Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel heyecan, gurur, utanç, suçluluk gibi çok karmaşık bir duygudur. Bir kişinin bilinçli ve bilinçsiz bir şekilde cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu bu heyecan cinsel isteğe dönüşür. Psikolojik olarak olağan kişilerde cinsel heyecan ve cinsel istek bir arada olur.  

Klinik olarak 4 tip cinsel istek sorunu vardır:

1. Cinsel istekte tutarsızlık

2. Engellenmiş veya Hipoaktif Cinsel İstek (Cinsel İsteksizlik)

3. Cinsellikten Tiksinme ve Panik Hali

4. Hiperaktif Cinsel İstek (Hiperseksüalite), cinsel istekte tutarsızlık  ve çiftler arasında cinsel istek konusunda belirgin farklılık bulunmasıdır. Mesela, eşlerden  birinin haftada 3 kez diğerinin 1 kez cinsel ilişki istemesi eşler arasında başlangıçta tolere edilse de aradaki ihtilaf zamanla gergin bireyler haline gelmesine yol açacak şekilde büyür. Eşlerden birinin bazı cinsel aktivitelere (oral seks gibi) katılmak istememesi cinsellikten soğutabilir.

 

Kadınlar genellikle romantik bir yaklaşım beklerken erkeğin direk ‘bu gece sevişelim mi?’’diye sorması kadınların cinsellikten uzaklaşmasına neden olur. Eşler arasında cinsellikten önce banyo yapılmasını istemek bile büyük sorun haline gelebilir. Engellenmiş veya Hipoaktif Cinsel İstek (Cinsel İsteksizlik) sürekli olarak veya yineleyici  biçimde cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az ya da hiç olmamasıdır.

Bu değerlendirmede bir görecelik söz konusudur. Cinsel istekle ilgili konularla 3 şekilde karşılaşırız:

1. Ön plandaki sorun olarak

2. Başka bir cinsel sorunun altına saklanmış olarak

CİNSEL İSTEKSİZLİK
CİNSEL İSTEKSİZLİK

3. Tamamen başka bir sorun (evlilik ihtilafları,depresyon,ilişkinin bitirilmesi.vb)halinde ortaya çıkarak Cinsellikten Tiksinme ve Panik Hali Cinsel aktiviteye karşı sürekli ve yineleyici olarak bulantı, migren, sersemleme ya da doğrudan panik gibi kuvvetli ve hoş olmayan bir fiziksel yanıt geliştirmektir. Sorun sıklıkla obsesif kişilik bozukluğuyla birlikte görülür. Cinsel tiksinti bozukluğu diğer cinsel işlev bozukluklarının nedeni veya sonucu olabilir.

Kadınlarda en çok vajinismus sorunu ile birlikte görülür. Cinsel tiksinti bozukluğunun en önemli nedeni ‘’ayıp, yasak, günah’’ gibi kavramlarla adlandırılan cinselliği aşağılama, cinsellikten kaçınma, cinselliği yasaklayan ebeveyn modelleri, cinselliği kötü bir şey gibi algılama eğilimidir. Hiperaktif Cinsel İstek (Hiperseksüalite) doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğüdür. Hiperseksüel kadın kendi sosyal durumuna, saygınlığına, bulunduğu ortama uygun olmayan cinsel ilişkilere sıklıkla girer ve hayatı boyunca beraber olmayacağı  insanlarla cinsel ilişkiler yaşar ve zamanla bundan suçluluk  duymaya başlar.

Kişi  seks bağımlılığını aradan 5-6 sene gibi uzun zaman geçtiğinde anlar ve özel ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeye başladığı için tedavi kararı alır.

TEDAVİ

Tüm cinsel istek sorunları kadında  vajinismus, orgazm bozuklukları, erkekte  ereksiyon problemleri, erken boşalma, geç boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları ile birlikte görülür. Bu da bize gösteriyor ki; cinsel işlev bozuklukları tedavi edilirken öncelikle altta yatan neden araştırılmalı. İşte tam da  bunun için  kliniğimizde tedavi, ayrıntılı öykü alımı ve psikolojik testlerle  başlar. İkinci aşamada ilişkisel yapılandırma gerçekleştirilir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK
CİNSEL İSTEKSİZLİK

Bu aşamada evlilik ve ilişki terapisi teknikleri kullanılır. Beslenmek, su içmek, nefes almak nasıl yaşamın gerekliliği ise seks yapmak da evliliğin bir gerekliliğidir. Ardından bilişsel yeniden yapılandırma yapılır. Bu aşamada ve kadın ve erkek vücudu birbirlerine tanıtılır ve yanlış bilgilerin yerine doğruları konur. Üçüncü aşama  duygusal aşamadır. Amaç hastanın cinsel isteğini engelleyen sinir, suçluluk, korku gibi olumsuz hislerini ifade eder hale gelmesidir. Dördüncü aşama davranışsal aşamadır. Cinsel aktivitelerde hatalı davranışlar düzeltilir ve yeniden yapılandırılır. Son aşama haz verici bir cinsel ilişkiyi yapılandırmak ve geriye dönüşü engellemektir.


WhatsApp Bilgi Hattı