15 Soruda Labioplasti Ameliyatı | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

15 Soruda Labioplasti Ameliyatı

15 Soruda Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti 25 Mayıs 2021

Labioplasti ameliyatı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de labioplasti konusunda merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Vajinanın iç dudaklarında yapılan estetik işlemler olarak karşımıza çıkan labioplasti, pek çok kadında görülen genital bölge dudaklarının düzeltilmesi için uygulanan bir ameliyattır. Ayrıca cerrahi bir operasyon olmasının yanında hızlı ve etkili sonuçları ile vajina dudaklarında istenen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur.

1. Labioplasti Nedir?

Labioplasti, kadınlarda genital organdaki iç dudakların birtakım travmalara bağlı olarak ya da doğuştan sarkması halinde bu durumu düzeltmek için uygulanan detaylı bir cerrahi operasyon olarak karşımıza çıkar. Genel olarak labioplasti hızlı ve etkili sonuçlar ortaya koyan ameliyat lardandır. Vajina dudaklarında oluşan sarkmaları kısa süre içerisinde giderir ve daha estetik bir vajina görüntüsü meydana getirir.

2. Labioplasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Labioplasti ameliyatının yapılmasının birtakım nedenleri vardır ve bunlar genelde vajinanın iç dudaklarında sarkma oluşumu, dudakların çok büyük olması ve asimetrik bir görünüm elde etme amacı olarak karşımıza çıkar. Ameliyat tüm kadınlarda uygulanabilir ve kadınlarda özgüven eksikliği yaratan bu durum kısa bir cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılır. Aynı zamanda cinsel birleşmenin daha kolay bir şekilde yaşanmasında yine labioplasti ameliyatı etkili olur. Çünkü vajinada dudakların çok büyük olması bazen penisin vajina içerisine girmesinde zorluklar çıkarmakta ve bunun yanında kadına da acı vermektedir. Ancak labioplasti ameliyatı ile dudaklardaki fazlalıklar alınır ve bu şekilde cinsel birleşme daha rahat bir şekilde yaşanır.

Bir kadında dış genital organ;

 • Labia majör (büyük dudaklar)
 • Labia minör (küçük dudaklar)
 • Klitoris
 • Hymen (kızlık zarı)
 • Vajen çevresi ve girişi
 • Üretra (idrar deliği)
 • Perine (vajen girişinden anüse kadar olan bölge)

Şeklinde kısımlardan oluşur. Ayrıca kadın genital organı bu kısımlar sayesinde cinsel organları, vajina çevresini ve girişini ve idrar yollarını korumakla görevlidir. Bazen genital bölgede dudakların yapısı normalden daha farklı bir yapıya sahip olabilir. Bu tür durumlarda ise labioplasti ameliyatı ortaya çıkar. Bu ameliyat ile genital bölgede bulunan dudakların yapısı normal görünüme kavuşturulabilir.

3. Labioplasti Hangi Durumlarda Gereklidir?

Kadınlarda vajinada bulunan dudakların normal bir yapıya sahip olmadığı durumlarda labioplasti ameliyatı gündeme gelir. Bu ameliyat sayesinde dudakları normal bir yapıya kavuşturmak daha doğrusu düzeltmek mümkün olur. Peki, labioplasti ameliyatı hangi durumlarda gerekli görülür? Daha yakından inceleyelim.

 • Vajinadaki iki iç dudak arasındaki asimetrinin kadınları estetik açıdan rahatsız etmesi halinde labioplasti operasyonuna gerek duyulabilir.
 • Ayrıca iç dudakların çok fazla uzun olması ya da gereğinden fazla büyük olması da kaşıntı veya enfeksiyona gibi durumlara neden olabileceğinden labioplasti ameliyatı gerekir. Bunun yanında iç giyim başta olmak üzere pantolon, mayo veya bikini giyilmesi halinde sürekli rahatsız edici bir durum söz konusudur. Bu nedenle yaşanan bu sorunlardan kurtulmak için labioplasti ameliyatı oldukça etkili olur.

Labioplasti ameliyatı görüldüğü gibi sadece estetik kaygılardan dolayı yapılamamaktadır. Kadınları fiziksel olarak rahatsız eden sağlık sorunları ve psikolojik nedenlerle de labioplasti ameliyatına gerek duyulur.

4. Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti; kadınların dış genital organlarından Labia Major (Dış dudak) Labia Minör (İç dudak) ‘a yapılan estetik ameliyatlarından biridir. Vajina bölgesinin etrafındaki küçük  dudakların  normalden çok daha büyük ve sarkık olması cinsel ilişki sırasında fonksiyonel sorunlar yaşanmasına iltihap ve kokuya sebep olabilir. Genital  ameliyatı (adet) bittikten birkaç gün sonra ameliyathane şartlarında genel anestezi ya da lokal uyuşturma altında gerçekleştirilir.

Labioplasti ameliyatı yaklaşık olarak 45 dakika kadar sürer. Genelde lokal anestezi yapılarak uygulanan bu ameliyat sırasında çoğu zaman lokal anestezi tercih edilir. Tabi genel anestezi uygulandığı durumlar da vardır. Labioplasti genel olarak çok fazla riskleri bulunmayan bir ameliyat olarak karşımıza çıkar. Ayrıca operasyonların kadınların adetli olmadığı dönemlerde yapılması uygun olur. Bu şekilde operasyon sonrasında hem hijyenik bir ortam sağlanmış hem de yaraların iyileşmesi adına kuru bir ortam meydana getirilmiş olur.

Estetik cerrahlar tarafından yapılan ameliyat sırasında dudakların küçültülmesi neşter ya da lazer ile yapılır. Operasyon sonrasında atılan dikişler kendiliğinden eriyebilen dikişler olma özelliği taşır. Bu sayede hastalar operasyon sonrasında dikiş aldırma gibi durumlar ile karşılaşılmamaktadır. Bunların yanında lazer ile yapılan ameliyatlarda iyileşme sürecinin daha hızlı bir şekilde geliştiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle operasyonlarda genel olarak lazer uygulamaları tercih edilmektedir.

5. Labioplasti Ağrılı Bir İşlem Midir?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılan bir işlem olmasının yanında sedasyon uygulaması ile birlikte yapılır. Bu nedenle hastalar işlemler sırasında herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissetmez. Ayrıca işlemler sonrasında ise en fazla 1 – 2 gün hafif yanma hissi oluşur. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ağrı kesiciler ile yanma hissi de tamamen ortadan kaldırılır.

6. Labioplasti İşleminden Sonra İz Kalır Mı?

Labioplasti operasyonu sonrasında genital bölgede herhangi bir şekilde iz kalmaz. Ancak iz kalmamasını sağlamak için ameliyatın ardından hastanın kendine bakması çok önemlidir. Bu yüzden işlem yapılan bölge hem temiz hem de kuru tutulması gerekir. Bunun yanında operasyon sonrasında ilk 3 gün işlem yapılan bölgeye buz uygulanması yapmak ödem oluşumunun önüne geçer ve bununla birlikte iz kalma durumlarının da önüne geçilmiş olur. Genital bölgede yaraların iyileşmesi için bir hafta geçmesi yeterli olur. Ancak dikişlerin eriyerek tamamen işlem yapılan bölgeden yok olması ve izlerin de kaybolması için gerekli olan süre yaklaşık olarak 40 gün kadardır.

7. Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Labioplasti ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmek hem iyileşme sürecini hızlandırır hem de ameliyat sonrasında istenmedik durumların önüne geçilmesine olanak sağlar. Peki, labioplasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir? Daha yakından göz atalım.

 • Labioplasti ameliyatı sonrası ilk 3 gün, her saat başı olmak kaydı ile 10 dakikada bir işlem yapılan bölgeye buz uygulaması yapılması gerekir.
 • Ayrıca işlem yapılan bölge her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Tuvalete gidildikten ya da duştan sonrasında genital bölge saç kurutma makinesi ile kurutulabilir.
 • Hasta operasyon sonrası ilk bir hafta en fazla 2 ya da 3 kere ayakta duş alabilir.
 • Operasyon sonrasında ilk 40 gün kesinlikle cinsel ilişkiye girilmesi yasaktır. Aksi takdirde genital bölgede yırtılmalar ve çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir.
 • Bunun yanında 40 güne kadar hastanın hiçbir şekilde ağır bir yük kaldırmaması ve bunun yanında bacak arasını aşırı derecede geren spor hareketlerinden uzak durması gerekir.

8. Labioplasti Operasyonun İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Operasyon sonrasında hasta ilk günün ardından tamamen günlük yaşantısına geri dönebilir. Bunun yanında özellikle ilk 3 gün iç çamaşır giymemek ve bunun yanında ilk 3 gün buz uygulaması yapmak önemlidir. Bu şekilde iyileşme süreci daha hızlı olacak ve kısa zaman içerisinde işlem yapılan bölgedeki yara izleri de kaybolacaktır.

9. Labioplasti Ameliyatı Sonrası Kanama Olur Mu?

Labioplasti ameliyatı sonrasında sonrasında ilk birkaç gün sızıntı şeklinde de olsa kanama meydana gelebilir. Ancak bu durum genelde hastayı rahatsız etmeyecek düzeydedir. Operasyon sonrası ilk 3 gün tavsiye edilen buz kompresi sayesinde kanama, sızlama ve şişlik gibi durumlar en hafif şekilde atlatılır. Nadir olarak görülse de aşırı kanama olması halinde hastanın bir an önce doktoru ile iletişime geçmesi ve durumu anlatmasında her zaman için fayda vardır.

Klitoris estetiği Nedir?

Labioplasti ameliyatı İçin başvuran kadınların birçoğunda  klitoris estetiği ile ilgili sorunlar olabilmektedir. Orgazmı kolaylaştırıcı rol oynayan  klitoris küçük dudakların normale göre çok daha büyük oluşu ve sarkması orgazm da sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu daha çok klitoris üzerindeki dokuların fazlalığından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda bu operasyonlar sırasında klitorisi üstündeki deri fazlalığının çıkarılmasıyla sorun çözümlenir.

10. Labioplasti Ameliyatı Sırasında Kızlık Zarına Zarar Gelir mi?

Labioplasti ameliyatı sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez. Dikişler kendiliğinden kaynar ve iz kalmaz. Labioplasti basit bir iç dudak ameliyatı olup uygun yöntemle yapıldığı zaman haz kaybına neden olmaz orgazmı engellemez. Bu şekilde yaşanan genital sorunlar cerrahi olarak düzeltmemektedir. Eğer iki taraf arasında asimetri var ise operasyon esnasında bu problemler düzeltilir. Böylece estetik ve  fonksiyonel olarak sebep olduğu sorunlar ortadan kalkar.

11. Labioplasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Görülmektedir?

1- İki labia minör iki iç dudaklardaki asimetri kadını estetik olarak rahatsız eder. Sık olarak karşılaşılan diğer bir problem ise vajinanın gevşemesi ve bollaşmadır. Bu, daha çok zorlu doğum yapmış birçok kadınlarda görülebilmektedir. Özellikle estetik kaygı ve sorunların giderilmesi ve cinsel ilişkideki hazzını artırma amacıyla vajina estetiği ameliyatı (Varal daraltma) yapılır.  Labioplasti ameliyatı sırasında  fazla olan bir kısım doku çıkarılır ve gevşemiş olan kas dokusu birbirine yakınlaştırılarak dikilir ve vajinada istenen daraltma sağlanır . Normal doğum esnasında meydana gelen doğum yırtıklarının giderilmesi ve de doğumun kolaylaştırmak amacıyla yapılan kesi(Epizyotomi) düzgün onarılmaması nedeniyle enfeksiyon ve komplikasyonların yaşanmasına neden olur. Ayrıca vajina girişinde oluşan bu hoş olmayan görüntü kişide estetik bollaşma ve kaygı ile ortaya çıkar Günümüzde. yapılacak vajen daraltma estetiği operasyonları ile bu sorunlar cerrahi olarak düzeltilebilir. Yine kızlık zarı ( Hymen) ilişki haricinde bisiklete binmek, ata binmek ya da birtakım jimnastik hareketleri sırasında kazara yırtılabilir. Bu tür benzeri durumlarda kızlık zarı dikimi – onarımı (hymenoplasti) operasyonuyla kızlık zarı dikile bilmektedir.

2- Labiaların normalden (iki iç dudak) daha fazla uzun ya da büyük olmasından dolayı vajinal bölgede   kaşıntı  ya da enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca iç çamaşırı, tayt, pantolon, bikini giyilmesinde ve elbise seçiminde kişi vajinanın görüntüsünden rahatsızlık duyacakları için özgüven sorunu yaşayabilir.

12. Labioplasti Sonrasında İz Kalır mı?

Labioplasti ameliyatı sonrasında kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur ve iz kalmaz. Eğer erimeyen dikişler kullanıldıysa bu dikişler ameliyattan en geç 7 ile 14. Gün sonra alınırlar.  Fakat iz kalmaması için ameliyat sonrası hasta bakımı oldukça önemlidir. Hijyene dikkat edilmeli ameliyat bölgesinin kuru tutulmalıdır. Ayrıca ameliyattan sonraki ilk 72 saat ameliyat bölgesine yapılan buz kompleksi ödem oluşmasını ve buna bağlı olarak iz kalmasını engeller. Yara iyileşmesi normal şartlarda 1 haftada tamamlanır. Dikişlerin kendiliğinden eriyip yok olup, izlerin fark edilmeyecek düzeye gelmesi  ortalama 30 gün kadar sürebilmektedir. Ankara İlinde Bulunan Kliniğimizde Labioplasti alanındaki tüm operasyonlar Op Dr Esra Demir Yüzer tarafından yapılmaktadır.

13. Labioplasti Ağrılı Bir İşlem midir?

Labioplasti operasyonları lokal anestezi ya da sedasyon altında yapılır. Hasta işlem esnasında hangi ağrı yada acı hissetmez. Labioplasti sonrasında ilk kaç gün vajinal bölgede hafif yanma hissi olabilir. İşlemden sonra hekim tarafından reçete edilen ağrı kesici ile bu ağrı hissi tamamen ortadan kaldırır.

14. Labioplasti Sonrası His Kaybı Olur mu?

Labioplasti  işlemi bu alanda tecrübeli doktorlar tarafınca  doğru tekniklerle yapılması halinde sonrası herhangi bir his kaybı oluşmaz.

15. Labioplasti Sonrası Kanama Olur mu?

Labioplastiden sonra en fazlaca ilk iki ya da üç gün hafif kanama olabilir. Kanamanın fazla olduğu durumlarda mutlaka doktorları ile iletişime geçerek hastalığın süreci ile ilgili bilgiler alınmalıdır.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.