Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Cinsel İlişkiye Giremiyorum

   Cinsel ilişkiye girememek Türkiye’ de pekçok kadının korkulu rüyasıdır. Bu durumun temelinde de korku vardır zaten.Peki bu korku kadında nasıl oluşur?

   Öncelikle kadının çocukluk döneminden başlayalım. Bizim gibi kapalı toplumlarda kız çocukları bacaklarını kapatarak oturması gerektiği söylenerek büyütülürler. Oysa ki evlendiğinde aniden bacaklarının açılıp cinsel ilişkide bulunması istenmekte.

 

   Her kıza ailesi tarafından  bekaret göstergesi olan kızlık zarının evlenene kadar korunmasının önemi defalarca sözle veya imalarla söylenir. Bu duyguyla büyütülen kız çocukları evlendiğinde canı pahasına koruduğu kızlık zarını evlendiğinde kaybedecektir. İşte bazen kadın cinsel ilişkiyi istese de bilinçaltı buna izin vermez. Kadın bu kadar eşini severken niçin cinsel ilişkide bulunamadığını kendisi bile anlayamaz. Bu da kadına bilinçaltının bir oyunudur aslında.

   Ülkemizde kaç genç kız evlenmeden önce annesiyle cinsel ilişki ve cinsellik hakkında konuşur? Bu sayı oldukça azdır. Genç kızların çoğu arkadaşları  ve internetten bilgilenmeye çalışırlar. Genelikle de kendilerine anlatılan ilk gece anıları hep korkutucudur.

   Cinsel ilişki evliliğin temel taşlarından birini oluşturur. Cinsel ilişkinin olmaması evliliğin ilk başlarında çoğu ailede sorun yaratmazken zamanla kadın ve erkek arasında ilişkisel düzeyde problemler başlar. İlerleyen dönemlerde erkekte cinsel istek bozuklukları ,sertleşme problemleri (ereksiyon olamaması) ,kadında cinsel isteksizlik, anorgazmi (haz alamama,orgazm olamama) gibi cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir.

Vajinismus Oluşma türleri

   Cinsel ilişkiye girememek VAJİNİSMUS  hastalığı olarak bilinir. Vajinismus çeşitli şekillerde olabilir:

**Bazı kadınlar cinsel ilişkiye hiç giremezler.

**Bazı kadınlar cinsel ilişkiye girerler ancak oldukça ağrılıdır.Bu duruma tıp dilinde disparoni denir.

**Bazı kadınlar vajene fitil veya tampon koyamazlar.

 **Bazı kadınlar jinekolojik muayene olamazlar.

  Bu saydığımız tüm haller vajinismus başlığı altında tedavi olmalıdır.

   Vajinismus tedavisi hem fizyolojik hem de sosyolojik bir gerekliliktir. Fizyolojik olarak tedavi olmalı. Çünkü pekçok vajinismus hastası cinsel ilişkide bulunamadığı için tüp bebek yoluyla gebe kalır ve sezaryen ile doğum yapar. Sosyolojik olarak tedavi olması gerekir.Çünkü  vajinismus sorunu yaşayan kadın  çoğu zaman kaygılı,mutsuz,öfkeli,sinirlidir.

Etraftan gelen bebek istemleri ,başka kadınların cinsel mutlulukları anları rahatsız ettiği için toplumdan uzaklaşır.Giderek yalnızlaşır. Bu kadınların çoğunda depresyon belirtileri izlenir.

  Gelelim cinsel ilişkiye girememe konusunun  en güzel  noktasına; Tedavinin  başarısı %100 dür.Hem de en fazla 3 günde. Buradan sizi duyar gibiyim. ’’Nasıl olur?’’ Evet gerçekten  kliniğimize gelen hastalarımızın %85 i 2.gün  %100 ü de3. gün cinsel ilişkide bulunurlar. Önemli olan tedavi olmaya karar vermek ve tedavi için kendine güvenmektir. Kliniğimize gelen hastalar kapıdan içeri girdiklerinde tedavinin %50 si bitmiştir bizim için. Çünkü inanmak başarının yarısıdır.

Vajinismus Doğru Yer

   Vajinismus tedavisinde önemli olan bir konu da doğru merkezi bulmaktır. Cinsel terapi eğitimi almamış jinekolog, psikolog veya psikiyatris vajinismus tedavisi yapamaz. Türkiye de cinsel terapi eğitimi almış çok az sayıda jinekolog vardır. Vajinismus tedavisi yapacak olan jinekolog cinsel terapistliğin yanında kişilik olarak da anlayışlı,sabırlı, empati yapabilen,yumuşak insan ilişkileri iyi   olmalıdır.

  Biz kliniğimizde vajinismus hastalarımız için yardımcı personelimizle birlikte oldukça samimi ,içten ,huzurlu bir ortam hazırlarız. Yapılan jinekolojik muayene sonrası vajinismus derecesi saptanır ve buna göre tedavi metodu ve fiyatlandırma yapılır ve her basamak hasta ile paylaşılır. Jinekolojik muayene tamamen ağrısız olup muayene sırasında hiçbir alet kullanılmaz.Sadece bakılarak yapılan bu muayene 2-3 saniye sürer. Çiftlerin o  ana kadar cinsellik, kadın ve erkek vücudu ile ilgili bilgileri bir kenara bırakılarak en baştan kanıtlarıyla bilgilendirme yapılır. Kadın doğru bilgilerle donatıldıktan sonra kendi vücudu hakkındaki  olumsuz düşünceleri bırakır. Kendinin de diğer kadınlar gibi sağlıklı bir kadın olduğuna inanır ve bu kadında müthiş bir rahatlama yaratır.

  Davranışsal terapi kadının vajen kaslarına hükmetmeyi öğretir. Kadın kendi vücudunu kontrol etmeyi öğrenir. Vajinismus hastası bunu öğrendiği zaman tedavi bitmiş demektir.

   Vajinismus hastalığını yenebilmek için mutlaka cinsel terapistten profesyonel yardım  almak gerekir. Kadın tek başına vajinismus hastalığını yenemez. Çünkü vajinismusun bir ilaç tedavisi yoktur. Tek tedavisi cinsel terapidir.

  ÖZET olarak sevgili kadınlar lütfen tedavinizi ve dolayısıyla da mutluluğunuzu ertelemeyin. Çünkü vajinismus tedavisi doğru merkelerde yapıldığı takdirde başarısı %100 olan bir hastalıktır.


WhatsApp Bilgi Hattı