Acı Bir Gerçek: Vajinismus | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Acı Bir Gerçek: Vajinismus

Acı Bir Gerçek: Vajinismus

Vajinismus 22 Kasım 2021

Vajinismus hastalığı son yıllarda kadınların en korkulu rüyası. Cinsel hayatımızı kabusa çeviren, evlilikleri çıkmaza sokan vajinismus, aslında görüldüğü kadar korkutucu değildir. Doğru tedavi yöntemleri ve kadın hastalıkları uzmanı ile 3 gün gibi kısa bir sürede vajinismusu yenebileceğinizi biliyor musunuz?

Vajina Hakkında Neler Biliyoruz?

Kadınlarda cinselliğin gerçekleştirilmesini sağlayan anatomik bölge “vajina” cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra doğum ve idrar kanalının geçtiği bir organdır. 8-9 cm’lik vajinanın esnek özellikleri sayesinde cinsel ilişki ve doğum sırasında 16-18 cm. kadar genişlemektedir.

Vajinismus Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Vajinismus nedir? Vajinismus, vajinal kasların istem dışı kasılmasıyla cinsel birlikteliğe engel olması ya da ağrılı cinsel ilişki sorunudur. Bilinçaltına yerleşmiş korkular ve yanlış cinsel bilgilendirmeler neticesinde vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kasların istem dışı olarak kasılır. Böylece cinsel ilişkinin gerçekleşmesi olanaksız hale gelir.

Pelvik kasların arasında en fazla bilinen PC, pubokoksigeus kasıdır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar başta pubokoksigeus kası (PC) olmak üzere cinsel birleşme anında pelvik kaslarının istemsizce kasmaktadır. Vajinismuslu kadınlar bunu “orada etten bir duvar” var şeklinde tarif etmektedir.

Vajinismus Kadında Tüm Bedeni Etkiliyor

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar, kasılmaların yalnızca vajina girişinde değil, fiziksel olarak karın, bacak bel, gibi vücudun pek çok bölgelerinde görülebilen ağrı şeklinde tarif etmektedirler. Bu nedenle de çiftlerde ilişki denendiğinde bölgelerinde yaygın olarak görülebilen kas ağrıları birazcık da vajinismus derecesi ile ilişkilidir.

Vajinismus Nedir
Vajinismus Nedir

Vajinismus Cinsel Yaşamı Tehdit Ediyor

Vajinismus durumunda vajinaya parmak ya da herhangi bir şeyin girmesi olası değildir. PC (pelvik) kaslarında ortaya çıkan istemsiz kasılma, sadece cinsel ilişki sırasında değil – kadınlar jinekolojik muayene olurken, tampon kullanımında vajinaya parmak sokulamaması şeklinde ortaya çıkabilir.

Birbirine aşk ile bağlı çiftleri belki de cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey yolunda giderken, cinsel ilişki denemeleri sırasında ortaya çıkan bu durum kadında panik atak benzeri bir tutum gelişmesine sebep olur. Son derece mutlu bir halde ön sevişmeler sonrasında cinsel birliktelik sırasında kadının istem dışı kendisini kasmasıyla bacaklarını kapatır, eşini iter ve kendini kilitler. Vajina bölgesindeki ıslanmada azalır, kuruluğa dönüşür.

Cinsellikle İlgili Yanlış Bilgiler Vajinismusu Tetikler

Vajinismusta ortaya çıkan panik atak durumu bilinçaltındaki cinsellikle ilgili edinilmiş yanlış bilgilere bağlıdır. Tedavi edilmediğinde çiftler arasında gerisi dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir.

Vajinismusun neden olduğu panik atak benzeri durumda kalp atışında hızlanma, nefese nefese kalma şeklinde görülebilen ve kadının kendini, kasması nedeniyle bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olmayan bir durumdur. 

Vajinismus “Aile Problemi” Haline Gelir

Vajinismus ile cinsel ilişki tam olarak tamamlanamaz. Vajinismus sorunu olan kadınlarda, vücut ve beyin hiçbir zaman cinsi ilişkiye yönelik olumlu bir denemeye sahip değildir. Kadınlarda görülebilen bu olumsuz cinsel mesajlar oldukça çeşitlidir ve bu mesajlar vajina kaslarının istem dışı kasılmaların tetiklemektedir. Bu kasılmaların ağrı ve kadının cinsellikle ilgili beklentileri cevabında cinsi ilişki imkânsız ve bazen de oldukça ağrılı bir hale gelebilir.

Sahip olunan sorun zamanla bir cinsel mesele halinden öte bir “aile problemine” dönüşebilir ve git gide büyüyerek çifteler arasında geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. O yüzden bir an önce bir uzman dr dan destek almak önemlidir.

Erteleme Hastalığı: Vajinismus

Başka bir vajinismus yaklaşımıyla vajinismus bir “erteleme hastalığı” dır. Kariyer, kadının kontrolcü tutumu, bu sorununu kendi kendine aşarım düşüncesi gibi daha pek çok farklı bahanelerle tedaviyi devamlı erteleme durumu söz konusu olabilmektedir. Vajinismus sorunundan gereksiz biçimde kaçınan hastalar birkaç seanslık kolay bir tedavi programından sonra olumlu sonuçlarını görürler.

Vajinismus Tüm Dünyada Kadınların En Yaygın Problemidir

Vajinismus sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalığı hafife almamak, tedaviyi ertelememek gerekir. Vajinismusun yarattığı aile problemleri eşler arasındaki bağı etkilerken bu zararlardan kurtulmak sadece 3 gününüzü alır.

3D Estetik Güzellik Kliniği’nde Vajinismus Tedavisini Nasıl Gerçekleştiriyoruz?

Ankara’da bulunan 3D Estetik Güzellik Kliniği vajinismus tedavisini başarı ile uygulamaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer’in Ankara vajinismus tedavisi kliniğinde doğru yöntemlerle vajinismusu yenebilirsiniz.

Hastalarımızın psikolojik açıdan daha zor duruma düşmemesi ve tedavi sürecinin uzamaması adına, kanuna ve etik kurallara uygun şekilde sizlere tedavi imkanı sunuyoruz. Böylelikle sürecinizi en kısa sürede atlatmanızı sağlayacak ve partnerinizle aranıza soğukluk girmeden ya da cinsel ilişkiye girme konusunda iki tarafta da korku yaratmayacak bir tedavi anlayışı ile sizlere hizmet veriyoruz.

Sizlere sunduğumuz vajinismus tedavi sürecini şu şekilde gerçekleştiriyoruz:

 • Bize başvurmanızın ardından size uygun ve çalışma takvimimize uygun bir randevu günü ve saati belirliyoruz.
 • Randevu sırasında sizinle konuşuyor ve bu konuyla alakalı çekincelerinizi azaltıyoruz. Bu sorunun tamamen çözülebileceğinden bahsediyor ve tedavi sürecimiz hakkında bilgi veriyoruz.
 • Daha önceden de söylediğimiz gibi vajinusmus rahatsızlığına neden olan sebepler çok yüksek olasılıkla psikolojik nedenlerdir. Ancak tedavimizde fiziksel bir sebeple bu durumun ortaya çıkabileceği ihtimalini tamamen göz ardı etmemek adına fiziksel muayene de gerçekleştiriyoruz. Fiziksel muayene ile bu sıkıntının nedeninin fiziksel olup olmadığına kesin bir kanaat getirerek tedavi sürecini ona göre belirliyoruz
 • Çiftleri süreç hakkında bilgilendiriyor ve süreçte birbirlerine destek olmaları gerektiğini söylüyoruz.
 • Eğer fiziksel bir sorun yoksa kadının bilinçaltında cinsel ilişkiye karşı duyduğu psikolojik tepkileri değiştirerek sağlıklı ve mutlu bir birliktelik gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları tedaviyi sunuyoruz. Bu tedaviler arasında bilgilendirme, psikoterapiler, davranışsal tedaviler ve diğer karma tedaviler yer almaktadır.
 • Tedavinin işleyiş süresi vajinismus sorununun temellendiği olguya, çiftlerin tedaviye ne kadar açık olduğuna göre değişim göstermekle birlikte vajinismus tedavisi Ankara ile sizin süreci en rahat ve kolay şekilde atlatmanız için üzerimize düşeni yapıyoruz.
  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.