Ağrılı Cinsel İlişki | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel Sorunlar 25 Mayıs 2021

Ağrılı cinsel ilişki tıptaki ismiyle disparoni problemi, ağrılı cinsel birleşme olarak isimlendirilmektedir. Cinsel Penetrasyon sözlerinin kelime anlamı, penisin vajina birleşmesidir. Disparoni “ağrılı birleşme” ya da “ağrılı Penetrasyon” olarak tanımlanmaktadır. Büyük illerde bayanların cinsel ilişkiden beklentilerin çoğalması ile beraber seks artık görev olmaktan çıkmıştır. İlişkiden zevk almak erkek kadar olduğu kadar kadın içinde çok önemlidir. Özellikle Anadolu’da kırsal kesimlerde toplumsal ağırlığını devam ettirmektedir.

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Cinsel ilişki bayanların birleşme sırasında ağrı duyulması epeyi fazla yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşantınızın başlangıcının ilk nedeni birçok bu ağrıyı duyar. Özellikle belirlemek için kadının kendini hazır hissetmediği anda ilişkide bulunacak ağrının oldukça hastalık verici boyutlara ulaştığı bir sorundur. Bununla beraber yeni başlayan bir ağrı ya da ilk cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına karşın ilişki sırasında ağrı duyulması tıbbi olarak değerlendirmesi İhtiyaç duyulan Bir durumdur. Bu fark olası hastalık nedenlerinin ortaya konması ve hastalığın tanısı açısından önemlidir.

1) Primer ve sekonder disparoni: Disparoni sorunu ortaya çıkış nedenlerine ve zamanına bağlı olarak iki ayrı halde sınıflandırılır. Primer ve sekonder disparoni. Eğer ilk eşeysel ilişkiden arkası mevcud ya da geçindiren astar, daha sonradan ortaya çıktıysa sekonder disparoni adlandırılır. Diğer bir tanımla hanımda ilk cinsel birlikteliğin başlamasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Disparoni bazı kadınların normal şekilde devam eden cinsel hayatı daha fazla ağrılı, bir şekilde olabilmektedir.

2) Sekonder disparoni: Fiziksel ve Psikolojik disparoni: Diğer yandan disparoni sorunun nedenleri kişiden kişiye değişmekte olup, bir takım etkenlere göre. Farklılık gösterebilmektedir. Disparoni şikayeti kadınlarda doğal nedenlere bağlı biçimde gelebilmektedir. Vulvar vestibulit, ağrılı kızlık zarı, genital enfeksiyonlar kistler, fizyolojik sebepli disparoniye nedenleri, arasındadır. Vajinismus sorunu ruhsal cinsi ağrının en önemli nedenidir.

3) Yüzeyel ve derin disparoni: Cinsel birleşmede en çok karşılaşılan bu durum ağrının yoğun halde hissedildiği yere göre, yüzeysel disparoni vajina girişinde olup, derin disparoni daha fazla kasık bölgesindeki ağrı ile ilintilidir. Yani ağrının oluştuğu yere göre disparoni; yüzeyel ve derin disparoni olacak şekilde ikiye ayrılır. Bu iki ağrı çeşidinin bu halde ayrılması dr’un tanı koyması içindir. Özellikle yüzeysel disparoni penis vajina birleşmesi sırasında ağrının daha fazla vajinanın dış kısmında hissedilmesidir. Derin disparoni ile ağrı, ilişki ile alâkalı derinlerde hissedilmesi gibi belirtilerle benzer biçimde tanımlanabilir. Disparoni nedenleri incelenirken vajina girişinden iç genital organlarda ağrı olup olmadığının ayrımını yapmak konusunun çok daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

Vajina Girişine Bağlı Ağrı Nedenleri

-Kızlık zarı yapısıyla İlgili sorunlar: Kızlık zarının yapısal yönden kalın ya da deliksiz bir yapıya sahip olması

-Vajinal kuruluk: Menopoz döneminde genital dokuların esnekliğini vajinada kuruluk durumunda cinsel ilişki tahriş ve ağrı nedenleri arasındadır.

– Kadının kendini hazır hissetmemesi: Kadının kendini hazır hissetmeden ilişkide bulunmasına tahriş cinsel ilişkide Ağrı nedenleri arasındadır.

– Doğum kesisi ( “Epizyotomi”) nedenleri: Özellikle zorlu vajinal doğumlar sırasında yırtılma sebebiyle vajina girişine ettik vajina içerisine çok sayıda dikiş atılması gerektiğinde doğum kesisi iyileşmesi sırasında yanma oluşmasıdır.

-Menopoz: Menopoz nedeniyle dikiş bölgelerinde yara iz bırakarak iyileşir ve bunlar ilişkide ağrı duyulmasına sebep olur.

-Genital siğiller: Aktif genital uçuk ve genital siğiller eşeysel ilişkide ve öteki ilişkili ağrı nedenleri olabilir.

-Enfeksiyonlar: ileri derecedeki bir vajina enfeksiyonu akıntı sonrası genital bölgede oluşan tahriş (vajinit) sebebi olup, bu da ilişkide ağrı nedenleri arasında olabilir.

-Kitle ve tümörler: Vajinadaki kitleler ağrı ve kanamaya sebep olabilirler.

-Rektosel: vajina ön duvarı sarkması, rahim sarkması ve vajinada oluşan gerilmeye bağlı ağrı nedenleri arasında olabilirler.

-Doğumsal vajina kusurları: vajinanın yapısal olarak doğuştan dar ya da kısa olması ağrı duyulmasına sebep oluşabilmektedir.

– Pelvik enfeksiyonlar: Pelvik yapılara ilişik sebepler iç genital organlara bağlı ortaya çıkan ağrıları ilerlemiş ise iyileştikten sonraki dönem için de bu bir ağrı sebebi olabilir.

-Endometriozis: endometriozis genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar ilişki etkisi ağrı ve gerilmeye sebep olabilirler.

-İdrar yolu hastalıkları: nadir de olsa ilişki sırasında ağrı nedenleri anüs rektum bölgesi hastalıkları: dışkılama sırasında sonrasında vajina girişinde ağrıya sebep olabilecekleri Benzeri Nedenler ile disparoni nedeni de olabilirler.

-Üretra idrar torbasına ilişik problemler: Cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilmektedir.

-Psikolojik sorunlar: İlk ilişkinin ağrılı olmuş olması kadınların cinsel ilişkiden korkarak ilişki sırasında ağrı hissetmesine sebep olabilmektedir. Disparoni bazı durumlarda vajinismus hastalığı ile karışabileceği den yapılan değerlendirmeyle tanının doğru bir şekilde yapılması açısından son derece önemlidir.

Jinekolojik Belirtiler

-Adet düzensizlikleri Adet gecikmesi kızlık zarının Yapısı ettik sebebiyle hiç adet görememe Kadının anatomik sorunları olmadığı halde hamile kalamaması

Cinsel ilişki: Karın ağrısı esnasinda ettik sonrasındaki şiddetli karın ağrıları

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki ağrı sorunu tıpta “disparoni” şeklinde geçer. Cinsel birleşmede ağrı kanama, yanma, ve batma gibi bu benzer biçimde şikayetler ile ortaya çıkar. Ağrılı cinsel birleşme ile ilgili n bu sıkıntılar ülkemizdeki her 10 kadınının birinin yaşamının bir parçası haline gelmiş durumdadır.

Vajinismus problemlerinin çoğunda cinsel ilişki hiç mümkün değilken, bazılarında ağrılı cinsi ilişkide sancılı, kasılmalı da olabilmektedir. Bu da kadınların cinsel ve hayatlarını da derinden etkilemektedir. Ağrılı ilişki sorunu öncelikle uzman Bir Jinekolog doktora başvurarak detaylı Jinekolojik muayeneden geçmelidirler.

Disparoniye sebep Olan rahatsızlıkların pek çoğu Jinekolojik hastalıklardır ve sebebi de ancak deneyimli bir Jinekolog tarafından uygulanan Jinekolojik muayene ile tanı konulabilir. Ağrılı eşeysel birleşmenin kesin Bir tanısı ettik cinsel birleşmede ağrıya sebep olan sebepler, cinsi tedaviler meselesi için deneyimli ustalaşmış bir Jinekolog vasıtası ile yapılacak detaylı Bir Jinekolojik muayene sonrasında anlaşılmaktadır.

Disparoni probleminde Yapılan Jinekolojik değerlendirme cevabında probleminin kaynağı anlaşılabilir. Eger niçin, altta Yatan Bir Jinekolojik bir hastalığa bağlı değilse sebebi ruhsal olabilir.

İlişki Sırasında Ağrı ve Kanama

En sıklıkla karşılaşılan türü ilişki sırasında ağrı ve kanama, cinsel ağrı sorunu en fazla ‘yüzeysel disparoni’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle vajina girişindeki aşırı hassasiyet, ağrı ve, kanamaya bağlı olarak acı, yanma, batma gibi durumlarla yoğun bir halde sıkça karşılaşıyoruz. ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ (VVS) en sık gösterim nedenidir.

Ağrılı Cinsel Birleşme / disparoni Hakkında Bilinmeyenler

Disparoni, hakkında söylenecek ilk şey özellikle cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ya da eşeysel ilişkide birleşme kasık bölgesinde ağrı, acı, batma acı hissedilmesidir. Bu ağrı kendini baskın şekilde belli eder. Genelde bu patolojik rahatsızlıklarla gelişen bir durumdur.”Yüzeyel disparoni” vajina girişinde, “derin disparoni” ise penisin girerek vajinanın derinlerinde hissedilen ağrıdır ve bu tanının konması gereken son derece içindir.

“Derin disparoni” de ağrı daha oldukça alt karın bölgesinde yaygın halde hissedilir. Kadınların hayatlarının önemli dönem bu ağrıyla karşı karşıya kalırlar. Ancak% 1-2’sinde ise ağrı tedavisi gerektirecek kadar baskındır. Bazı kadınlar bu ağrıyı daha çok genital basınç, ağrı yahut yanma hissi olarak tarif ederler.

Cinsel İlişki Ağrısı Nedenleri Nasıl Çözülür?

Kadın cinsi problemleri arasında en sık görüleni eşeysel ilişkide hissedilen ağrıdır. Onu kadından birisinin bu problemi yaşanmasına neden olabilmektedir.Tıbbi adı ile ‘disparoni’ eşeysel birleşme hemen Sonra yaşanılan ağrı, acı, yanma, batma Şeklinde onu türlü rahatsızlık verici hisleri ‘ cinsi ilişki ağrısı’ disparoni Kapsamında tanımlanmaktadır. Ülkemizde Olduğu Benzer biçimde tüm Dünyada yoğun biçimde görülen kadınlarda rastlanılan bir cinsel İşlev problemidir.

Vulvar Vestibulit Sendromu Hakkında

Vulvar Vestibulit Sendromu hakkında bilgi vermek gerekirse; Vajina girişinde, kızlık zarının ön içeriği ince cilt dokusu ile kaplı anatomik bölgeye ‘vestibulum’ denir. Bazi durumlarda vajinismus hastalığı ile ayrım edilmeyen önemli bir cinsel problemdir. Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) bu bölgenin durumuna bağlı olarak cinsi ilişkide ağrı, acı, yanma, gibi şikâyetlerle kendisini yayınlayan Bir cinsel problemidir. ‘Vulvar Vestibulitis’ ve ‘Vestibulodynia’ gibi tıbbi terimlerle de anlatım edilir.

Vulva Vestibulit sendromu yaşayan kadınlarda cinsel ilişki ağrısı haricinde dar pantolon tayt giyme pet kullanma bunun gibi durumlarda yanma duyarlılık acı, ağrı hissi gibi şikayetleri Mevcuttur. Gerçekten bu verilerin görsel muayenelerinde her şey normal olarak izlenir.

Vulvar vestibulitis Tanısı Detayı

Vulvar vestibulit için tanı amaçlı jinekolog muayenesi önemlidir bu bölgeye pamuk uçlu çubukla hafifçe bir halde dokunulması ile konmaktadır. Hastanın İlişki esnasında hissetmiş olduğu baskın ağrı ve acı hissi olarak tarif edilebilir. Yapılmış jinekolojik muayenede vestibulum bölümüne hafifçe ucunda pamuk olan bir çubukla dokunulmakta acı, şahıs duyduğu duyarlılık oluşur.

Vulvar vestibulitis Sendromu Neden Olur?

En yoğun nedeni vajen giriş içindir süreğen tahrişidir. Bu tahriş en çok yaşanılan vajinal enfeksiyonlara bağlı olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları vajinit, sebepler arasındadır. Diğer taraftan vajina kanserleri ettik HPV enfeksiyonları da mühim Bir Yer tutmaktadır.

Vajinismus Ağrılı İlişki Sebebi mi?

Vajinismus kadınlarda cinsi ilişkide yaşanılan endişe sebebiyle istem dışı kasılma, bunun sonucunda da ilişkiye girememe yahut ağrılı ilişkiye girebilme Benzer biçimde şikâyetlerle kendisini göstermektedir. Hastaların pek birçoğu ilişkiye giremedikleri için halen bakiredirler. Bir kısmı bu kasılmalara rağmen ilişkiye zorlamakta ve güçlükle birleşme gerçekleşebilmektedir. Yani birçoğu vajinismus ve disparoni problemlerinin birbiri ile örtüşmektedir. Burada ayrıştırma yapmanız gerekmektedir. Vajinismus genellikle ruhsal kaygılara bağlıdır, disparoni çoğunlukta fiziksel kökenlidir. Ayırıcı tanıda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan muayene sonrası yapılmaktadır.

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.