+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Bekaret Korkusu Birliktelikleri Etkiliyor

bekaret korkusu birliktelikleri etkiliyor
 

Bekâretin kadınlar üzerinde yarattığı baskı sonucu oluşan psikolojik gerilim, kadının evlilik öncesi ve sonrası yaşamında oldukça önemli izler bırakıyor. Kadın cinselliğinin en önemli tabusu olmaya devam eden bekâret, bazı toplumlarda asırlardır süren ve önemini hiç yitirmeyen bir kavram olarak yaşamda yer almayı devam ettiriyor. Kadının her şartta vajinasını koruması gerektiği inancını ilkel zamanlardan beri sürdüren toplumsal yapılar, bireylerin cinsel ve ruhsal yapılarında onarılmaz yaralar açılmasına sebep olabiliyor. Günümüz modern toplumlarında ise bekâret bir baskı aracı olarak kullanmak yerine, bireyin ruh ve beden sağlığı açısından değerlendiriliyor.

 

 

Mitolojide bekâret her ne kadar doğallığı ve saflığı temsil etse de, birçok ülkede bekâret cinsel ilişkide bulunmamış olmak, karşı cinsle temasa geçmemiş olmak, anal veya oral yolla herhangi bir cinsi temasta bulunmamış olmak anlamında değerlendiriliyor. Bu yazımızda bekâretin kadın üzerindeki etkilerini uzman hekimlerin görüşleri doğrultusunda inceledik ve okuyucunun aklındaki tüm sorulara cevap bulmaya çalıştık.

 

Bekâret ve İlk Gece Baskısı Vajinismusa Yol Açıyor

 

Birçok toplumda oldukça yaygın olan ilk gece korkusu, hem kadın hem de erkek bireylerde psikolojik baskı unsuru olmaya devam ediyor. Daha önce cinsel deneyim yaşamamış olan bireyler ilk gecenin zor olması gerektiği ve kadından kan gelmesinin zorunlu olduğu inancını taşıyor. Bu tür yanlış düşünceler sebebiyle kadın daha ilk gece öncesinden tedirgin olmaya başlıyor. Kızlık zarı yaygın inanışa göre vajinayı kapatan bir perdedir. Oysaki kızlık zarı ortasında adet kanının akabileceği bir deliğe sahip bulunan bir doku parçasıdır. İlişki sırasında penis kolayca giriş yaparak kızlığın giderilmesi eylemini gerçekleştirebilir.

 

Cinsel aktivite öncesi hem erkek, hem de kadının rahat olması, ön sevişmeye yeterli zaman ayrılması halinde kanama olmaması gayet doğal bir durumdur. İlk gece kanaması çoğunlukla kadının psikolojik olarak kendisini rahat hissedememesi sebebiyle kendini kasması veya erkeğin zorlaması sebebiyle oluşur. Kadın ve erkeğin ilk gece kanama olması gerektiği yönündeki beklentiler sebebiyle, kanama olmaması halinde eşler arasında şüphe oluşumuna sebep olabilir. Bu tür durumların sonucunda ise, kadın erkek arasında sağlıksız bir cinsel yaşam başlangıcına sebep olduğu gibi, ileriki dönemlerde psikolojik sorunların başlamasına temel teşkil eder.

 

Vajinismus Oluşumuna Sebep Olan Etkenler

 

Cinsel birliktelikleri olumsuz etkileyen bir başka faktör de vajinismus olarak adlandırılan sorunun ortaya çıkmasıdır. Vajinismus, cinsel ilişkiye girememe olarak tanımlanan bir cinsel rahatsızlık olup, çiftlerin cinsel yaşamlarını bir kâbusa döndüren bir oluşumdur.

 

·         Bekâret kaygısı

·         İlk gece korkusu

·         Cinsel bilgi eksikliği

·         Tabular

·         Toplum baskısı

·         Genetik özellikler

·         Sosyal ve kültürel koşullar

·         Geçmişinde taciz, tecavüz vb. gibi anılara sahip olunması vajinismus oluşumuna temel teşkil eden faktörler arasında yer almaktadır.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

 

Vajinismus, kadının cinsel birleşme öncesi duyduğu kaygılar sebebiyle kendisini kasması ve cinsel birleşmeyi imkânsız kılmasıdır. İstemsiz kasılmalarla kendini gösteren bu durum sonucunda ilişki ya hiç gerçekleşmemekte ya da son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Kasılmalar sebebiyle penisin girişi imkânsız hale geldiği için, ilerleyen dönemlerde eşler arasında önemli cinsel sorunların başlaması kaçınılmaz hale gelmektedir.

 

Bekâretin kadınlar üzerinde yarattığı baskı sonucu oluşan psikolojik gerilim, kadının evlilik öncesi ve sonrası yaşamında oldukça önemli izler bırakıyor.
Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.