+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Nedir

 

Kadın ve erkeklerde görülen Cinsel isteksizlik cinsel fonksiyon bozuklukları içerisinde en karmaşık ve en yaygın problemlerden biridir. Kişide azalmış cinsel isteğin tüm cinsel uyarılara rağmen herhangi bir cinsel arzunun duyulmamasıdır. Cinsel isteğin uyarıyı sürdüremeyecek şekilde azalması kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna yol açar ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Partnerler arasında yanlış anlaşılmalara ve ciddi çatışmalara yol açar. Kişinin özel hayatını kâbusa çeviren bu soruna neden olan faktörlerin ortaya konulmasından sonra cinsel isteksizlik tedavisi mümkündür.

 

Cinsel İsteği Belirleyen Faktörler Nelerdir?

 

Cinsel isteği belirleyen faktörler nelerdir ? Cinsel istek doğuştan gelen ve cinsel aktiviteye katılma arzusudur. Arzu ile birlikte erkeklerde penisin sertleşmesi kadınlarda vajinal ıslaklık oluşur. Böylece ilişkiyi sürdürme isteği artarak devam eder. Cinsel isteği belirleyen faktörler şunlardır:

 

 • Çiftler arasında yer alan genel sağlık ve cinsel bozukluklar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Ekonomik sorunlar,
 • Olumsuz cinsellik algısı,
 • Kötü bir çift ilişkisi,   Geçmişten gelen Travmalar
 • Özgüven eksikliği,
 • Depresyon ve kaygı bozuklukları ve bununla ilgili ilaçların kullanılması
 • Erkeklerde Testosteron Seviyesinin Yeterli Düzeyde Olmaması

 

Devamlı olarak tekrarlandığı durumlarda çoğu zaman kişinin cinsel işlevselliğini yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin de göz önünde bulundurarak kadınlarda cinsel istekte azalma olduğu ya da hiç olmadığı kanısına varılır.

 

Kadınlarda Frijidite Ne Demek?

 

Kadınlarda frijidite ne demek ? Diğer bir tanımla ’cinsel soğukluk “ya da  ‘’frijit’’ olarak adlandırılmaktadır. Frijidite de geniş anlamıyla erkeklerde görülen cinsel yetersizlikten farklı değildir. Kadınlarda görülen bu cinsel soğukluğun,  cinsellikten vazgeçecek kadar kendini engellemesi ile ortaya çıkar ve kadının Partnerine soğuk davranmasına neden olurFrijitlik kadında cinsel isteğin olmadığı için cinsellikten tamamıyla uzaklaşmasıdır. Bu kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar ilişkiden tamamıyla uzaklaşır ve cinsel istek duymaz, bazıları da ise istekli olmasına rağmen orgazm olamaz. 

 

Kadınlardaki Cinsel Sorunlar Nasıl Ortaya Çıkar?

 

Kadınlardaki cinsel sorunlar nasıl ortaya çıkar ? Kadınlardaki bu cinsel isteksizlik sorunları, bir şekilde erkeğin kadında yarattığı duygulara bağlı olarak ortaya çıkar.  Bunun da çoğunlukla nedeni erkeğin davranışlarının onu soğuklaştırmış olmasıdır. Halk arasında Frijit olmak olarak tanımlanan bir durumdur. Frijit olmak kadının yatakta partnerine soğuk davranması demektir. Cinsel soğukluğu olan kadınların büyük birçoğu evlilik hayatlarında eş ya da partnerinin onu sevmediği ya da onu arzu duymadığına inanır ve kendileriyle sadece cinsel birliktelik yaşamak istediklerini düşünür.

 

Kadın ve erkeklerde görülen Cinsel isteksizlik cinsel fonksiyon bozuklukları içerisinde en karmaşık ve en yaygın problemlerden biridir. Kişide azalmış cinsel isteğin tüm cinsel uyarılara rağmen herhangi bir cinsel arzunun duyulmamasıdır.

 

Cinsel İsteksizlikte Kadın Ve Erkek Faktörleri Nelerdir?

 

 Cinsel isteksizlikte kadın ve erkek faktörleri nelerdir ? Günümüzde hala kendi vücudunun zevk noktalarını keşfedememiş ve Partnerine bunu anlatamamış pek çok kadın vardır. Cinsel soğuklukta kadın ve erkek faktörler kadının cinsel yönden yeterince istekli olmamasıdır. Bunun kadının soğuk olması yani frijit ile hiç ilgisi yoktur. Ön sevişme olmadan ya da ön sevişmeyi yarıda bırakıp cinsel ilişkiye başlanması, kadının erotik sisteminde adeta bir şok etkisi yaratır. Bu nedenle kadının içinde cinsel arzu yani cinsel ilgi seviyesi düşer.

 

Kadında Yaşanan Cinsel İsteksizliğin Nedenleri?

 

Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğe pek çok şey sebep olabilir Bunlar;

 

 • Kadında Hamile kalma korkusu
 • Partnerini fazla tanımıyorsa hastalık kapma korkusu
 • Cinsel  İlişkiden acı duyacağı korkusu
 • Orgazm olamama korkusu
 • Vücudunun partneri tarafından beğenilmeme korkusu
 • Suçluluk duygusu
 • Kendini partnerine teslim etme korkusu 

 

Kadınlar Neden Cinselliğe Karşı İlgi Ve İstek Duymazlar?

 

Kadınlar neden cinselliğe karşı ilgi ve istek duymazlar ? Kadında isteksizliğe yol açan ortak nedenler şöyle sıralanabilir. Zihinde cinsellik kavramı hakkında oluşmuş yanlış algılar. Böyle kadınlar cinsel hayata karşı ilgi ve istek duymazlar. Bu da kadında zaman içinde özgüven duygusunun azalmasına ve sürekli kontrolü elden bırakmamasına neden olur. 

 

Cinsel İsteksizlik Neden Dolayı Oluşur?

 

Cinsel isteksizlik neden dolayı oluşur ? Frijiditenin neden dolayı oluştuğunun saptanması, oldukça hassas bir konudur. Bu nedenle frijitli bir kadının durumu incelendiğinde, aşağıdaki soruların mutlaka kadına sorulması gerekir.

 

 • Kadında orgazm sorunu var mı?
 • Kadın hangi koşullarda daha kolay orgazm olabiliyor.
 • Mastürbasyon yaptığında orgazm oluyor mu?
 • Ne gibi durumlarda cinsel yönden uyarılıyor?
 • Eşinden başka biriyle cinsel birliktelik yaşadı mı? Yaşadıysa orgazm olmuş mu?
 • Kadın cinsel fanteziler erotik film ya da kitap okuduğunda tahrik oluyor mu? 
 • Cinsel yönden uyarıma anında ve cinsel birleşme esnasında verdiği tepkiler nelerdir?

 

Yukarıda belirttiğimiz diğer koşulların herhangi birinde tahrik oluyor ve orgazma oluyorsa, o kadında orgazm olabilmek için gerekli olan fiziksel yetenek var demektir. 

 

Kadının Eşine Yeniden Cinsel İstek Duyması İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Kadının eşine yeniden cinsel istek duyması için neler yapılmalıdır ? Erkekler bu noktada kadının kendini iyi hissetmesi ve kadının kendisine güvenmesi için çaba sarf etmelidir. Kadın sevildiğini, değer verildiğini, önemsediğini bilmeye ihtiyaç duyar. Sizin bu yönde göstereceğiniz tüm çabalar kadının bu duyguları hissetmesini ve partnerine karşı  yeniden istek duymaya başlar.

 

Soğukluk sorunu yaşayan kadının her şeyden önce bunu kabul etmesi eşiyle birlikte konuşarak bunun nedenlerinin araştırılması ve eğer eşten kaynaklı sorunlar varsa, bunları birlikte çözümlenmesi gerekir. Belirgin bir sıkıntıya neden olan isteksizliği çözmeyi hedefleyen isteksizlik tedavisi terapileri daha hızlı sonuç vermektedir.

 

Erkek Ve Kadında Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

 

 Erkek ve kadında cinsel isteksizliğin nedenleri nelerdir ? Erkek ve kadınlarda ortaya çıkan cinsel isteksizlik nedenlerini kısaca özetleyecek olursak, % 1 fiziksel bir problem olmak üzere, %99’luk ise psikolojik problemlerdir Herhangi fiziksel bir hastalık tanımlanamıyorsa isteksizliğin sebebi psikolojiktir. İki şekilde olur. Birisi baştan beri olan Primer isteksizlik; Erkekte ergenlik dönemlerinde kadında ilk cinsel deneyimde ortaya çıkar. Sonradan oluşan Sekonder isteksizlik. Erkek ve kadında Psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Kadında en önemli psikolojik neden ise vajinismustur. Kadında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması cinsel birleşmenin yarım kalmasına neden olabilir. Bunlar cinsel terapi ile çözülebilir.

 

Fizyolojik nedenler daha çok doktor kontrolü ile çözümlenebilir. Vajinada ki enfeksiyon ve yaralar, vajinanın ilişki sırasındaki kuruluğu ağrılı cinsel ilişki yaşanması ve bunların devam etmesi kadında isteksizliğe neden olabilir.  Erkeklerde psikolojik olarak görülen sertleşme Ereksiyon ve erken boşalma sorunu yine aynı şekilde cinsel isteksizliğe neden olabilir. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun eksikliği bu soruna yol açabilir. Unutulmamalıdır ki testosteron hormonu erkeklerde arzu ve dürtünün düzenlenmesinde son derece etkili bir faktördür.

 

 

Çiftlerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

 

Çiftlerde cinsel isteksizlik neden olur ? Kişide cinsel isteğin oluşması için kadın ve erkeğin cinselliğe bakış açıları, cinsellikle ilgili tutum ve davranışları ile ilgili farklılıkların çiftler tarafından bilinmesi ve çiftlerin buna göre davranılması gerekir.  Kadının doğasında teslim olmak ve kendini bırakmak vardır. Erkeğin doğasında ise sahip olmayı içinde hissetmeyi bütünleşmeye yöneliktir. Burada çiftlerin birlikte psikiyatrik yardım alması gerekmektedir. Cinsel soğukluk ile ilgili bu sorunların çözümünde en önemli koşul, kadının tedaviye istekli olmasıdır. Çiftler bu problemi birbirlerini destekleyerek çözümleyebilirler. Kadının yaşadığı cinsel soğukluk sorunlarının çözümü için Psikoterapi, gereklidir.

 

Çiftlerde Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

 

Çiftlerde cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir ? Cinsel isteksizlik tedavisi için cinsel soğukluğa neden bu unsurların bulunup ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sorunun ne olduğu bilinmeden, soğukluğu tedavi etmek mümkün değildir. Tedavideki asıl amaçta zaten arasında bozulan iletişimin düzenlenerek istek düzeyinin arttırılmasıdır. Eşlerin birbirlerini yeniden anlamaları için konuşmaları arzu ve isteklerini birbirlerine söyleyebilmesi ve kendilerini rahatça ifade etmeleri gerekmektedir.

 

Çiftlerde Cinsel İsteksizlik Tedavilerinin Aşamaları Nelerdir?

 

Çiftlerde cinsel isteksizlik tedavilerinin aşamaları nelerdir ? Cinsel isteksizlik tedavisi süresi çiftlere özeldir. Çiftlerin sorunlarına göre özel hazırlanan tedavi programı ile cinsel isteksizlik sorunu çözümlenebilmektedir. 

 

Değerlendirme Aşaması: Eşlerin ayrı olarak dinlendiği değerlendirme aşamasında çiftin mutlaka çocukluk ve evlilik hayalleri dinlenir. Çiftlere uygulanan cinsel öykü formuyla çiftin sorunları tespit edilir. Evli olan çiftlerde bu durumun sıklıkla görüldüğü ve bunun tedavi ile çözümleneceği anlatılarak çifte güven verilir.

 

İlişkisel Aşama: İlişkilerinden kaynaklı ilişki sorunları arasında bozulan iletişimin düzenlenerek tedavinin en kritik aşamasıdır. Amaç sorunlar nedeniyle bozulan iletişimin düzenlemek, amacıyla teknikler uygulanır.

 

Bilişsel Aşama: Çiftin geçmişte cinselliğe dair bildiği tüm bilgiler yenileriyle güncellenir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak kişiye daha fazla güven verir. Bu yeni olan bilgilerin kullanılmasına imkân verir.

 

Duygusal Aşama: Çiftlerin ilişkideki rolleri ele alınır Çiftlerden birinde olan bir eksiklik ilişkideki rol dengelerini bozar. Cinsellik yetişkin iki birey içindir ve bu bazı tekniklerle düzenlenir.

 

Davranışsal Aşama: Görme öğrenme ve uygulama öğretisinin en son basamağıdır. Eşlerin cinsellikten haz alması için, kendilerine izin verir ve böylece  kendi cinsel yaşamını keşif süreci başlar. Çeşitli görsel malzemeler keşif sürecini hızlandırılması sağlanır. 9 seans süren bu aşamalar değerlendirme aşaması ile beraber 12 seansta sorun çözülür. Seans sayısı çiftlerin sorunlarına göre değişkenlik gösterebilir.

 

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Vajinismus Nedir

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.