+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Cinsel Tiksinti ve Vajinismus

Cinsel Tiksinti ve Vajinismus Bağlantısı

Cinsel Tiksinti ve Vajinismus

Cinsel Tiksinti ve Vajinismus.Cinsel tiksinti bozukluğu Amerikan Psikiyatri Birliğinin 2000 yılında yayınladığı tanıma göre sürekli olarak ya da yineleyici bir şekilde bir cinsel eş ile genital cinsel ilişki kurmaktan aşırı tiksinti duyma ve bundan tümüyle (ya da hemen tümüyle) kaçınma ile karakterize bir cinsel istek bozukluğudur.

 

Cinsel tiksinti bozukluğu tek başına görülmez. Genellikle cinsel isteksizlik (libido azalması ), vajinismus, disparoni (cinsel ilişkide ağrı) ile birlikte görülür. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülür. Görülme sıklığı düşüktür. Çoğunlukla  zeminde geçmişte yaşanan bir cinsel taciz yatar.

 

İki tip cinsel tiksinti bozukluğu vardır:

Birincil tip: Birincil tip cinsel tiksinti bozuklukları çok erken yaşlarda başlamıştır. Bu hastaların çoğu çocukluk yaşlarda cinsel taciz ve istismara uğramışlardır. Ayrıca bir başkasının yaşadığı cinsel tecavüz öyküleri  ve istenmeyen gebelikler de birincil tip cinsel tiksinti bozukluğuna neden olur. Cinsel tiksinti bozukluğu  zemininde de kadınlarda vajinismus, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon bozukluğu gelişir. Birincil tip cinsel tiksinti bozukluklarında obsesif kompulsif davranış bozuklukları,panik atak, anksiyete bozuklukları, depresif duygular  sıklıkla görülür. Vajinismus hastalarında da yukarıda sayılan bu psikolojik bozukluklar  değişen derecelerde görülür.  Birincil tip tiksinti bozukluğu partnere spesifik değildir. Problem tüm partnerlerde görülür.

 

İkincil tip: İkincil tip cinsel tiksinti bozuklukları, geçmişte normal hatta haz verici cinsel ilişkisi olan kişilerin sonradan her türlü cinsel eylemden ve davranıştan kaçınmaya başlamasıdır. Cinsel ilişki ya hiç gerçekleşemez ya da ağrılı bir hale gelir. Hastalık tedavi edilmezse ilerleyicidir. Ereksiyon bozuklukları, erken boşalma, orgazm olamama gibi cinsel işlev bozukluklarından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak için bahane yaratmak üzere ortaya çıkar. İkincil tipte sorun tek eşte ortaya çıkar. Eş değiştirildiğinde sorun yaşanmaz.

 

TEDAVİ 

 

Cinsel tiksinti bozukluğunda tedavi ‘’davranışsal duyarsızlaştırma yöntemleri ‘’ ve ‘’cinsel terapi metotları’’ kullanılarak yapılır.Kliniğimizde cinsel tiksinti bozukluğu ve buna bağlı vajinismus sorunu yaşayan çiftler oldukça kısa bir sürede tedavi olmaktadır.Zeminde bir kişilik bozukluğu veya psikolojik bir hastalık da eşlik ediyorsa psikologumuz ile de birlikte tedaviler yapabiliyoruz. Önemli olan vajinismus veya başka cinsel fonksiyon bozukluklarının  eden kaynaklandığını bulup, haz duyulan bir cinsel ilişki sağlayabilmektir.Problem ne olursa olsun hayatınızı ertelemeyin.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.