+905306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Ağrılı Cinsel İlişki

ağrılı cinsel ilişki

 

Penis-vajina birlikteliği içeren bu ağrıya tıp dilinde ” disparoni”den geliyor. Cinsel birlikteliği rahatsız edici rahatsız edici Sürekli ve tekrarlayıcıdır. Çok çok hastalığın cinsel yaşamlarının herhangi biri yaşadı bu hastalık önemsenmesi gereken çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Toplumumuzda onu 10 kez birisinde views bir durumdur. Tam olarak çözümlenmemiş vajinismus sorunu, cinsel ilişki yaklaşımı isteniyorsa, kasılmalara bağlı olarak bağlıkının yapılması mümkün değilken, ağrılı cinsel ilişki ağrılı, bir şekilde de olsa cinsel ilişkinin yapılması mümkün olabiliyor. 

 

Disparoni Ne Demek?

 

Ağrılı cinsel ilişki ya da tıbbi tanımıyla disparoni sorunu, penetrasyon ağrılı cinsel ilişki olarak da bilinmektedir.  Penetrasyon veya cinsel penetrasyon deyimleri, yani penis ile vajina birlikteliğini anlatan bir durumdur. Disparoni ‘’ “ağrılı birleşme”, ya da  “ağrılı penetrasyon” olarak da adlandırılmaktadır. Disparoni, cinsel ilişkiden zevk almama, ağrı, acı, yanma, baskı olarak tarif edilmektedir Çoğunlukla kadın vajina bölgesinde, kasık ve klitorise yakın bölgelerde iç ya da dış dudak kısımlarında olur. Psikolojik sebeplere bağlı cinsel ağrılar;  bunlar daha çok cinsel terapiler ile tedavi edilebilmektedir. Bu tür sorunların çözümü için mutlaka cinsel terapistten yardım alınması gerekmektedir. Çoğunlukla yüzeysel ve derin disparoni olarak iki grupta incelenir.

Her Ağrılı Cinsel İlişki Disparoni Mi?

 

 Kısa dönemli ve geçici olan ağrılar ‘’disparoni’’ olarak kabul edilmezler. Böyle durumlarda daha çok cinselliğin işleyişinde hastada organik etkenler nedeniyle oluşan fiziksel hastalıklar ve ruhsal etkiler de göz önüne alınır. Kısa zaman aralıklarıyla, az aralıklarla ya da aralıksız olarak, 3 ay ve daha fazla devam eden ve nedeni tam olarak açıklanamayan vulvar ağrı hissedilmesi vulvodini olarak adlandırılır. Genital bölgede görülen enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkabileceği gibi,  herhangi bir zamanda anlamlandırılamayan bir ağrı yaşanması durumunda hiç vakit kaybetmeden bir jinekologa başvurulmalı ve cinsel ilişki tedavisi ile sorunun çözümü aranmalıdır.  Disparonin nedenlerinin herhangi bir faktöre bağlı olduğunun saptanabilmesi için kişinin mutlaka jinekolojik muayene olması gerekmektedir.

 

Fiziksel Disparoni Nedir? Nedenleri Nelerdir?

 

Fiziksel disparoni nedenleri arasında en sık rastlananları genital kitleler ya da idrar yollarına ait enfeksiyonlardır. Aynı zamanda genital bölgeye uygulanan cerrahî müdahale sonrasında aniden gelişen nedbeler, doğum sırasında meydana gelen yırtılmalar kesiler ve bunların anatomiye uygun kapatılmaması disparoniye yol açar. Tedavi öncesi, disparoni sebepleri yaşandığı bölgeye göre değerlendirilmelidir.

 

Yüzeysel Disparoni Nedenleri Nelerdir?

 

Genellikle kadın acı veya ağrı hissini vajina girişinde hisseder ve bu var olan duruma “yüzeysel disparoni” adı verilir. Yüzeysel ve derin disparoni sorunları basit cerrahi işlemler veya ameliyatlarla tedavi edilebilmektedir.  Bu tür vakalarda ağrı daha çok vajina girişinde ve vajinada hissedilir. Genellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan kişilerde daha çok görülür. Nedenleri psikolojik ya da fiziksel olabileceği için, bu iki yapının beraberce değerlendirmesi gerekir.

 

Penis-vajina birlikteliğini içeren bu ağrıya tıp dilinde ‘’disparoni’’denilmektedir. Cinsel ilişki sırasında rahatsız edici şikâyetlerle ortaya çıkar. Sürekli ve tekrarlayıcıdır.

 

Derin Disparoni Ne Demek?

 

Penis vajina ilişki sırasında karın bölgesi ve etrafında hissedilen bir ağrı ise buna derin ‘’disparoni’’ denilmektedir. Hasta ağrıyı kasık bölgesinde yaşanan ağrı gittikçe şiddetlenir alt karın ve kasık bölgesine yayılır.

 

Neden Olduğu Hastalıklar

 

Derin disparoni sorununu İyi huylu tümörlere(endometriozis ), yumurtalık kistlerine, pelvik apselere, neden olur. Sezaryen ve batın operasyonları sonrasında gelişen yapışıklığa bağlı nedenlerle ortaya çıkabilir. Alt karın bölgesinde bulunan tümörler ve aynı bölgede geçirilen operasyonlar, ışın tedavileri, bağırsaklar ile ilgili hastalıklar ve rahmin arkaya doğru dönmesi, daha çok derin disparoni nedenleri arasındadır.

 

Disparoni Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Disparoni tedavi edilmezse kadında öz güvenini zedelemektedir. Jinekolojik muayene bulgusuyla konulan disparoni tanısı sonrasında hastalığa neden olan psikolojik ve fiziksel sorunlar tespit edilerek, bunların uygun bir tedavi yöntemiyle ortadan kaldırması. Birçok kadın kendisinde böyle bir sorunun olduğundan habersizdir. Bu nedenle cinselliği isteyerek değil de sanki bir  “kadınlık görevi” olarak yapmaya devam etmektedirler.

 

Psikolojik Nedenler

 

Disparoni %30 olumsallıkla kişideki psikolojik sebeplere bağlıdır.  Çözülemeyen bu sorun gittikçe büyüyerek cinsel ilişki sıklığında azalmaya,
orgazm olamamaya, cinsel isteksizliğe, hatta kadından çok erkekte erken boşalma ve ereksiyon hatta ve cinsel nefrete kadar yol açabilir. O yüzden tedavi planı hazırlamak için önce tanının doğru biçimde konulması şarttır.

 

 • Partnerine karşı güven duymaması
 • Geçmişte cinsel taciz ya da tecavüz yaşaması
 •  İlk gece korkusu,
 • Cinsel travmalar ya da partnerin erken boşalma
 • Sertleşme gibi sorunlarının olması
 • Partnerin alkol kullanması,
 • Karşı cinse olan ilgi kaybı
 • Yineleyici melankolik ruh hali, ifade yetersizliği
 • Kendine olan güvenini yitirmesi
 • Asosyal olması
 • Kişilik bozuklukları
 • Karşı cinse karşı bastırılmış nefret duygusu
 • Sürekli tekrar eden agresif davranışlar
 • Kadınların doğum sonrası depresyon, gibi nedenler hastada psikolojik olarak disparoni sorununa neden olabilir.

 

Disparoni Neden Olur?

 

Menopoz:  sonrası ise östrojen hormonundaki düşüşten kaynaklı daralmalar, vajinada oluşan, kuruluklar ve elâstikî kayıpları, bilhassa ileri yaştaki kadınlarda disparoni sebebidir. Menopoz sonrasında dokuların esnekliğini yitirmesi sonucu ağrı ya da yanma hissi duyulabilir. Diğer nedenler şunlardır;

 

Kızlık Zarı (ektoderm nin):  yapısıyla ilgili sorunlar ağrılı ve acılı bir ilişki yaşanmasına neden olmaktadır.

 

Zorlu Doğumlar:  Zorlu doğumlar sonrası ya da doğum sonrasında dikişlerin Enfeksiyon kapması nedeniyle cinsel birleşmede ağrı duyulabilir. Doğum sırasında oluşan anomaliler yine aynı şekilde ağrı sebebi olabilir. Vajinismus ile birlikte görülebildiği gibi hastalıkla bağlantısız da olabilirler.

 

Genital Enfeksiyonlar: sonucu yeterince uyarılma olmamasından dolayı acılı penetrasyon yaşanabilir. Genital bölgede oluşmuş bölüntü, tümör gibi faktörler cinsel ağrı ve kanamaya neden olabilir.

 

Ön Sevişme: Ön sevişmenin yeterli derece uzun tutulmadığında ağrılı ve acılı penetrasyon olabilir. Yeterince uyarma olmadığında vajina kaygın olmaz ve acılı penetrasyon yaşanır. Kadın ilişkiye hazır olmadan cinsel ilişkinin yaşandığı sırada ağrı ve acı olabilir.

 

Vajinada Sarkma: Vajina duvarlarının gevşemesi ve sarkması sonucu gerilmeye bağlı ağrı yaşanabilir.

 

 Cilt Hastalıkları:  Vajinal bölgeyi etkileyen ve cinsel birlikteliği zorlaştıran cilt hastalıkları ağrıya neden olabilir.

 

Vajinal Yıkama Materyalleri: Sentetik iç çamaşırları, prezervatif, fitil, vajinal yıkama materyallerinin kullanımıyla oluşan alerjik reaksiyonlar da ağrı yapabilir.

 

Cerrahi Cedaviler: Cerrahi ya da Işın tedavisine bağlı olarak vajina bölgesinde meydana gelen değişimler ağrıya neden olabilir.

 

Vajinismus: Vajinismusta adalelerin istençsiz şekilde kasılması sebebi ile tamamen bir cinsel beraberlik yaşanması mümkün olmaz. Aynı koşutlarda duyulan bu ağrı nedeniyle disparonide orgazm bozuklukları ile birlikte de görülebilinir.

 

Cinsel Korkular: Küçük yaşlardan itibaren cinsel konulardaki yanlış bilgilendirmeler kadınında cinsel isteksizliğe neden olur. Haz almaya ya da orgazm olamama zamanla cinsel isteksizliğe yol açabilir.

 

Pelvik Taban Kaslarından Kaynaklanan Nedenler

 

Pelvik Enfeksiyonlar bulgusuyla oluşan ağrı nedeniyle oluşan acı hissidir. Daha çok çikolata kisti, (endometriozis) hastalığı nedeniyle ortaya çıkar.

 

Sindirim Sistemi Hastalıkları: Farklı etiyolojilere bağlı gelişen bağırsak hastalıkları Anüs ve rektum bölgesi hastalıkları sol alt karın bölgesinde ve anal bölgede şiddetli ağrının oluşmasına sebep olabilir.

 

İdrar Yolu Hastalıkları: idrar yolu, (Üretra )ya da mesane hastalıkları, vajinal Enfeksiyonlar ilerlediği durumlarda ciddi Komplikasyonlara neden olabilmektedir.

 

Psikolojik Hastalıklar: Kadında, ilişki sırasında korku ve kaygılarından dolayı Partnerine tepkiler verir. Bununla birlikte yaşanan diğer sorunlar şunlardır;

 

Vestibulit Sendromu Nedir?

 

Vajinanın girişinin hemen içindeki küçük dudakların tabanı ile kızlık zarı aralığında kalan iç bölgeye ‘vestibul’ adı verilmektedir. Kadında cinsel ilişkide ıslanmayı sağlayan iç salgıları üretmekte olan bezleri içermektedir.  Ayrıca damar ve sinir uçları açısından epeyi zengin bir alandır. Vestibulit sendromu dokunma ya da vajinal girişinde baskın şekildeki ağrı ile ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Vestibüler bölgenin elle dokunularak muayenesi kadında aşırı hassasiyete yol açabilir. Cinsel ilişkide etkili bir biçimde ağrı, acı, gibi şikâyetlere neden olur. Vajina girişinde aşırı duyarlılık ile kendini gösteren hastalık başka bir soruna da bağlı olabilir. Bunları kısaca nedenleri şunlardır;

 

Nedenleri

 • Daha önce geçirilmiş vajinal ameliyatlar
 • Vajinal Enfeksiyonlar
 • Genital siğiller
 • Dış genital hastalıklar
 • İyileşmemiş doğum izleri
 • Vajina girişinin darlığı
 • Kızlık zarının yapısına ait sorunlar

 

Belirtileri Nelerdir?

 

Cinsel birleşme sırasında ağrıya neden olabilir. Deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene sonrası teşhis ve hastalık tanılaması yapılır. Cerrahi işlemler ve cinsel terapiler bu sorunun çözümlenmesi yeterli olabilmektedir. Vestibüler bulguların da ağrı aniden ya da aşamalı olarak gelişir. İlk birleşme deneyiminde gelişebileceği gibi ağrısız birleşme sonrası ağrı görülebilinir. VVS in (Vestibulit) cinsel yaşam üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

 

Vulvodini Hastalarında Şikâyetler Nelerdir?

 

Vestibulit şikâyeti olan kadınlar ekseriyetle 20li,30lu yaş grubunda görülmekte olup, hasta Jinekolojik muayene, vajinal tampon, kullanımı ve ilişki sırasında vagen girişinde şiddetli ağrıdan yakınmaktadırlar. Fiziksel işaretlerin oluşmadığı durumlarda bulguların, jinekolog tarafından psikolojik olarak incelemesi gerekebilir.

 

Vestibulit Sendromu Tedavisi

 

Vestibulit Sendromu tedavisi (sağaltma) üç türe ayrılabilir; cerrahi müdahale, medikal müdahale, Davranışsal-bilişsel/ağrı terapisi uygulanır. Bilhassa geç kadınlarda görülen cinsel ilişki anında vajina girişinde etkili bir ağrı ile yaşanan bir sorundur. Hastalar vajina girişinde sıklıkla yaşanan bu ağrıyı ‘ yanma, batma, bıçak saplanır ’ gibi farklı biçimde tarif ederler.

 

Cerrahi Tedavi

 

Vestibulit Sendromu tedavisinde uygulanan cerrahi tedavide vestibulektomi ve lazer tedavisi en sık başvurulan yöntemdir. Vestibulektomi çoğunlukla medikal tedavinin sonuç vermediği olduğu vakalarda önerilmektedir. Hastanın iyileşmesi 4-8 hafta sürer. Ameliyat sonrası oluşabilecek acı hissini minimize etmek için oturma banyosu ve buzlu kompres uygulanması önerilir. Hasta sekiz haftanın sonunda cinsel yaşamına dönebilir.

 

Medikal Tedavi

 

Medikal tedavi çoğunlukla topikal, antibiyotik, anestezin, tedavi amacıyla uygulanan antifungal merhemleri, interferon gibi diğer tedavileri içerir. Lokal anestezik jel gibi topikal, anestezi oluşturan tedavilerin ağrı hissini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca nemlendiriciler de kullanılmaktadır.

 

Ağrı Yönetimi

 

VVS’de ağrı tedavisi cinsel terapi, Radyasyon (ışınlama),soğuk uygulama ve iğneyle sağaltım ile yapılır. Akupunkturun diğer ağrılı durumlarda olduğu gibi VVS ‘ tedavisinde de etkin olduğunu söyleyebiliriz. Vücudun sıcaklığını azaltmak amacıyla yapılan soğuk uygulama tedavisi özellikle vestibulektomi sonrası kronik ağrıyı azaltmak ve hastayı rahatlatmak amaçlı kullanılmaktadır.

 

Vulvodini Nedenleri Nelerdir?

 

Vulvodini kadında ‘dış genital bölgede ağrı’ durumudur. Genital ağrı sürekli yaşanan ya da zaman zaman gelip geçen, ya da sürekli tekrarlanan ağrı, yanma olabilir. Vulva; kadının dış genital bölgesindeki iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris, vajinanın giriş bölgesinde yer alan vestibulum ve kızlık zarı (hymen)  ile ilgili konuları içerir. Vulvodini kadının sosyal yaşamının kalitesini olumsuz yönde etkiler, cinsel ilişki ve psikolojik sağlık üzerine oldukça olumsuz etkilere sahiptir. Tıbbi adıyla ‘vulvodynia dır; ve  ‘Vulvodynia’ olarak okunur. Vulvanın sürekli tekrarlayan kronik ağrı biçiminde kendisini gösterir. Pek çok nedeni olabildiği gibi,  vulvodini nedenleri ve tıbbi açıdan nasıl oluştuğuna dair yeterli bilgiye hâlihazırda sahip değiliz.

 

Klinik Değerlendirme

 

‘Vulvodini’  daha çok Vulvar Vestibulitis Sendromu, dizestezik vulvodini, vulvar dermatozlar ve vulvovajinit olmak üzere 4 ayrı şekilde tanımlanabilir. Kadından kadına değişen Vulvodini klinik açıdan uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca cinsel işlev bozukluğu belirtilerine neden olarak Sekonder enfeksiyonlarının ortaya çıkma olasılığı göz önünde bulundurularak tanı ve tedavi gibi farklı açılardan değerlendirilmesini içermektedir.

 

Vulvodini Hastalarında Şikâyetler Nelerdir?

 

Hastalığın belirti ve risk faktörlerine göre, cinsel yoldan bulaşan ve hastalığa neden olan mikroorganizmaların vücuda girişi ve yayılışı, neden olduğu hastalıkların bulaşıcılığı açısından taratılması ile gerçekleşir.  Vulvodini hastalar vulvada basınç hissi olmadığı dönemlerde rahattırlar. Bu bölgeye baskı etkisi yapacak her türlü, giyim kuşam, yatakta tampon, cinsel ilişki rahatsızlık hissine neden olur. Daha çok yanma, batma ve ağrı şeklinde şikâyetler görülür.

 

Belirtiler

 

 • Makat bölgesinde kaşıntı (Pruritus)
 • Karın içinde ağrı, yanma hissi,
 • Ağrıma
 • Strese faktörlü deri ‘stres egzaması’ (‘Liken simpleks kronikus)

 

Tanı

 

Çoğunlukla Fizik muayene ve laboratuvar ile elde edilen klinik bulgulara göre teşhis konur.

 

VulvarAntiteler Tanı

 

Vulvar’ın oluşumunu ortaya çıkarıyor ve diğer belirtileri tanıyor ve klinik özelliklerinin jinekolog, dermatolog, psikolog, psikiyatrisi, fizyoterapi gibi, birden çok branşlı durumla değerlendiriliyor. Konulan tanı başlanacağımız tedavi yaklaşımı gelecek riskli kuruluşumuzun hastası deneyimli tecrübenizi yönetmeliğimizde başarıyı etkileyeceği bir faktördür. Bu hastalığın gidişatının kontrolüne dikkat tedaviinin olumlu sonuçlanması hedef çok önemsizdir.

 

VulvarAntiteler için Genel Öneriler

 

 • Sabun, sabunuan yerine nemlendiriciler temizlemek.
 • Deri veya mukozada kaşıntı ve tahrişe (İrritasyona) neden olabilirdenden kaçının.
 • Yağlı spermisit içeren prezervatif kullanımından sakının.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
 • Vajinismus Tedavisi
 • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

 • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
 • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

 • Kızlık Zarı Dikimi
 • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

 • Jinekolojik Hastalıklar
 • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.

kaçak bahis siteleri