Telefon
WhatsApp
İnstagram
Youtube
Büyük Dudak Estetiği - Majoraplasti ve Yağ Dolgusu

Büyük Dudak Estetiği - Majoraplasti ve Yağ Dolgusu

Genital estetik uygulamalarından biri de büyük dudak estetiği uygulamasıdır. Büyük dudak estetiği ile beraber vajinada meydana gelen vulvar gevşeklik durumuda vajina daraltma uygulamasıyla tedavi edilir. Bu operasyon aynı zamanda majoraplasti ismi ile de bilinmektedir. Kadınların genital bölgedeki en büyük estetik endişelerinden birisi dış genital olarak adlandırılan bölgede meydana gelen gevşemelerdir.

Genital bölgede oluşan gevşemeler tıpta, vulvar gevşeklik ya da vulvar laksite olarak da adlandırılmaktadır. Vulvar gevşekliğin meydana gelmesinin farklı sebeplerinin olduğunu söylenebilir. Bu gevşeklikten kurtulmak amacı ile geçirilen operasyona ise büyük dudak estetiği ya da majoraplasti ameliyatı ismi verilir.

 

Büyük Dudak Estetiği Nedir? Majoraplasti Ameliyatı

Büyük Dudak Estetiği Nedir Majoraplasti Ameliyatı

Çeşitli nedenlere bağlı olarak dış genital dudaklarda sarkma, aşırı iri olma ya da asimetri durumu gözlenebilir. Gevşeyen, sarkan, asimetrik ya da gereğinden fazla iri olan dudakların daha küçük ve simetrik hale getirilmesi büyük dudak estetiği sayesinde olur.

Eğer operasyon ile beraber büyük olan dudakların daha küçük hale gelmesi amaçlanıyorsa labio majora rediksiyonu adı da sık sık kullanılır. Zaten labia majora plasti estetik ameliyatı da labioplasti uygulamalarının çeşitlerinden biridir. Fakat labioplasti terimi daha çok iç dudak estetiği denildiğinde akla gelir. Bunun nedeni ise söz konusu operasyonun çok daha sık yapılmasıdır.

 

Genital Bölgede Büyük Dudak Sarkması Neden Olur?

Çoğunlukla dış dudakların sarkması ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Ancak bu durumun nedeni olarak her ne kadar ileri yaş gösterilse de, bazen gençlerde de vücuttaki kolajen miktarının yetersizliği sebebiyle de olabilmektedir. Peki, genel olarak majoraplasti ameliyatı ya da dolgu uygulaması gerektiren sarkmaların nedenleri nelerdir?

 • Yanlış ve dengesiz beslenmek.
 • Kolajenin yetersizliği,
 • Hem sigara hem de alkolün aşırı tüketilmesi,
 • İlerleyen yaşa bağlı nedenler,
 • Cinsel ilişkide sıklık,
 • Sürekli masturbasyon yapılması,
 • Travmaların yaşanması gibi ve benzeri sorunlar, çoğunlukla genital dış dudakların sarkma nedenleri olabilmektedir.

 

Büyük Dudak Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Farklı tekniklerle büyük dudak estetiği yapılır. Sık uygulanan operasyon tekniklerinden şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Büyük dudak estetiği uygulaması ile at nalı şeklinde doku çıkarılması tekniği
 • Majoraplasti operaysonuyla elips şeklinde doku çıkarılması tekniği ve
 • Gözyaşı kesisi.

Cerrahlar tarafından en sık tercih edilen teknik ise elips şeklinde doku çıkarılmasıdır. Öncelikle klitoris bölgesinden başlanarak büyük dudakların alt kısmına kadar olan alan işaretlenir. Bu bölgenin cilt dokusu çıkarılır. Bölgeden ne kadar doku çıkarılması gerekiyorsa elipsin enininde aynı oranda kalın olması gerekir.

Eğer her iki dudaktan çıkarılacak doku miktarıda eşitse yani dudaklar arasında bir asimetri söz konusu değilse eşit miktarda doku çıkarılmasını sağlamak için yapılan işaretlemenin metrik ölçüm ile yapılması gerekir.

Majoraplasti Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Büyük dudak estetiği olan hastaların genellikle uygulamanın yapıldığı aynı gün eve dönmemeleri için bir sebep bulunmaz. Çünkü zor bir operasyon değildir. Ameliyat sonrasında ise bakım ve izlem bir süre devam eder. Operasyon sonrası kolay ve hızlı iyileşme gözlemlenir.

Majoraplasti ile Aynı Anda Yapılabilen Operasyonlar

Vajina dudak estetiği ile beraber yapılabilen farklı operasyonlar vardır. Aynı anda iki operasyonun yapılması iyileşmenin gecikeceğine dair endişeler oluşturabilmektedir. Fakat kliniğimizde yapılan eş zamanlı operasyonlardan sonra endişe verici böyle bir durum ile karşılaşılmamıştır.

Büyük dudak estetiği ile beraber klitoral hudoplasti ve iç dudak estetiği operasyonları gerçekleştirilebilmektedir. Bu operasyonların hepsinin aynı anda yapılması ile beraber tüm dış genital bölge estetik açıdan güzelleştirilmiş olur. Böyle olunca da operasyona total vulvoplasti ismi verilir.

Majoraplasti Devlet Karşılıyor mu?

Genellikle estetik operasyonların çoğu devlet tarafından karşılanmaz.

Dış Dudak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Büyük dudak estetiği için herhangi bir yaş sınırlanması bulunmamaktadır. Dış dudaktaki büyüklük, asimetrik görüntünün olması ve hastanın yaşam kalitesini bozması halinde majoraplasti operasyonu olabilir. Bunun için herhangi bir yaşı beklemek gerekmemektedir.

Vajina Dış Dudak Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Büyük dudak estetiği yaptırmak isteyen hastalar genellikle fiyat araştırması yaparlar. Araştırmalarının sonucuna göre de bütçe ayarlarlar. O nedenle hastalar için fiyat hususu da oldukça önem teşkil eder. Fakat vajina dış dudak estetiği fiyatları ile alakalı net bir rakam söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Fiyat belirlemesi yapmak için birçok unsuru göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, vajina ile alakalı hangi operasyonun yapılacağı fiyatın değişiklik göstermesine neden olur. Bu nedenle konu ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz kliniğimiz ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Böylece fiyat konusu da dahil olmak üzere vajina dış dudak estetiği ile alakalı tüm ayrıntılara hakim olabilirsiniz.

 Peki, büyük dudak yağ dolgusu nasıl yapılır ve avantajları nelerdir?

 

Büyük Dudak Yağ Dolgusu

Genital estetik uygulamalarından biridir. büyük dudak yağ dolgusu estetik ve tıbbi nedenlerle tercih edilen bir işlemdir. Bu işlemin aynı zamanda genital gençleştirme ve yenilenme imkanı sağladığı da bilinmektedir.

Büyük dudaklar dış genital bölgede yer alan ve üzeri tüylü alana verilen isimdir. Bu bölge için genellikle bir diğer ismi olan dış dudak da kullanılmaktadır. Yağ dolgusu da, bu dış dudaklara uygulanır.

Büyük Dudak Yağ Dolgusu Nedir?

Büyük Dudak Yağ Dolgusu Nedir

Enjeksiyon işlemiyle yapılan büyük dudak yağ dolgusu operasyonu ile söz konusu bölgenin daha dolgun ve estetik açıdan çok daha güzel görünmesi amaçlanır. Bu genital operasyon bölgedeki kök hücreler sayesinde başarılı olur. Yağ dokusu enjeksiyonu kolajen enjeksiyonu ile yapılır. Bazen hyaluronik asit de enjekte edilir.

 • Kalıcı bir uygulamadır. Dolayısıyla bu dolgu işlemi kişilerin özgüvenlerini artırır ve cinsel birleşmelerinden haz alırlar.
 • Uygulama takriben ve en fazla 1 saat civarında sürer.
 • İşlem yapılan kişilerin uygulamadan sonraki 3 ya da 4 gün sonra iş yaşamlarına geri dönmeleri daha uygundur.
 • Lokal anestezi ile ve hijyenin sağlandığı klinik ortamında yapılması gerekir.

İletişim sayfamızdaki numaralarımızı arayarak bize ulaşabilir ve bu konforlu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Yağ Dolgusu ile Büyük Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Büyük dudak yağ dolgusu uygulaması için 3 aşamadan bahsetmek mümkündür. Dolgu aşamaları sırası ile şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Önce yağ toplama aşaması,
 • Sonra yağ işleme aşaması,
 • ve yağ verme aşaması.

Bu aşamalar esnasında bazı tıbbi özel borular ve yardımcı tıbbi aparatlardan yardım alınır.

Yağ Toplama Aşaması

Büyük dudak yağ dolgusu ilk aşaması olan yağ toplama aşamasının farklı farklı isimleri bulunur. Bu isimler ise “harvesting” ve “lipoaspirasyon”dur. Harvesting için en çok karın bölgesinde bulunan yağlardan yararlanılır.

Fakat bazı hastalarda karında yer alan yağlardan yararlanmak pek mümkün olmaz. Özellikle zayıf olup karnında yağ miktarı az olan veya önceden karın germe ameliyatı geçiren hastalarda neredeyse imkânsız hale gelir. Bu nedenle yağ toplamanın iç uyluk, dış uyluk, yan karın ya da mons pubis bölgelerinden de yapılması mümkündür. Karından yapılması mümkün olmadığında bu bölgelerden yararlanılmaktadır.

Bu işlem tercih edilirken ve yapılırken genelde hafif ya da genel anestezi uygulamasından yararlanılır. Karından yapıldığı takdirde göbek deliği içinden girilir. 3 mm çapındaki özel boru sayesinde karından girme işlemi gerçekleşir. Bu sayede karın bölgesindeki yağ toplanmış olur.

Kliniğimizde bu işlem gerçekleştirilirken hastalar genellikle anlık sinek ısırığı kadar bir acı hissettiklerini belirtmişlerdir.

Yağ İşleme Aşaması

İkinci aşama ise yağ işleme aşamasıdır. Gerekli bölgeden toplanan yağ işlemi gerçekleştiren cerrahın tercihine göre farklı bir şekilde işlenir. İşleme çeşitleri ise şöyledir;

 • Sadece santrifüj,
 • Yıkama ve santrifüj,
 • Kuru işleme tekniği.

Bu aşamada kuru tekniğini kullanan cerrah karından alınan yağı öncelikle inceltir. İncelme işlemi gerçekleştikten sonrada yağ verme işlemine hazır hale gelmiş olacaktır.

Yağ Verme Aşaması

Sonn aşama, yağ verme işlemi yaklaşık 1 mmlik yağ verme kanülü aracılığı ile yapılır. Söz konusu kanüller klitoris seviyesinden açılan deliklere sokulur ( bu durumda kızlık zarına zarar gelmez.). Alındıktan sonra inceltme işlemi gören yağ, iki dış dudağa da eşit olarak verilir.

Üst Dudak yağ dolgusu işleminden sonra ise el ile hafif bir şekilde uygulama yapılan bölgeye masaj yapılır. Böylece verilen yağın homojen ve eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olunur.

Vajina Dış Dudak Yağ Enjeksiyonu Başarılı mıdır?

Büyük dudak yağ dolgusu işlemi esnasında verilen yağın yalnızca üçte biri canlı bir şekilde kalır. Bu sebeple de yağ verme işlemi yapılırken transfer edilen yağın miktarı daha fazla olur. İşlem esnasında iki büyük dudak içinde ayrı ayrı ortalama 20 ila 50 cc arasında bir yağ transferi gerçekleşir. Eğer hastada çok ileri düzeyde bir çöküklük saptanırsa verilen yağ miktarında artırma yapılır.

Uygulamanın başarılı olabilmesi için yağ dokusunun canlı kalması şarttır. Aksi halde başarılı bir işlemden bahsetmek söz konusu olmayacaktır. Yağ dokusunun bölgede canlı bir şekilde kalabilmesi için ise bölgeye kan damarları aracılığı ile besin kaynakları ve oksijenin ulaşması şarttır.

Vajinal Dolgu Yaptıranlar için Olası Riskler Nelerdir?

İşlemin en az riskle atlatılması için yapılabilecek ilk adım tecrübeli bir cerrah tercih etmektir. Hekimler çok zayıf olan hastalara, pıhtılaşma ve kanama problemi olan hastalara bu işlemi önermez. Büyük dudak yağ dolgusu işleminin de her işlemde olduğu gibi olası riskleri bulunur. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yağ toplama alanında kanama meydana gelebilir.
 • Enfeksiyon riski mevcuttur.
 • Doku içi kanama meydana gelebilir.
 • Yağ verme işlemi gerçekleşen bölgede kanama olabilir.
 • Yağ kisti oluşabilir.
 • Doku enfeksiyonu ile karşılaşılabilir.
 • Yağ embolisi olabilir.

Yukarıda bahsedilen durumlar az rastlanan riskler arasında yer alır.

Vajina Dolgusu Fiyatı Ne Kadardır?

Büyük dudak yağ dolgusu ile alakalı en çok merak edilen hususlardan bir tanesi fiyat bilgisidir. Bu işlemi yaptırmak isteyen hastalar genellikle öncelikle fiyat araştırması yapmaktadır. Fiyat birçok unsura bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu unsurlara kullanılan malzemenin kalitesi ve işlem yapılacak hastanın durumu örnek olarak verilebilir.

Sizde dış dudak yağ dolgusu fiyatı ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ankara da Genital Dış Dudak Estetiği

Genital bölge estetik uygulamaları majoraplasti ve büyük dudak yağ dolgusu ( vajina yağ enjeksiyonu, büyük dudak dolgusu) kliniğimizde hastalarımızın ihtiyaçları doğrultusunda uygulanır. Kliniğimize iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarımızı arayarak ya da sitemizde bulunan sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram sayfamızda bulunan görsel ya da videolu içeriklerde, konuyla veya genital estetik ve jinekolojik tedavilerle ilgili paylaşımlar bulunmaktadır. YouTube kanalımda da hem hastalarımın yaptığı yorumları okuyabilirsiniz, hem de diğer uygulamalarımızla ilgili paylaştığım videolar bulunmaktadır.

İletişim sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. Genital estetik, genital gençleştirme ya da pelvik cerrahisi ile ilgili detaylı bilgiler de sitemizde bulunmaktadır. YouTube sayfamı ziyaret edebilmek içinde burayı tıklayabilirsiniz.

Önceki
Jinekolojik Kanserler ve Jinekolojik Kanser Tedavisi
Sonraki
Kızlık Zarı Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılır?