Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus belirtileri

Cinsel Tiksinti ve Vajinismus

Cinsel tiksinti bozukluğu Amerikan Psikiyatri Birliğinin 2000 yılında yayınladığı tanıma göre sürekli olarak ya da yineleyici bir şekilde bir cinsel eş ile genital cinsel ilişki kurmaktan aşırı tiksinti duyma ve bundan tümüyle (ya da hemen tümüyle) kaçınma ile karakterize bir cinsel istek bozukluğudur.

Cinsel tiksinti bozukluğu tek başına görülmez. Genellikle cinsel isteksizlik (libido azalması ), vajinismus, disparoni (cinsel ilişkide ağrı) ile birlikte görülür. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülür. Görülme sıklığı düşüktür. Çoğunlukla  zeminde geçmişte yaşanan bir cinsel taciz yatar.

 

İki tip cinsel tiksinti bozukluğu vardır:

Birincil tip: Birincil tip cinsel tiksinti bozuklukları çok erken yaşlarda başlamıştır. Bu hastaların çoğu çocukluk yaşlarda cinsel taciz ve istismara uğramışlardır. Ayrıca bir başkasının yaşadığı cinsel tecavüz öyküleri  ve istenmeyen gebelikler de birincil tip cinsel tiksinti bozukluğuna neden olur. Cinsel tiksinti bozukluğu  zemininde de kadınlarda vajinismus, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon bozukluğu gelişir. Birincil tip cinsel tiksinti bozukluklarında obsesif kompulsif davranış bozuklukları,panik atak, anksiyete bozuklukları, depresif duygular  sıklıkla görülür. Vajinismus hastalarında da yukarıda sayılan bu psikolojik bozukluklar  değişen derecelerde görülür.  Birincil tip tiksinti bozukluğu partnere spesifik değildir. Problem tüm partnerlerde görülür.

İkincil tip: İkincil tip cinsel tiksinti bozuklukları, geçmişte normal hatta haz verici cinsel ilişkisi olan kişilerin sonradan her türlü cinsel eylemden ve davranıştan kaçınmaya başlamasıdır. Cinsel ilişki ya hiç gerçekleşemez ya da ağrılı bir hale gelir. Hastalık tedavi edilmezse ilerleyicidir. Ereksiyon bozuklukları, erken boşalma, orgazm olamama gibi cinsel işlev bozukluklarından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak için bahane yaratmak üzere ortaya çıkar.

CİNSEL TİKSİNTİ
CİNSEL TİKSİNTİ

İkincil tipte sorun tek eşte ortaya çıkar. Eş değiştirildiğinde sorun yaşanmaz.

TEDAVİ

Cinsel tiksinti bozukluğunda tedavi ‘’davranışsal duyarsızlaştırma yöntemleri ‘’ ve ‘’cinsel terapi metotları’’ kullanılarak yapılır.Kliniğimizde cinsel tiksinti bozukluğu ve buna bağlı vajinismus sorunu yaşayan çiftler oldukça kısa bir sürede tedavi olmaktadır.Zeminde bir kişilik bozukluğu veya psikolojik bir hastalık da eşlik ediyorsa psikologumuz ile de birlikte tedaviler yapabiliyoruz. Önemli olan vajinismus veya başka cinsel fonksiyon bozukluklarının  eden kaynaklandığını bulup, haz duyulan bir cinsel ilişki sağlayabilmektir.Problem ne olursa olsun hayatınızı ertelemeyin.

CİNSEL TİKSİNTİ
CİNSEL TİKSİNTİ

WhatsApp Bilgi Hattı