk sahibi olmayı çok istedim her zaman. Doğurttuğum bebeklerle avundum. Daha önce başka başka jinekologlara  gittim  birkaç kez. Kızlık zarından dediler kızlık zarını aldırdım ama faydasını göremedim. Hiçbir şey  düzelmedi.. Bir sürü kas gevşetici, antidepresan, ağrı kesici ilaç kullandım fayda etmedi. Hatta doktorlardan biri uyutup cinsel ilişkiyi önerdi ben kabul etmedim. Böylece yıllar geçti. Esra hocama geldiğimde bunların yanlış tedaviler olduğunu öğrendim. Tedavim 4 gün sürdü. Eşim de ben de inanamıyoruz. Koskoca 10 yıl boşa geçmiş. Esra hocama ve ekibine sonsuz teşekkürler. Vajinismus hastalarına tavsiye ederim Esra hocama gelsinler. Gecikmesinler. İyi günler.

   Bu hasta kliniğimize çok umutsuz, depresif olarak gelmişti. Öncelikle şimdiye kadar yaşadıklarını sıfırlamasını ve ilk kez tedaviye geliyor gibi baştan başlayacağımızı söyledik ve bu konuda hemfikir olduk. Karşılıklı olarak güven sağladıktan sonra sağlıkla hiçbir ilişkisi olmayan bir hastaya ne yapıyorsak aynı tedavi protokolünü kişiselleştirerek uyguladık. Sonuç başarılı oldu. Başarı hemşire hanımın kendisinindi. Biz sadece doğru  tedavi metotlarını kullandık o kadar.

Bir Başka Öykü

    E.Y.: Ben özellikle yazmak istedim tüm kadınlar için. Ben bir jinekoloğum. Her ne kadar kadın vücudunu çok iyi bilsem de konu kendime gelince beynim çalışmıyordu. Daha doğrusu beynimle vücudum uyum içinde değildi. Bacaklarım ,ve pelvik taban kaslarım cinsel ilişkide kasılıp kalıyordum. Çok bilmek miydi beni korkutan bilemiyorum. Dr. Esra Hanıma geldiğimde jinekolog olduğumu söylemedim önce. Çünkü utanıyordum halimden. Ben jinekologtum ama hiç vajinismus hastası tedavi etmemiştim. Bu konuda eğitim de almamıştım. Zaten eğitim almış olsam da kendi kendimi tedavi  edeceğimi hiç sanmıyorum. Esra hanımla iyi bir hasta doktor ilişkisi kurduk ve çok uyumlu çalıştık. Sadece 3 günde vajinismus sorunum çözüldü. Vajinismus sorunu doğru merkezlerde  kolay tedavi edilebilen bir hastalık. Sadece kendilerine güvenmeleri gerek gerisi kendiliğinden oluyor zaten. Tüm kadınlara mutluluklar diliyorum.

    Bu doktor hanımın bizden tek istediği kendine sıradan hiçbir bilgisi olmayan bir vajinismus hastası olarak davranmamızdı. Biz de prensip olarak tedaviye en baştan başlarız ve bilişsel ve davranışsal terapi metotlarını  basamak basamak uygularız. Sağlık personeli diye herhangi bir tedavi basamağını atlamayız.

    Yukarıda verilen örnekler gibi pek çok hemşire,doktor,laborant gibi sağlık personeli  kliniğimizde tedavi edildi.

    Önemli olan sağlık personeli de olsa vajinismus hasatlığının tedavisinde profesyonel yardım almak gerekliliğidir. Doğru merkezlerde doğru tedavi metotları uygulandığında  başarı oranı çok yüksektir.


WhatsApp Bilgi Hattı