Bekaret Korkusu Birliktelikleri Etkiliyor | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Bekaret Korkusu Birliktelikleri Etkiliyor

Bekaret Korkusu Birliktelikleri Etkiliyor

Cinsel Sorunlar 22 Mayıs 2021

Bekâretin kadınlar üzerinde yarattığı baskı sonucu oluşan psikolojik gerilim, kadının evlilik öncesi ve sonrası yaşamında oldukça önemli izler bırakıyor. Kadın cinselliğinin en önemli tabusu olmaya devam eden bekâret, bazı toplumlarda asırlardır süren ve önemini hiç yitirmeyen bir kavram olarak yaşamda yer almayı devam ettiriyor.

Kadının her şartta vajinasını koruması gerektiği inancını ilkel zamanlardan beri sürdüren toplumsal yapılar, bireylerin cinsel ve ruhsal yapılarında onarılmaz yaralar açılmasına sebep olabiliyor. Günümüz modern toplumlarında ise bekâret bir baskı aracı olarak kullanmak yerine, bireyin ruh ve beden sağlığı açısından değerlendiriliyor.

Nedir Bu Bekaret?

Mitolojide bekâret her ne kadar doğallığı ve saflığı temsil etse de, birçok ülkede bekâret cinsel ilişkide bulunmamış olmak, karşı cinsle temasa geçmemiş olmak, anal veya oral yolla herhangi bir cinsi temasta bulunmamış olmak anlamında değerlendiriliyor.

Bu yazımızda bekâretin kadın üzerindeki etkilerini uzman hekimlerin görüşleri doğrultusunda inceledik ve okuyucunun aklındaki tüm sorulara cevap bulmaya çalıştık.

Bekâret ve İlk Gece Baskısı Psikolojiyi Olumsuz Etkiliyor

Birçok toplumda oldukça yaygın olan ilk gece korkusu, hem kadın hem de erkek bireylerde psikolojik baskı unsuru olmaya devam ediyor.

Daha önce cinsel deneyim yaşamamış olan bireyler ilk gecenin zor olması gerektiği ve kadından kan gelmesinin zorunlu olduğu inancını taşıyor. Bu tür yanlış düşünceler sebebiyle kadın daha ilk gece öncesinden tedirgin olmaya başlıyor.

Kızlık zarı yaygın inanışa göre vajinayı kapatan bir perdedir. Oysaki kızlık zarı ortasında adet kanının akabileceği bir deliğe sahip bulunan bir doku parçasıdır. İlişki sırasında penis kolayca giriş yaparak kızlığın giderilmesi eylemini gerçekleştirebilir.

İncelemek İsteyebilirsiniz: Kızlık Zarı Dikimi

Bakire Kadınlarda İlk Cinsel İlişkide Kanama Olmaması Anormal Değildir

Cinsel aktivite öncesi hem erkek, hem de kadının rahat olması, ön sevişmeye yeterli zaman ayrılması halinde kanama olmaması gayet doğal bir durumdur. İlk gece kanaması çoğunlukla kadının psikolojik olarak kendisini rahat hissedememesi sebebiyle kendini kasması veya erkeğin zorlaması sebebiyle oluşur.

Kadın ve erkeğin ilk gece kanama olması gerektiği yönündeki beklentiler sebebiyle, kanama olmaması halinde eşler arasında şüphe oluşumuna sebep olabilir. Bu tür durumların sonucunda ise, kadın erkek arasında sağlıksız bir cinsel yaşam başlangıcına sebep olduğu gibi, ileriki dönemlerde psikolojik sorunların başlamasına temel teşkil eder.

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.