Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Bekaret Dikimi

Kızlık zarı (hymen / himen) adı verilen, vajina girişinin birkaç santimetre ilerisindeki küçük bir et parçasının bütünlüğünün korunması bekaret olarak adlandırılmaktadır. Vücuttaki işlevi vajina içerisini enfeksiyonlardan korumaya yönelik olarak bilinse de, adet kanının dışarıya ulaşması için bir deliğin bulunması bu teorinin tam olarak doğru olmadığını düşündürmektedir. Kızlık zarının yapısında ince kılcal damarlar olmasından ötürü, bütünlüğünün bozulması esnasında ufak bir miktar kanama oluşur. Vajinanın giriş bölgesinde bulunması sebebiyle yalnızca cinsel ilişki sırasında değil, herhangi bir cisimle zorlanması halinde veya darbe esnasında da zarar görerek bozulabilmektedir. Günümüzde kızlık zarının eski haline getirilmesi, yani bekaret tedavisi seçeneği mevcuttur.

Kızlık zarının fizyolojik olarak pek önemi olmasa da, toplumumuzun özellikle bazı kesimlerde büyük bir sosyolojik önemi vardır. Bundan dolayı herhangi bir şekilde kızlık zarı yırtılmış olan bir kadının, yeniden eski haline getirme isteği olabilmektedir.

Kızlık zarı türleri nelerdir?

Kızlık zarının kişiden kişiye göre değişen, farklı şekillerde olabilmesi mümkündür.

  • Ara Bölmeli (Septalı Hymen): Zarın ortasında iki deliğin bulunmasıdır. Görülme sıklığı çok azdır.
  • Yarımay Şekilli (Kresentik Hymen): Zarda bulunun deliğin yarımay şeklinde mevcut olmasıdır. Bu tip zar genellikle cinsel ilişki sırasında bütünlüğünü korur. Görülme sıklığı biraz daha fazladır.
  • Yuvarlak Halkalı (Anüler Hymen): En sık rastlanılan türdür. Zarın ortasında tek bir delik bulunur. Deliğin büyüklüğü kişiye göre değişik boyutlarda olabilmektedir.
  • Deliksiz (Imperfore Hymen): Zarın orta kısmında olması gereken herhangi bir delik yoktur, tamamen kapalıdır. Adet döneminde kanın dışarı atılmasını engellediği için kişiye ağrı vermektedir. Basit bir işlemle kızlık zarı açılmalı, kanın akışı sağlanmalıdır.
  • Çok Delikli (Kribriform Hymen): Zarın üzerinde fazla sayıda küçük delikler bulunur. Çok nadir görülmektedir.
  • Küçük Delikli (Mikroperfore Hymen): Deliğin olması gerekenden daha ufak boyutlu olmasıdır. Cinsel ilişkiye engel olma, adet kanının yeteri kadar boşalamaması durumlarına sebebiyet vermesi nedeniyle deliğin büyütülmesi gerekli olabilir.
  • Dentiküler Hymen: Zarın kenarlarının bir bütün halinde olmaması durumudur.
  • Fimbriyal Hymen: Zarın ortasındaki deliğin yuvarlak değil, ters Y şeklinde olmasıdır.
  • Esnek Hymen: Deliğin açıklığının fazla olduğu, esnek yapısı nedeniyle cinsel ilişki esnasında kolaylıkla yırtılmayan zar türüdür.

 bekaret tedavisi nasıl yapılır

Kızlık zarı tamiri / Bekaret tedavisi nasıl yapılır?

Bir kadın cinsel ilişki yaşamış, fakat kanama oluşmadığı için kızlık zarının durumunu öğrenmesi mümkündür. Kızlık zarının bozulup bozulmadığı basit bir jinekolojik muayene ile anlaşılabilmektedir. Toplumun bazı kesimlerinde kız çocuklarına küçük yaştan itibaren “bir kadın evlenene kadar bekaretini korumakla yükümlüdür” olgusu dayatılır. Bekaret, cinsel ilişkiye girilip girilmediğinin bir göstergesi sayıldığı için kadınlar bu konuda baskı görür ve zaman zaman kötü sonuçlara dahi neden olur. Bu sebepten ötürü toplum baskısıyla karşı karşıya gelmek istemeyen kişiler bekaret tedavisi yöntemine başvurmaktadır.

Kızlık zarının dikilmesi işlemi iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir:

Geçici Kızlık Zarı:

Evlilik zamanı belli olan kadınların, evlilik tarihinin birkaç gün öncesinde yapılması gereken bir işlemdir. 20-30 dakika süren bu işlemde kızlık zarı bölgesine geçici bir dikiş konulmaktadır. Böylece cinsel ilişki esnasında bu dikiş yok olarak kanamaya sebebiyet verecektir.

Kalıcı Kızlık Zarı (Flep Yöntemi):

Eski zarın bulduğu bölgede yapay bir kızlık zarının oluşturulmasıdır. Yapay zar, normal zar yapısının kopyasıdır. Ne zaman yırtılması gerektiğinin bir önemi olmadığı için evlilik tarihinin belli olmasına gerek yoktur. Tekrar ilişkiye girene kadar bütünlüğünü koruyabilmektedir. Geçici zar tedavisine oranla daha zor bir işlem olduğu için, kişinin operasyon sonrasında da dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Genital bölgeye herhangi bir baskı uygulanmamalı, tuvalet esnasında zorlanılmamalı ve onarılan bölge enfeksiyonlardan korunmalıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte cerrahi işlemlerin sayısı ve niteliği artmaktadır; bekaret tedavisi de bunlardan biridir. Kişi kendi ihtiyacına ve tercihine göre operasyon türünü seçmelidir.


WhatsApp Bilgi Hattı