Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Cinsel İlişkiye girememe

resim

Bazı durumlarda fizyolojik kusurların tedavisi vardır ve bazı durumlarda da tedavi ömür boyu sürebilir. Doğuştan gelen fizyolojik kusurların bazıları ömür boyu tedavi sürecini gerektirirken, bazıları da yalnızca bir süre devam eder. Mesela kızlık zarı yapısı doğuştan gelen fizyolojik bir durumdur. Aslında bir kusur değildir ama bazı kızlık zarı türleri cinsel birleşmeye engel teşkil eden bir yapıya sahiptir.

Genital bölgede bulunan diğer kusurların bazıları da cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesinde etkilidir.

Fizyolojik etkilerin yanı sıra daha da önemli olan psikolojik etkilerinde cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesinde önemli bir rolü vardır. Psikolojik etkenler her iki tarafta da olabilir. Ancak özellikle kadınlarda daha şiddetli bir şekilde dışavurum olarak görülebilir.

Vajinismus hastalığı da en önemli psikolojik sorunlardan bir tanesidir. Özellikle kadınlarda ilk gece korkusu ve cinsel birleşme olmamasının nedenlerindendir.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Cinsel İlişkiye girememenin sebepleri, vajinismus etkisi

Kadınların bilinçaltında oluşan yanlış bilgilerin ilk gecede ve cinsel birleşmede ortaya çıkmasıdır. İlişkiye girememenin sebepleri arasında vajinismus önemli bir etkendir. Diğer illerde olduğu gibi, Çanakkale ilinde de durum aynıdır.

Vajinismus birçok kadında görülen bir hastalıktır. Genel olarak cinselliğin tabu olarak görüldüğü ve kadınların baskı altına alındığı toplumlarda daha sık görülür. Kadının cinsel birleşmeden korkması ve partnerini reddetmesi olarak ortaya çıkar.

Cinsel birlikteliğin ilk aşamaları olan ön sevişmelerde herhangi bir sorun yoktur. Ancak cinsel birleşme sırasında sorun ortaya çıkmaya başlar. Vajinismus sorunu olan kadınlar partnerlerinden korkarlar. Ancak bu korku bilinçli olarak oluşan bir korku değildir. Bilinçaltlarında yer alan yanlış bilgilerin dışavurumudur.

Bazı kadınlar kendilerini aşırı kasarak koruma altına alırlar. İstemsiz olarak gerçekleşen kasılmalar bazen tüm vücutta yaşanır. Bazen de genital bölgeler ile sınırlı kalır. Bacakların sıkıca kapatılması ve penisin vajina içine alınmaması da meydana gelen durumlardan bir tanesidir.

Tüm vücut ile ya da el ile partnerin itilmesi, panik atak benzeri durumlar, pelvik taban kaslarında meydana gelen aşırı kasılmalar vajinismusun sonuçlarındandır. Kadın bu tepkileri istemsiz olarak gerçekleştirir ve ardından suçluluk duygusuna kapılır. Bazı eşler bu konuda anlayış gösterirken, bazı eşlerde duruma öfkelenebilir.

Vajinismus hastalığında önemli olan hastalığın farkında olmaktır. İlişkiye girememenin sebepleri sorgulanmalı ve gereken adımlar atılmalıdır. Burada atılacak en önemli adım uzman bir jinekologdan yardım istenmesidir.

Uzman jinekolog yapacağı basit ve kapsamlı bir muayene sonucunda durumu daha net olarak ortaya koyar ve gereken adımları atar. Vajinismus hastalığında farkındalık oluşturulduktan sonra tedavisi oldukça kolaydır. Çok kısa bir sürede kişinin de tedaviye istekli olması durumunda sorun çözülür. Erkek eşlerinde bu konuda eşlerine destek vermeleri tedavi sürecini daha da hızlandıracaktır.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus Hastalarımızın Başarı Hikayeleri

Vajinismus Nedir?

Çiftlerin sağlıklı bir ilişki yaşayamamasının ya da ilişkiye girememesinin psikolojik ve fizyolojik nedenleri vardır. İlişkiye girememenin sebepleri fizyolojik olarak her iki tarafta da bulunan kusurlardan kaynaklanır.

Vajinismus Evde Tedavi Edilir Mi?

Vajinismus Evde Tedavi Edilir Mi?

Vajinismus'u Yenen Hastamız Anlatıyor.

Vajinismus'u Yenen Hastamız Anlatıyor. Neler Yaşadı? Bu Hastalıktan Nasıl Kurtuldu?

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.