+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus Nedir

 

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus. Cinsel heyecan, gurur, utanç, suçluluk gibi çok karmaşık bir duygudur. Bir kişinin bilinçli ve bilinçsiz bir şekilde cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu bu heyecan cinsel isteğe dönüşür. Psikolojik olarak olağan kişilerde cinsel heyecan ve cinsel istek bir arada olur.  

 

Klinik olarak 4 tip cinsel istek sorunu vardır:

1. Cinsel istekte tutarsızlık

2. Engellenmiş veya Hipoaktif Cinsel İstek (Cinsel İsteksizlik)

3. Cinsellikten Tiksinme ve Panik Hali

4. Hiperaktif Cinsel İstek (Hiperseksüalite), cinsel istekte tutarsızlık  ve çiftler arasında cinsel istek konusunda belirgin farklılık bulunmasıdır. Mesela, eşlerden  birinin haftada 3 kez diğerinin 1 kez cinsel ilişki istemesi eşler arasında başlangıçta tolere edilse de aradaki ihtilaf zamanla gergin bireyler haline gelmesine yol açacak şekilde büyür. Eşlerden birinin bazı cinsel aktivitelere (oral seks gibi) katılmak istememesi cinsellikten soğutabilir.

 

Kadınlar genellikle romantik bir yaklaşım beklerken erkeğin direk ‘bu gece sevişelim mi?’’diye sorması kadınların cinsellikten uzaklaşmasına neden olur. Eşler arasında cinsellikten önce banyo yapılmasını istemek bile büyük sorun haline gelebilir. Engellenmiş veya Hipoaktif Cinsel İstek (Cinsel İsteksizlik) sürekli olarak veya yineleyici  biçimde cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az ya da hiç olmamasıdır.

 

Bu değerlendirmede bir görecelik söz konusudur. Cinsel istekle ilgili konularla 3 şekilde karşılaşırız:

1. Ön plandaki sorun olarak

2. Başka bir cinsel sorunun altına saklanmış olarak

3. Tamamen başka bir sorun (evlilik ihtilafları,depresyon,ilişkinin bitirilmesi.vb)halinde ortaya çıkarak Cinsellikten Tiksinme ve Panik Hali Cinsel aktiviteye karşı sürekli ve yineleyici olarak bulantı, migren, sersemleme ya da doğrudan panik gibi kuvvetli ve hoş olmayan bir fiziksel yanıt geliştirmektir. Sorun sıklıkla obsesif kişilik bozukluğuyla birlikte görülür. Cinsel tiksinti bozukluğu diğer cinsel işlev bozukluklarının nedeni veya sonucu olabilir.

 

Kadınlarda en çok vajinismus sorunu ile birlikte görülür. Cinsel tiksinti bozukluğunun en önemli nedeni ‘’ayıp, yasak, günah’’ gibi kavramlarla adlandırılan cinselliği aşağılama, cinsellikten kaçınma, cinselliği yasaklayan ebeveyn modelleri, cinselliği kötü bir şey gibi algılama eğilimidir. Hiperaktif Cinsel İstek (Hiperseksüalite) doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğüdür. Hiperseksüel kadın kendi sosyal durumuna, saygınlığına, bulunduğu ortama uygun olmayan cinsel ilişkilere sıklıkla girer ve hayatı boyunca beraber olmayacağı  insanlarla cinsel ilişkiler yaşar ve zamanla bundan suçluluk  duymaya başlar.

 

Kişi  seks bağımlılığını aradan 5-6 sene gibi uzun zaman geçtiğinde anlar ve özel ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeye başladığı için tedavi kararı alır.

 

TEDAVİ

 

Tüm cinsel istek sorunları kadında  vajinismus, orgazm bozuklukları, erkekte  ereksiyon problemleri, erken boşalma, geç boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları ile birlikte görülür. Bu da bize gösteriyor ki; cinsel işlev bozuklukları tedavi edilirken öncelikle altta yatan neden araştırılmalı. İşte tam da  bunun için  kliniğimizde tedavi, ayrıntılı öykü alımı ve psikolojik testlerle  başlar. İkinci aşamada ilişkisel yapılandırma gerçekleştirilir.

 

Bu aşamada evlilik ve ilişki terapisi teknikleri kullanılır. Beslenmek, su içmek, nefes almak nasıl yaşamın gerekliliği ise seks yapmak da evliliğin bir gerekliliğidir. Ardından bilişsel yeniden yapılandırma yapılır. Bu aşamada ve kadın ve erkek vücudu birbirlerine tanıtılır ve yanlış bilgilerin yerine doğruları konur. Üçüncü aşama  duygusal aşamadır. Amaç hastanın cinsel isteğini engelleyen sinir, suçluluk, korku gibi olumsuz hislerini ifade eder hale gelmesidir. Dördüncü aşama davranışsal aşamadır. Cinsel aktivitelerde hatalı davranışlar düzeltilir ve yeniden yapılandırılır. Son aşama haz verici bir cinsel ilişkiyi yapılandırmak ve geriye dönüşü engellemektir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.